1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 533953 inlägg · 4126 ämnen

« · 2053250 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.



Sv: Silly season - 2020
{8225}: Har jobbat ihop med en eldsjäl i Mariestad BOIS , som fostrat en del bra spelare. När det gäller ideell hjälp, ex.vis vid ungdomsläger mm. ställer alltid Kung Harald upp.. Samuelsson visar noll intresse. En liknelse är att Foppa stöttar barncancerfonder mm, nån annan tjomme prioriterar att sälja schampo i stället. Vi är olika, vilket kanske är bra ibland.

Sv: Silly season - 2020
Rytter: Kanske ej relevant, men tråkigare person än Tommy Samuelsson är inte så lätt att hitta. hoppas han tar över Leksand.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Monno: Stötte på Jesus igår, frågade vad han skulle göra i påsk? Inget är spikat än, svarade han.

Sv: Silly season - 2020
Monno:

Vad tyst det blev från alla journalister när modo gick ut med ett kraftfullt besked angående Hellkvist. Mrmadhawk slutade kommentera och gräva, Abrahamsson hade ju en krönika vilket bra val av leksand och vilken perfekt match detta skulle bli. Ingen av dom har kommenterat detta vidare nu. Tydligt hur som bara letar klick.

Enda är att TJ fortsätter göra bort sig, nu kommenterar han inte namn. Men att göra långa uttalanden kring Hellkvist trots att dom redan fåtr ett nej när dom frågade gick bra.

Vi hör att Tommy Samuelsson och Phil Horsky är starka kandidater om det skulle stå fast att Hellkvist inte får komma loss från Modo.

– Jag diskuterar inte namn öppet. Men självklart finns det olika tränare där ute.

Sv: Silly season - 2020
Peja:

Cannata hade bäst stats i ha, men spelade framför det bästa försvaret också. Tveksamt att iko kommer kunna sätta upp ett sådant försvar. Sedan kommer han möta extrem spets varje kväll i shl. Han gjorde bra matcher mot oss, men tycker vår spets i form av karla, jj, tambellini hittade bra vägar att få hål på honom. Nu kommer han möta liknande skyttar varje kväll.

Jag tror han som bäst kommer ligga i mitten av målvaktsligan, men mest troligen i sista fjärdedelen.

Bartosak hade varit en bättre värvning med tanke på att han stått i vm och är yngre med mer potential och högre bevisad nivå.

Blir intressant att följa, är en fråga om när iko åker ner inte om dom åker ner. Ser inte hur dom ska kunna etablera sig som ett stabilt shl lag på sikt.

Sv: Silly season - 2020
Monno: Absolut, det samma hade ju drabbat alla lag och spelare!

Sv: Silly season - 2020
Robin Ztorken L: I NHL hade det kanske gått men med svenska lagar och regler är det omöjligt.
Eller inte bara lagar.
Ska t.ex. Tambo gå med på att tjäna "brödpengar" en säsong till?

Sv: Silly season - 2020
Robin Ztorken L: Skulle nog aldrig hända att dom tänker om och gör nytt , tror med på att dom hellre skulle vilja sätta ett stort kryss över både Allsvenskan och Div 1 så dom slipper dessa serier !!

Sv: Silly season - 2020
nyb: Just därför skulle alla lag få starta om säsongen 20/21 med exakt samma trupper, eftersom den innevarande ströks!
LIF och OIK ska inte ha dessa fördelar att plundra lagen som säkerligen hade snott deras platser, det är ok att de fick stanna kvar men sen inte med alla miljoner köpa sönder lagen i HA, där de själva egentligen hörde hemma.

Hoppas förbundet tänker o och gör nytt

Sv: Silly season - 2020
Rytter: Ja, det ska nog till en ny pandemi för att IKO ska undvika HA-nedflyttning den kommande säsongen. De var ju egentligen dömda för HA-spel denna säsong, men räddades av coronaspridningen.

