Laken: Gällande 5 st var det rätt väntat. Karla sa att han ville till Finland. Olofsson/Rosdahl kunde ha stannat men såg antagligen sin chans att slå sig in i SHL. Övriga i forumet tyckte kanske inte de var SHL-mässiga men kan själv se att de kommer göra en rätt bra säsong där.
Om Hartman/Lööke/Lundin gör en ytterliggare en säsong toll med 1p/match och ni inte går upp nästa säsong tänker jag att det blir samma relativt okomplicerade analys.
Det som förvånar mig på denna sida är den totala bristen analys, varför drog alla Modo-stjärnor? Och varför drog de så snabbt? I Timrå (och Löven) stannar många av stjärnorna. Till exempel Albin Lundin (68 p) lär ha haft intresse både från Finland och SHL. Sebastian Hartmann, Jens Lööke stannar... Dahlén kanske stannar...
Men i Modo uttryckte ingen av de som lämnat en förhoppning om att kunna vara kvar? Modo-spelarnas snabba sorti måste bero på någonting! Tränaren? Något annat inom klubben?
Spock: Men visst kommer det innebära att tex Tambellini kommer få betala extra skatt på det han tjänade 2020 i Modo? Rögle lär ju inte vänta tills november för att ta in honom i truppen så rimligtvis borde han få betala vanlig skatt för januri-april?
Costanza: Jajamän! Artsitskatten är kvar, egentligen kallad Särskild inkomstskatt för utomlands bosatta artister och idrottsutövare (A-SINK). Dock gäller detta:
{8671}: Äh, trevligt med vettiga diskussioner, händer inte så mycket här ändå med nya spelare, så vi kan ju snacka generellt om vad som lockar för nyförvärv till olika klubbar samt ligor: Ligan, lön, klubben, truppen, kompis, staden, service, närheten hem, snygga brudar ;-)
Costanza: Kunde inte sagt det bättre själv. Visst är hockeystjärnor förebilder för många, speciellt ungdomar, men det måste kännas konstigt för dom att frysa fast i nåt slags tonårstadie för hela sitt arbetsföra liv. Skjutsad överallt, maten på bordet efter träningar, hyran betalar klubben via nåt autogiro som spelaren aldrig ser.
Inte för att göra sig lustig över spelarna, jag är bara fascinerad över fenomenet. Skidåkare är ju likadana. Fastnar i ett dopingtest och kan inte ens redogöra för vad dom äter. Kör märkta bilar från skidlandslaget och tamefan sover med den där toppluvan från förbundet på. Är jag bitter? Nä jag skulle också vilja leva som en fågelunge istället för att vara den där jäveln som står och drar bonuskortet på Ica maxi för att få en bra deal på ett paket finn crisp som jag aldrig skulle köpt annars.
Undra om inte Dahlén är klar för Timrå ändå? Inte så insatt i FBK:s trupp men dom verkar vara inne på andra spår också. Samtidigt har väl San José lite att säga till om.
{8671}: Håller med dig fullt ut. Känns lite som ett dagis, där det ska finnas varm choklad i termos varje morgon. Men sen fungerar det väl liknande i showbiz inom film och musik. Ska finnas godsaker på rummet när de dyker upp.
Costanza: Härligt att man, med den lönen, inte kan betala sin egen bil, egna flygbiljetter eller sin egen lägenhetshyra. Löjliga förmåner med tanke på den hög lönen.
Nån som vet om Tambellini hade artistkontrakt förra säsongen och gäller sånt skatteupplägg fortfarande? Han dök upp i mitten på oktober.
Kollade på Idrottensaffärer över typiska kostnader för importspelare i SHL:
Lön (årslön, brutto) cirka 2 500 000 kr Fri bil och lägenhet cirka 150 000 kr Fria flygbiljetter cirka 20 000 kr Transferkort 10 000 kr Förmånsbeskattning för bil/lägenhet cirka 50 000 kr
Costanza: Nån utav dom var garanterat brunstig. Brottades i sanden....nej du Björn vi vet att dina verbala utflykter egentligen betyder nåt helt annat 😁
puffe: Om det inte var Piff eller Puff så kan det ju ha varit ekorren Ratatosk ifrån nordisk mytologi. Han sprang ju upp och ner på världsträdet Yggdrasil med information. Han trodde väl att du var världsträdet och skulle ge dig info om en ny spelare.
puffe: Gnagare kan bli oberäkneliga när någon plötsligt matar dem med godsaker. De blir fler och större och modigare, fler söker sig dit. Börjar hoppa upp mot MoDoiter.
RedNek: Ja, ekorrar är ju söta och verkar trevliga, men när ett sånt litet djur inte beter sej normalt , utan går till attack blir man ju både ställd o rädd. En råtta är ju en sak, men en Disney-ekorre från Snövit ska ju inte gå runt o skrämma folk
Costanza: Finns nog lättare kombattanter än en envis och aggressiv åsna att hantera.
