1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 531309 inlägg · 4122 ämnen

« · 2054078 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}: Eriksson?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}:

Vi får ändra talesättet ”bättre en fågel i handen än tio i skogen”

Till ”Bättre med 10 snapphanar i skogen än 1 i Modobåset”

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8839}: Fast heter man Clay, så muckar man inte , haha. Du är en bra människa, vågar ha kontakt med den onda sidan. Mer sånt så blir världen lite bättre

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8839}: ska vara ..På min sida .

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}: en del vill inte heller att jag skriver på sida..dom tror att jag är ett knytt eller nått .
Sånt får man leva med .

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Domsjö: Såhär skrev jag 2:a januari:

"Jag upplever Björn som väldigt dryg i intervjuer, stundtals passivt aggressiv och tenderar att bemöta journalisternas påståenden med sarkasm i rösten. Svårt att sätta fingret på det, men jag tycker ofta att det är jobbigt att lyssna på honom i intervjuer. Vissa verkar uppfatta honom som en skön, avslappnad snubbe men det begriper jag inte alls."

Lite kusligt att läsa det nu.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
jonsson: Hur tänker Hellkvist här? Kommunikationen bristfällig?
Utan att avslöja min bakgrund, kan jag säga såhär är man fullständigt ärlig i hur man känner angående en situation är det ytterst sällan människor inte lyssnar till en. Ska väl vara att man har att göra med psykopater då och det tvivlar jag starkt på att Glader och Widebro är.

Tex " När ni inte involverar mig i alla steg i rekryteringen av nya spelare känner jag mig förbisedd och detta får mig att känna mig maktlös"

Uttrycker man sig så kan jag lova att majoriteten av människor lyssnar på en och därifrån kan man lösa problematiken.

Nej detta kan Hellkvist prova att tuta i nån annan. Han vill bort och för min del kan han dra jävligt långt bort😉

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}: Vi har inget lag, vi har en tränare som absolut inte vill vara här(t.o.m Hellkvists lärjungar börjar sucka....är Björn inte Jesus...). Dessutom Corona.

Nu behöver vi detta mer än nånsin

www.youtube.com/watch?v=Hom0fYd5uX4

Åt helvete med småpåvar som är större än MoDo

menar dock ej vägassistans....

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Costanza: Såg första sädesärlan idag

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: fast.....snapphanar....

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Heyerdal: Nej, har de skrivit på får de inte lämna bara för att Hellkvist lämnar, såvida de inte drar till SHL. Jag vet att det låter löjligt med tanke på hur Hellkvist betett sig, men för en spelare är det nog ännu sämre att göra sig omöjlig i dessa tider.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
DansbandsWolf:
Bror inte generalisera nu😍

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Han gör som Zlatan, gör sig omöjlig för att kunna dra till ett bättre betalt kontrakt. Typiskt Skånskt betende så vem är förvånad.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: vi kan tappa nyförvärven om det vill sig riktigt illa, skrivit på för att träna under BH sen drar han innan säsongen ens är slut

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
jonsson: Om man kollar på spelarna som har kommit in så är det tydligt att Hellkvist och Glader har haft kontakt. Hellkvist ljuger för att göra sig mer omöjlig i klubben.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
jonsson: Det kan ju faktiskt vara så att det är Hellkvist som talar sanning. Modo har meddelat honom att han inte får fortsätta och därav så behöver dom inte snacka med honom. Dvs efter deras samtal förrförra veckan

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Jäkla synd att Karlin hann förlänga, annars har det ju bara varit kasta ner Björns saker i hamnen, låst dörren och ställt en håv vid dörren med en lapp som säger att det bara är fiska upp sakerna och åka hem igen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter:

Kommunikation är bristfällig enligt Hellkvist.
Glader säger att dom pratat innan påsk
Vem talar sanning egentligen?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: Det som är så jäkla knepigt med detta är att om vi släpper honom utan ersättning, så skickar det signaler till resten av världen att man kan bryta avtal utan konsekvenser genom att bråka och tjafsa.