Sv: Silly season - 2020
Rytter: IKO ersätter väl egentligen bara allsvenska spelare med bättre allsvenska spelare. De var ju en bra lagmaskin när de gick upp, men egentligen ett ganska mediokert spelarmaterial, betydligt sämre än ni hade 19/20 skulle jag säga. Frågan är om de även lyckas sätta några etablerade spelare, jag kan tänka mig att de rycker i en sån som Ryno och chansar med några nordamerikanska legoknektar. Om Cannata ska vara uttalad förstakeeper är det en rejäl chansning sett till hans CV, att spela i ett bottenlag i SHL blir ju också en helt annan sak än att spela med en väloljad lagmaskin i Allsvenskan. Personligen är jag glad över att de tog Cannata, finns många målvakter som jag tror hade varit bättre, eller i alla fall säkrare kort. Finns ju inte så många SHL-förstspadejobb heller så det brukar gå att locka en riktigt bra keeper även för sämre lag.

Sv: Silly season - 2020
Cannata klar nu för iko enligt mrmadhawk. Plundringen fortsätter. Spännande att se hur det går för iko, är det allsvenska spelare som ska rädda dom från att åka ur. Lite farligt för ett lag att ta för många från allsvenskan samma år.

Sv: Silly season - 2020
{9025}:

Ja allt annat är en rejäl skräll. Han är ju den med högst potential och offensiv av Berglund och Hedberg och de har ju redan lämnat, så logiskt att han också drar.

Bästa är ju ifall han skriver med montreal redan i år och sedan lånas ut, då får vi hela nhl ersättningen för honom, det behöver vi till truppbygget.

Berglund och Hedberg är ju två till som kanske inte skriver kontrakt i år, men för dom det nästa år får vi ju iaf 3/4 av summan + det vi får nu när dom går till shl.

Men vi får se en ny stjärna tändas i Wallinder istället.

Sv: Silly season - 2020
modomille: Jag tror att det har med Montréal att göra. Dom kanske vill ha över honom på camp innan dom bestämmer sig att skriva på eller inte. Annars så är han nog redan muntligt klar med Frölunda.

Sv: Silly season - 2020
{9025}: Det blir Frölunda, så där kan vi sluta hoppas. Norlinder blir inte kvar
Tänker att Belov kanske, kanske kan stanna, det vore inte så dumt, han och Bartosack är bara att gå all in på nu!

Sv: Silly season - 2020
modomille: Han är förlorad, tro mig.

Sv: Silly season - 2020
{9025}: Känns lite skumt att det inte är bekräftat än. Tror Norlinder tänker på att stanna faktiskt.

Sv: Silly season - 2020
modomille: nordlinder är förlorad.

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Kanske Anton Gradin vill vara med och slåss en plats under kommande säsong? Jag tror starkt på den grabben!

Sv: Silly season - 2020
{5647}:

Ja så är det. Helt rätt så utvecklades vi enormt som lag och individ. Vissa ville ju skeppa jj efter förra säsongen. Var väl ingen som tyckte han dög som förstacenter in ett topplag.

Skönt med silly season snack igen.

Sv: Silly season - 2020
Rytter: Samtidigt såg vi inte så bra ut på papperet som man kan tro inför fjolåret. Backsidan var talangfull absolut, men få av dem hade bevisat något. Tambo var inte med från början och ävem om Karla var bra så kunde ingen tro på utväxlingen vi fick på hela den kedjan.
Rosdahl och Olofsson osedda i de rollerna osv.

Sv: Silly season - 2020
jonsson:
Tror och hoppas att både Wallinder/Styf kan bidra.

Sv: Silly season - 2020
Tarasov:

Med en bra sommarträning hoppas jag Wallinder kan ta ett kliv även om det kan va tufft att vara första årssenior.

Sv: Silly season - 2020
Rytter:
Skönt med lite silly s fö...

Sv: Silly season - 2020
modomille:

Nej så är det samma klass på pappret kommer det inte vara, men får vi ihop en balanserad defensiv samt en offensiv där flera kedjor bidrar så blir detta bra. Vi behöver ju "bara" bli bäst i allsvenskan för att gå upp.