Själv mötte jag en söt ekorre förra veckan, när jag strövade i skogen. Skulle ta en bild, men då började han väsa och klättrade/flög upp på mitt ben, med rabiesliknande attityd. Äntligen förstod jag hysterin i 'Päron till farsa firar jul' när dom får in en ekorre i julgranen. Jag lyckades vifta/slå bort han, men en åsna hade varit lite jobbigare
puffe: Det gick ju sån tur var bra för båda, men jag skrattade så in i h-vete när jag läste, oavsett vem som promenerat runt på stranden, för jag ser händelsen framför mig och hör sen Björn berätta allt på skånska. Man kan sätta in valfri kändis där i kampen mot åsnan och garva hårt...
Nu är det helg! Det här kan vara den roligaste artikeln ni kommer att läsa ikväll:
"Björn Hellkvist åkte till Grekland för att ladda upp batterierna inför hockeysäsongen. Då attackerades tränarprofilen av en åsna på stranden. – Det är ta mig fan det sjukaste jag varit med om, jag brottades med en åsna i sanden, säger han"
Tarasov: Ja, tamby är väl ett bra exempel på ett sådant guldkorn. Gjorde överlägset flest matcher men var inte ens topp-5 i interna.
Men nu när du säger det läste jag någon krönika ifjol som handlade om svenskar (medelmåttor med HA mått mätt) som valde bort Sverige för Danmark pga ekonomiskt fördelaktig. Och därmed ösa in poäng och göra sig mer attraktiv för större ligor/klubbar utomlands.
mattias - 74: Nej, Leksand ligger inte I Lappland, men visst finns det en väldigt stor mängd supportrar som håller på Hammarby och Leksand samtidigt. Man vill vara rebell och låtsas att man bara håller på laget av kärlek, men skiter i om man vinner eller förlorar.
Vi betalar alltså 50-60% mer till spelarna enligt Timrå och Lövenfans. Trots detta var vi på väg mot 10M i vinst när säsongen ställdes in, nu kommer vi istället göra ett litet plus. Vad vi än gör bör ju de andra klubbarna kopiera detta, verkar vara ett vinnande koncept.
Väntar med spänning på Lövens och Timrås resultat, måste ju vara sjuka vinster där i år med tanke på att spelarna verkar spelar gratis för klubben.
Tarasov: Filip Westerlund i Timrå verkar ju vara en spelskicklig och smart spelare. Varit på väg till Ö-vik tidigare så med Kyle och Filip så är de ju två duktiga ångermanlänningar dessutom.
{5647}: Inte med alla men exv med Nässen så är det en spelare som skulle kunna få med sig om man går upp och som kan fungera i SHL. För att underlätta första året i SHL ser jag gärna vi har en 8-10 sådana i truppen.
I övrigt så vill jag helst ha en bra åldersbalans i truppen. Majoriteten mellan 23-27, vissa avvikelser är ok, två backar kring 33 som sannolikt kostar lite mer försämrar möjligheterna att värva kvalitativa backar i rätt ålder. Med Shane Hanna och Linus Nässen blir det en bra balans.
Tarasov: Det får inte vara för många defensiva backar, framförallt inte om de är endimensionella. Nu ska Mikkelsson ha rätt bra spelsinne och kan starta uppspel. Det räcker för mig. Man behöver inte vara lysande i anfallszonen, men man får heller inte vara som Hellström... Gällande ålder så är det väl ingen nackdel om man har några spelare som inte automatiskt plockas av SHL-lag direkt de gjort en lyckosam säsong.
Jag förstår inte hur man kan tänka flera säsonger framåt när det handlar om unga spelare:/
Jag gissar att alla tre inte är aktuella samtidigt.
Glader sa att man sökte en back med spetskompetens i det offensiva, och ingen av dessa tycker jag kvalar in på denna beskrivning. Möjligen Nässen även om jag ser honom mer som en tvåvägsback än en offensiv back som styr ett PP och har offensiven som spets.
Viklund är jag tveksam till, han har haft chansen tidigare men han blir inte yngre och vill vi lägga en stor lönepost på honom? Han är ju också en tvåvägsback, kan Belov eller Nässen bidra med samma fast till lägre lön?
Om vi går på att en offensiv back ska in skulle jag kunna tänka mig nått liknande.
Ny(offensiv spets) - Mikelsson Öhman - Dalroth Walinder - NY (Belov?) Styf - NY (Nässen?)
Går att byta ut Viklund mot antingen Belov eller Nässen ovan, men ville mer visa att jag tycker vi inte riktigt ha plats för alla tre om vi ska in med en offensiv ledande back.
Vi har tre platser att fylla, beroende om vi kan förlänga med Belov eller Nässen så kan vi behöva 1-3 nya backar.
Har räknat bort Hedman och Enströmx2 eftersom det varit så tyst kring dessa.
Ungefär som varför lämnade Elias P? Fanns det problem l klubben. Nej sannolikt inte