Givetvis har Seinfeld gjort ett avsnitt om Björn-situationen:

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
mattias - 74: Vi vet fortfarande inte vad som sker, så det få bli lite nyhetsfasta nu framöver och gå ut och lyssna på fåglarna ute istället, i alla fall i två timmar :-)


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: Ja, vi måste hitta en ny tränare nu, för Björn blir inte kvar, självklart!
Han kan inte komma tillbaka , ens om han nu ångrar sig, han har förbrukat allt förtroende och tillit!
Det är ju bara att läsa vad han säger, det enda han vill är att göra sig omöjlig...

Bort, bort, bort

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Amitiel:

Tycker Sanny har ett bra inlägg i debatten.

"Jag är inte helt insatt i ”det vanliga arbetslivet” men rent hypotetiskt skulle väl en chef på Audi inte öppet kunna uttala sig på det sätt som Björn Hellkvist gjort för att kunna gå till Volvo?"

Nej det skulle dom inte, tror som sagt att lojalitetsprincipen står stark här och skulle mer än gärna se denna provad i fallet Björn.

Förstår inte Björns kommentarer, någon ljuger eller så har han nått dolt buskap i detta med kommunikation kanske riktat mot någon annan än Glader. För så här säger Glader:

"Om man läser vad han säger så verkar det som att ni inte riktigt tänker samma och inte pratar så mycket?

– Vi har pratat varje dag fram till påskledigheten sen på långfredagen tog vi lite ledigt för att umgås med familjen och så. I dag ringde jag upp honom men fick inget svar, men han skrev ett sms om att vi skulle höras igen nu på eftermiddagen."

Dom pratar alltså varje dag och tänkt prata nu igen på eftermiddagen, vad är det Björn menar kring att dom inte har någon kommunikation? Vem är det som far med osanning?

Det värsta är att han håller hela klubben gisslan, han försöker göra allt för att få gå till Leksand, och Leksand vill inte betala så då trappar han upp kriget och gör allt för att bli sparkad eller släppt gratis. Otroligt vidrigt gjort av en person som jag ändå hade fått stor respekt för och som byggt upp en trovärdighet mot alla fans och klubben. Undra vad de spelare som är kvar egentligen tycker om Björns agerande, undra hur nöjd Sylwander är t.ex, han har skrivit 2 nya år och lär väl knappast vara någon SHL klubb som är intresserade av honom.

Det positiva med flykten av spelare är väl att nu finns det inga fler att tappa, det skulle väl vara Jellvert isf.

Märkligt att inte Styf har uttalat sig heller, där har det ju varit helt tyst.

Nej se nu till att göra klart med en ny huvudtränare, sedan sätter man Björn åt sidan och inleder en process mot honom.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Costanza: Om det nu skiter sig med Björn så sälj och locka hit Sam Hallam. Han gillar utmaningar och hos oss får han troligtvis den största han någonsin kommer få uppleva.

Sv: Silly season - 2020
Klart nu att Possler lämnar Liiga. Tror han skulle bli en grym allsvensk spelare.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nu är det väl tråkigt nog inte möjligt men känns som Björn gjort sån skada i Modo att dom borde bara kicka ut han och kräva tillbaka lite pengar från lönen hans.

Som han håller på nu måste det ju snart ringa lite varningsklockor hos Leksand också om det här verkligen är den sortens tränare dom vill ha.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Har inte läst artikeln med Björn i allehanda men det verkar som deras relation är trasig.

Kan tycka att om MoDo vill ordna upp det här och behålla Björn så bör man väl inte vänta till slutet av April utan NU direkt be honom komma upp och låsa in sig i ett rum och rensa luften totalt. Därefter kommunicera ut till allt och alla vad som gäller.

Fan, det här eländet tar ju aldrig slut och magknipen sitter i

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Costanza:
Gillar honom men förstod det som att han var färdig.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
jonsson:

Är så enkelt att Björn just nu säger saker som han vet kommer reta Modo för att slippa ur kontraktet.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Heyerdal: Alltså... Detta är så märkligt. Man väljer att arbeta i underhållningsbranschen, samtidigt som man tycks skita fullständigt i publiken som betalar ens lön? Vilken snorunge han framstår som.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Domsjö: J.R passar bra in som en ny medlem av The Three Amigos.
"– Det har blivit lugnare och lugnare. Intresse finns fortfarande men jag har sagt att jag inte är intresserad om det inte finns något som är hundra procent rätt."