Ditt förslag skiljer inte så mycket från det jag hade, är väl mer centersidan. Men håller med att det vore intressant att köra jellvert och sedan värva in en center för tredjekedjan som du föreslår.

Släng in iikka i första med aagaard så ser det intressant ut. Svenningsson på andra kanten och sedan en ny till andrakedjan.

Ser också gärna att man behåller fjärde då dessa är grymma i bp samt att vi behöver en kedja med tyngd.

Sv: Silly season - 2020
Silly: Med tanke på hur SSK satsar blir det nog svårt att värva honom. Vore dock en bra ersättare till Karla

Sv: Silly season - 2020
Silly:

Det är snarare en ersättare till Rosdahl då han ska spela högt upp. Men det är en spelare jag gärna skulle se hos oss, antingen i första med iikka och ny center. Eller i andra med Mikkel och svenningsson.

Sv: Silly season - 2020
Rytter: Jag tror själv att vi får dra ner på förväntningarna lite. På pappret så kommer nog laget se svagare ut än förra året. Men det behöver inte betyda att laget kommer vara så mycket sämre.

I nyhetsuppdateringen när Olhaver presenterades så fick Glader frågan om dom hade någon tänkt förstecenter, då säger han att dom har varit intensiv på ett namn.

Två veckor senare så presenteras Aagaard. Är nog han som Glader syftade på.

Sen så tror jag att Jellvert kommer få en större roll iår, något som JFK har varit inne på med.

Tror på något sånt här.

?- Aagaard -?
Åhström- Jellvert -Sveningsson
LP- ? -Olhaver
Sylle- Hägga -Jfopp

? - Norlinder
Nässen - Öhman
Hedman - Wallinder , här så skulle jag hellre se Toby än Hedman

Som sagt inte lika sexigt som förra årets lag, men det kan man nog inte förvänta sig heller.

Sv: Silly season - 2020
Ersättare för Björka eller Rosdahl?
Både Harald och Mike var lyriska över Ludvwg!

Sv: Silly season - 2020
RagnarLodbrok: På din uppmaning om att kasta ut namn, så kommer här mitt bidrag. Intressant dansk som säkert Glader kan få litet info om via sitt danska nätverk.

Sv: Silly season - 2020
Om Hedman slutar så skulle väl Krupic kunna gå att få över?
Hellkvist har väl bra koll på honom?

Sv: Silly season - 2020
Tarasov:

Ja svenningsson kan nog lika gärna spela i första som andra. Jag la bara ut namnen och fyllde på underifrån där vi har luckor.

Iikka-ny-svenningsson
Åhström-mikkel-ny
LP-jellvert-olhaver
Sylwander-hägga-jfopp

Skulle inte heller kännas så fel.


Ville mer visa att kan vi behålla några som varit inne i truppen i år t.ex iikka, Belov, Nässen ser det inte helt mörkt ut. Vi kan ha en stomme av spelare kvar trots måna lämnat.

Tycker mest att namnen vi värvat är spännande och ser fram emot vad glader kommer hitta på med truppen. Efter bartosak så vill jag verkligen se vad iikka kan bidra med. En hel säsong och komma in i vårt spel så gör han över 40p minst. Att få behålla bägge skulle göra oss riktigt starka.

Sv: Silly season - 2020
RagnarLodbrok: Henrik Hetta alla dar i veckan

Sv: Silly season - 2020
Hitta bra ersättare som kan klubben:

Ex.: ersätta Hedberg med Kyle Cumiskey. Vill han prova igen kanske?

Sv: Silly season - 2020
Rytter:
Jag tror Iikka-X-Svenningsson skulle kunna bli riktigt bra, en center med fart/Styrka.

