KB: Ja, F.O sjönk rejält i mina ögon. Framstått som en klok man, men att han skulle lämna för IKO, ett lag med pissig ekonomi och absolut NOLL chans att bli kvar i det långa loppet trodde man då inte. Det värsta är att vi också är berövade på chansen att möta dom i ett kval, det hade varit en morot om något
{8384}: dagar som denna man ser hur viktiga sådana som sylwander och hägga är som har hjärta för klubben de spelar för. Kommer alltid minnas hedman som ställde upp som ända spelare (förutom ritchie då) och följde med til ha. Någon typ av stomme kvar
{8384}: är ju skapligt sjukt egentligen att man bara kan bryta kontrakt i hockey. Ett kontrakt betyder alltså ingenting. Bara pengar som betyder något för spelarna. Inge klubbhjärta.(utom vissa då) hoppas det skanderas mot shl igen på läktarna om det blir någon nästa säsong. Önskar även att hockeyallsvenskan kunde bryta kontraktet med cmore och viasat kunde ta över. Även om det inte ger mer pengar. Viasat är troligen mer villigare att anpassa sig efter sina kunder. Svenskhockeysekt butter jäkel man e
dempa: Ja detta var en rejäl pungspark. Kan genuint säga att jag mest känner tacksamhet och har önskat lycka till mot de andra spelarna som har lämnat. Men om Olofsson och Rosdahl nu har valt att bryta kontraktet för att gå till just Oskarshamn, så får de gärna ruttna bort där nere tillsammans med den där föreningen. Hoppas de floppar rejält.
Sven Tuta: David Lindquist klar för BIK, sedan ryktas Cooper vara klar för Skellefteå (usch) trots kontrakt med oss. Vesel sägs vara klar för Finland. Palmquist lämnar han också.
I övrigt rätt tyst med rykten, men jag antar att vi kommer tappa betydligt fler än så.
goleafs: shls värvningsstopp är bara bullshit. Försöka lura folk att de skall se ansvarsfulla utåt. Shl är en jäkla diktatur. Stängd liga och drenera hela vårat lag.
Jaja man har ju ingen aning vart nästa säsong bär då. Kan bli spännande räknar inte med någon topplacering direkt. Hoppas man kan få se flera egna spelare ta stora kliv och glädjas åt det. Fast iof norpa de väll dem direkt å då. Pls att vi får behålla björn!!! Måste ju finnad någon typ av karma som kan slå mot shl på något sätt
jonsson: det är ju tragiskt att de lag som kom sist i SHL o slapp kvala, får värva spelare från de lag som hade chans att gå upp via kval. Olofsson sjönk i mina ögon nu.
alltså shit, vi kommer inte ha nånting nästa säsong.
skulle inte förvåna mig om Löven lyckas behålla sina spelare, de flesta. BIK Karlskoga blir nog bra nästa säsong.
har aldrig känt mig så uppgiven förut.. vi gjorde allt rätt från alla håll o kanter, ÄNTLIGEN. vad sker? Corona och dess sviter drabbar oss mer än något annat lag på jorden och vi skjuts totalt i sank, inte ens en bit stor som en puzzelbit finns kvar av skrovet..
Dundee: När vi nu har släng mer eller mindre en hel årsbudget i sjön så tycker jag att vi får backa ambitionen lite. Det enda vi lyckats med denna säsong är att vara ett skyltfönster för spelare på väg framåt, grattis till dessa. Jag tycker att man ska sätta ihop ett lågbudgetlag med målsättningen att klara sig kvar. Med detta sagt swichar jag ytterligare en trehunka till laget i mitt hjärta
JoseGonzales / Gusse: Ni har rätt. Jag är en arrogant SHL-supporter som inte ens hade lagt de nya reglerna som gäller f.o.m nästa säsong på minnet efter som jag antar att mitt lag inte kommer bli inblandade där nere. Med stor risk för jinx :-)
Peja: Dom har ju inget för att försvaga oss. Vi kommer ju inte att mötas. Är nog billiga spelare som man är ute efter. Oskarshamn har väl inte den bästa ekonomin.
Amitiel: Är det Oskarshamn som hugger på Olofsson och Rosdahl? Känns som att deras bakomliggande motiv inte bara är att bli bättre själva utan även försvaga er? Om den tesen stämmer kommer de även gå loss på Lövenspelare, antar jag.
Rosdahl kan jag väl förstå, men Olofsson, han känns som en jäkla chansning för en SHL klubb, båda är bra spelare för HA nivå, men med tanke på hur Olofsson totalt försvann andra halvan av säsongen är det inte direkt en spelare jag skulle bli överlycklig av om Modo var i SHL och värva han.
Nu kan han ju lyckas men för ett SHL lag känns han mer som en sån spelare man värvar i slutet när man lagt mesta av pengarna på dom spelare man verkligen vill ha.
hockey_21: Precis vad jag tänkte. Vet man ens om det blir nåt till hösten? Igår nämndes att alla stora evenemang är förbjudna under hela -20, bara positivt ur den synvinkeln med en liten och billig trupp. Kanske sillyn inte kommer igång på riktigt förrän hösten -20
erjo: SHL betalar mest för unga svenska spelare och minst för utländska. Typ 500,000 för Norlinder och 100,000 för Tambellini om jag förstått det rätt.
Costanza: Det enda positiva är att vi tappat några dyra som kanske inte av olika skäl presterat efter lönen, samt givetvis att lönerna lär gå ned något så de klubbar med pengar har ett större smörgåsbord att välja ifrån. Klubbar som Tingsryd, Västervik, Almtuna, KIK osv lär däremot ha det jobbigt.
Dundee: Det som fäller oss är att allt blir nytt i form av spelsystem, vi kan säkert köpa ett på papperet riktigt bra men kan ingen björns relativt naiva spelsystem så spelar det ingen roll vilka spelare vi har!
Gavelo: Nu blev Silly Season lite mer silly. Mer pengar till Barto eller annan toppmålvakt då. Tycker det är bra att de drar nu direkt och inte låtsas.
Dundee: ..och Norlinder blir ju själklart inte kvar, samma gäller säkert Tom Hedberg. Skulle även gissa att Hedman och Enström X 2 försvinner också. Likka, Tambellini och Bartosack lär inte heller bli kvar och jag gissar att Belov hittar något längre upp i hierarkierna
Blir en kämpig silly season och mycket jobb för Glader
Det värsta är att vi också är berövade på chansen att möta dom i ett kval, det hade varit en morot om något