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Costanza: Som nån annan skrev . Tänk om man kunde locka tillbaks Jonas Rönnkvist.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Stephan ”Lillis” Lundh blir det alltså inte då, slutat som tränare.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: tydligen har Modo hört sig för o frågetecknen måste ju vara Björn och hur han gör, enl Sanny nyss i Expressen så har Björn skadat Modo tillräckligt o måste bort

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen: Vore helt sjukt om han väljer att stanna, såg att 5 SHL-klubbar var ute efter honom. Lär nog kräva en löneökning för att fortsätta kan jag tänka mig..

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter:
Ja sannolikt jobbar man med ny tränare.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov:

Detta var intressant, har man börjat leta ersättare till Björn bakom kulisserna?

-Det var flera klubbar än Leksand och Modo som var inblandade men jag känner att det finns alldeles för många frågetecken som jag inte kan vänta på.

-Jag känner ett ansvar till Vimmerby Hockey och vill inte vänta alldeles för länge. I Modo fanns det fortfarande många frågetecken så jag känner att det är dags att skriva på för Vimmerby. säger Phil Horsky.

Horsky själv i intervju när han nu förlängde sitt kontrakt.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: inte bra för de som redan skrivit på med turbulens direkt, Modo drabbas verkligen hårt av allt tjafs

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Modo-Målet:
Fredrik Hallberg verkar ha gott rykte och varit involverad i både Pantern/IKO

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: är BH precis som alla andra permitterad 75% så ska de inte jobba, enl Glader kommer Björn upp i slutet av månaden under en vecka då de fortsätter med lagbygget, men visst låter han missnöjd i intervjun

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}:

" Jag gillar Björn alldeles för mycket, därför vill jag inte ha en pajkastning, säger Fredrik Glader, Modo Hockeys sportchef."

Vill tro på det Glader säger, måste va nått annat som spökar.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett:

Jo det finns ju en anledning att Widebro har lyckats vända ekonomin i klubben, och det är ju inte pga att han varit generös med att spendera pengar, och det var väl med dessa meriter från Örnfrakt han rekryterades. Allt har skett under kontroll och man tar in intäkterna först och spenderar sedan. Jag tycker detta är helt rätt och den vägen måste vi fortsätta, vi kan inte gasa på ett år för att sedan misslyckas och verkligen behöva börja om från början igen.

Tycker dock att Björn verkar sakna insikt ifall han kräver en budget för nästa år nu, vilka företag kan förutse hur resultatet resterande del av 2020 kommer se ut? Det enda vi widebro kan göra är ju att ge en ungefärlig budget, sedan borde björn och glader fundera hur dom använder denna. Ska vi satsa mest på spets och fylla med juniorer eller ska vi satsa på bredd. Sedan kan dom alltid ha förhoppningar att mer pengar kommer lös senare när man vet vart corona mm tar vägen.

Men med dagens situation kanske man får hoppas att säsongen 20/21 helt ställs in, för just nu är man inte speciellt sugen på hockey längre. Björn har på 1v lyckats döda intresset som sakta men säkert byggts upp igen under senaste 2 åren.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: Jag tror att Leksands erbjudande är oerhört sockrat. Inte bara pengamässigt, men också så att han får väldigt stor makt. I Skellefteå skulle han inte fått det och det är nog den enda anledningen till att han inte bråkade sig till det mycket bättre, mer välskötta laget i norr som slåss för guld istället för att åka ut. Björn har ett oerhört stort kontrollbehov och kanske kan det störa honom att ha en sportchef med stor integritet som inte lyder minsta vink.

Alla argument tycker jag faller platt annars. Man spekulerar i att Olofsson och Rosdahl lämnat, men hade det varit den avgörande faktorn borde ÄNDÅ förstavalet vara Skellefteå.