Sv: Silly season - 2020
hockey_21: Gjorde bort mig helt nu :) menade Joakim Hilding

Sv: Silly season - 2020
RagnarLodbrok: Hagge har redan lämnat

Sv: Silly season - 2020
Rytter:
Låna Simon Johansson från Djurgården kanske😛😛

Sv: Silly season - 2020
Domsjö: Får vi behålla Bartosak så har vi kommit långt. Gäller att ha en målakt som kan vinna matcher åt oss, med honom i kassen är det minst 10 segrar extra.
Sen måste vi bygga en bra första kedja som kan leda laget, med grym spets. Blir nog en spännande silly i år.. Kasta ur er namn vilka vill ni se?
Jag börjar:
Henrik Hetta
Joakim Hagelin
Sebastian Stålberg

Sv: Silly season - 2020
hockey_21:

Ifall vi leker med tanken att riktig spets ska in och vi tar ett önskar scenario där vi ersätter bakifrån så tycker jag värvningarna ser intressant ut.

Olhaver bör vara en uppgradering mot Björka.
Svenningsson ersätter from som spelare för andra kedjan, han kommer ta rollen bättre än From som inte lyckades etablera sig i andrakedjan.

Dansken ersätter Olofsson som center i andrakedjan. Svårt att säga om detta blir bättre eller sämre då jag vet för lite om honom.

Bartosak ersätter hanses som förstamålis.

Räknar man in detta så ser detta starkare ut.

Men nu kommer det svåra att hitta spets.

Förslag:

Belov som defensiv back, uppgradering mot Hedman (om han slutar) eller istället för Tommy enström.

Viklund som ersättare till tobby om han lägger ner.

Nässen som ersättare till Berglund.

Återstår att hitta ersättare till Hedberg, samt en ersättare till Norlinder ifall han inte vill bli gud i övik.

Då har vi:

Belov-Norlinder(ny)
Viklund-Öhman
Nässen-(ny)
Wallinder

Tycker detta skulle se intressant ut om vi hittar en bra ersättare till Hedberg. Behöver inte vara sämre än i år, vi slipper Hedman, enström och en skadad Toby som är ur form. Försvaret kan bli stabilare än i år.

Forwards har vi öppningar i förstakedjan, samt en ytter till andrakedjan kvar att fylla.

ny-ny-iikka(ny)
Ny-mikkel-svenningsson
LP-Jellvert-Åhström
Sylwander-Hägga-olhaver

En möjlighet är att förlänga med jfopp och köra honom i tredje sedan flytta upp LP eller Åhström till andrakedjan.

Sedan får vi behålla Iikka så behövs det två spelare av klass till första.

Tycker detta skulle kännas intressant. Vi kommer nog inte få någon vinnare av poängligan eller spelare som slår rekord eller har vansinnigt poängsnitt. Men detta borde kunna sprida poänggörandet över fler kedjor och skapa ett jämnare lag.

Detta betyder 8 nya in i truppen, 7 om vi använder jfopp. Så vi landar kring 33% nya (7 av 21) vilket får ses som helt ok. Dessutom lär truppen vara billigare så vi borde ha möjlighet att locka bartosak, iikka samt hitta bra spets till förstakedjan.

Sv: Silly season - 2020
jonsson: Nog tror jag Modo kommer få ihop ett spännande lag ,frågan är väl hur långt det räcker.
AIK,ssk,löven mfl kan få till en riktig plankträff. Blir väldigt hasardartat sas. Men tkr de vi fått in känns väldigt intressanta med hög AS-kapacitet.
En sån som Mikkel tror jag kan bli en femetta.

Sv: Silly season - 2020
jonsson: Nej, våran budget är en av de högsta i ligan, vi har de bästa faciliteterna i ligan, vi har redan gjort 3 spännande nyförvärv och troligtvis har vi en av de bäst målvakterna i Sverige shl inräknad.

Sv: Silly season - 2020
Gavelo:

Så att det Widebro säger, ”Det gäller att vinna serien nästa säsong” får ses som en
utopi gällande oss.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Costanza: Kul att ni listar en hög spelare med 10milj usd kontrakt. Det lär vara billigt att försäkra 5st i den kalibern. ;-)

Sv: Silly season - 2020
Nucky:

Helt enkelt för att vi hade bäst individuella spelare och de unga med skyhög potential.

Fans ingen forward som är bättre än tambellini. Klart spelaren som slår poängrekord är högvilt. Karla går framåt år för år och gör nu sin bästa säsong poängmässigt samt stabiliserat spelet över hela banan.

Norlinder, Berglund, Hedberg är högvilt pga unga duktiga backar som redan nu är redo och har skyhög potential.

From tror jag inte fick förnyat då han stundtals har haft svårt att ta en plats som toppspelare.

Björka har varit här länge och har ingen framtid som spelare i första eller andrakedjan hos oss. Klart man då flyttar hem.

Olofsson och Rosdahl är väl de konstiga tappen, speciellt Rosdahl som gick ner för att utvecklas och han hade nog mått bra av ett år till här. Olofsson är nog lite mer redo, men samtidigt tror jag han har svårt att bli en ledande spelare och få den roll han ska ha. Skulle mått bra av att vara första eller andracenter i ha nästa år. Men antar att iko behöver "billiga" värvningar, och han lockas dit med en högre lön. Men gissar att både han och Rosdahl kommer vara i tredje/fjärdekedjan.

Så summeringen är att vi blir hårdast drabbade för att vi hade bäst spelare och de med högst potential, samt att vi visat att vi kan utveckla spelare individuellt.

Ska vi se något positivt så kan vi använda detta som sälj vid kontraktsförhandlingar. Kom till oss, antingen lirar ni shl med modo året efter, eller så har ni utvecklats så mycket att ni kan få ett shl kontrakt. Tror säkert en sådan som svenningsson som borde vara eftertraktad på marknaden väger in personlig utveckling och resultatet modo visat upp när det gäller individuell utveckling av spelare.

Sv: Silly season - 2020
Nucky: Vi fick stor omsättning på truppen trots att vi gick upp senast. Tappade en tung stomme och risken finns att era spelare fått kontakt tidigt och bestämt sig i förväg. Skillnaden mot tex Björklöven är att ni har mer individuellt skickliga spelare och Björkarna va mer en lagmaskin. Kanske därför lockar också era spelare mer för lag i högre ligor. Hade Björklöven ens nån spelare i topp 10 i poängligan? Vår "flykt" börjar nog snart med..

Sv: Silly season - 2020
jonsson: Som Nucky skriver, sen hade JFK en bra synpunkt häromdagen, tex Löven har lite fel årgång på sina bättre spelare vilket inte är lika intressant för Shl, dom har relativt färdigutvecklade spelare i högre ålder.
Timrå har några men heller inte där är det många som kommer spela shl, Är väl bara Bratten, Dahlén och Lundin som känns aktuella när Jens Lööke annonserat att han vill spela kvar även om Jens skulle få det svårt i shl.
Modo borde inte ha tappat Olofsson och Rosdahl som hamnar i samma fack som tex lööke men jag tror ändå dessa båda herrar skulle klara sina roller bättre än många i tex löven och Timrå.

Sen har Modo för många duktiga juniorer som gjort 2 säsonger i As och är högintressanta för Shl, löven hade väl knappt någon och i Timrå är det väl bara Linus nässén som kan vara något för att utveckla i shl, fast han tillhör väl ändå Frölunda så?!

Modo är det lag som kommer drabbas värst tyvärr, Modo kommer med andra ord ligga rätt långt efter sina närmaste konkurrenter i lagbygge vilket kommer innebära enorma svårigheter i höst.

Sv: Silly season - 2020
jonsson: Vi hade enormt flyt som fick behålla så många ifjol. När vi ”missade” att gå upp i år blir vi därför dubbelt drabbade i år.
Våra unga talanger är högvilt för SHL-klubbarna, och detta är knappast första året man är där och hugger på dom.

Sv: Silly season - 2020
Sven Tuta:

Er tanke på varför är vi så utsatta i år? finns flera topplag som har kompletta spelare.

« · 2053250 · »