Sv: Silly season - 2020
Tycker den här killen sett spännande ut när vi mött v-vik, bra på rören och bra teknik.

www.eliteprospects.com/player/262426/ken-jager

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Trilske Det som är mest underligt är att han tycker sig inte vara involverad i lagbygget när som Glader påpekar och vilket alla förstod att Svenningsson och framförallt Olhaver är Björns önskemål.

Jag hoppas att det här fortsätter så till den grad att Björn förstör sitt eget anseende i hockeyvärlden och att Modo hittar en ny tränare som inte är ett praktarsle.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Trilske:

Problemet är att han målar upp en väldigt osäker situation, vem ljuger är det han eller Glader. Problemet är att hans beteende drabbar flera andra, modo blir drabbade då det blir svårt att signa spelare som är tveksamma, det kan vara svårt med försäljning av årskort, sponsorer mm.

Han får vara hur förbannad han vill det är hans rätt, men han är en del av lösningen på problemet. Är det så viktigt med kommunikation så borde han ringa glader och widebro och sköta detta internt istället för via media.

Därför tycker jag det skulle vara intressant att få en rättslig prövning ifall det håller att sparka honom utan ersättning pga brott mot lojalitetsprincipen.

Bara hoppas att Widebro och Glader har en plan kring detta, annars kan det bli väldigt ovisst och jobbigt inför nästa säsong.

Om Björn lämnar nu, vilken tränare ska vi ha och varför? Finns det ens något intressant namn som vill ta sig an ett truppbygge och börja bygga på nytt? Sedan letar ju löven tränare också, undra hur det går där för dem? Ingen som sett något namn på väg in? Jag trodde ju att dom redan hade en tränare klar då det var klart tidigt att Fagervall inte skulle fortsätta. Det är ju inte bra att vi konkurrerar om en ny tränare med Löven, det är väl de hetaste jobben i HA och är vi intresserade av samma tränare så kan det bli budkrig.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: Precis. Jag tror det måste ha hänt något efter Skellefteå-förfrågan. Jag tror inte att att Rosdahl och Olofsson hade kommit överens med Oskarshamn innan säsongen ställdes in. Och att Norlinder, Hedberg, Berglund, förstakedjan etc. skulle lämna måste han ju varit förberedd på oavsett om vi skulle avancera till SHL eller inte. Så när han gnäller i media över att "hans lagbygge är förstört", känns det ju huvudsakligen som att det är Rosdahl och Olofsson han syftar på.

Det faktum att han är så aggressiv i sin framtoning tyder också på att det är något som har hänt nyligen.

Jag tror inte riktigt på en schism med Glader, utan snarare Widebro. Hellkvist nämner till exempel att han inte känner till budgeten. Jag tror Widebro har dragit i stora svångremmen och sagt "sakta i backarna med rekryteringar, ekonomin oviss" samtidigt som spelarna flyr klubben.

Jag tror att där det skär sig på riktigt, är för Widebro huvudsakligen kollar på prestation kontra lön, medan Björn verkar fokusera enormt mycket på kontinuitet och att få in de rätta karaktärerna. Widebro kan säkerligen tänka att det är mer ekonomiskt lönsamt att fynda en ny Rosdahl istället för att ge sig in i en budgivning nu när han råkar vara het.

Återigen, bara spekulationer, men jag känner igen detta från min egen karriär. Hur frustrerande det är när medarbetare efter medarbetare lämnar och cheferna sitter lugnt i båten och säger "Vi får se till att hitta nya talanger", ungefär som att de personer man jobbat och lärt känna under flera års tid bara är resurser som kan bytas ut. Jag kan tänka mig att Widebro är en sådan typ av ledare, vilket var det som behövdes i MoDo, men som inte saknar nackdelar.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Costanza: In med massa brunkare bara, grishockey 20/21.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter:

Verkar som Björn inte förstår vilken skada han åsamkat oss, tar inte till sig av kritiken på rätt sätt?
Känns bara underligt allting.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: Att han fortsätter gå via media säger väl egentligen bara en sak.

Har Björn själv testat lyfta luren?

Eller insinuerar han att han bara är intresserad av att fortsätta förhandla med LIF och att all annan kommunikation är ointressant? Därav intensifieringen i att försöka göra sig omöjlig?

Har han ingen som helst heder?

« · 2054078 · »