Gavelo: Lite beroende på vad man har för alternativ. En spelare som LP kommer aldrig passa bra i en fjärdekedja. Strömgren är en annan som inte ska spela där. Jag håller med dig i sak, men det finns en del av våra talanger som helst enkelt inte passar i en kedja som ska spela noll-noll. Deras spetskompetens är framåt och bör få chansen att utnytja det de är bra på.
Nej absolut inte, men han får order om att köra över någon och ta bort en stjärna. Han kan ju göra som han gjorde mot Norlinder på motståndarens stjärna i ett slutspel.
Han behöver inte vara tuff för det, räcker att vara vårdslös och ful för det.
Kan vi inte få nytta av honom i ett eventuellt slutspel, han kan få två byten på sig att använda sin storlek och ta bort en stjärna hos motståndarna från matchserien.
{5647}: Blommade ut vet jag väl inte riktigt om jag vill kalla det men han blev iaf bättre. Den stora skillnaden mellan dessa är att Olhaver inte alls spelar med samma tempo än hagelin, oerhört märklig värvning eftersom Modo skall vara ett snabbt lag och spela med fart, Olhaver är en långsam spelare som nog har som enda styrka att buffla framför mål, dessutom är han inte bättre än våra egna juniorer så jag ser öht inte hur han ska få speltid?!
Costanza: Har det rört sig om en skada så hade vi nog Modo sagt något. Själv har inte Olhaver visat något som stärker hans varumärke i Modo hockey, han har fått chansen i alla formationer samt även i PP utan att ha bidragit på något övertygande sätt. Såklart kan han blomma ut till något men i dagsläget så finns det inget, absolut nada som pekar på det.
Gavelo: Olhaver har potential, ibland går det emot. Lite fundersam över att MoDo sa att "det är bra om de får stanna hemma och vila". Dras Olhaver med nån seg skada kanske, för jag tror inte man scoutat så fel vad gäller t.ex. skridskoåkning.
Robin Ztorken L: Jag är bara lite emot utlåningar av invärvade spelare som inte är juniorer, det visar mest på att man scoutat helt fel.
Olhaver har väl inte på något sätt gjort bort sig men jag har svårt att se vart han ska ta plats i någon av det 3 första kedjorna?! Sen har vi redan ett gäng spelare som tävlar om en plats i 4:e så att ha en till som tävlar om en plats känns inte heller helt optimalt.
{8399}: Jag tror att han är värvning som Hellkvist ville ha, men visst är det lite märkligt. Samtidigt finns det uppsidor. Får man upp hans tempo. Då tänker jag mig inte bara i fötterna, utan också i tanken. Då tror jag att han definitivt kan vara en spelare för oss. Det handlar om att träna och spela i högre tempo än han gjort tidigare.
Jag tycker att man kan se uppsidorna, men de drunknar i att han inte riktigt hinner med. Han har teknik, ett hyggligt skott och han borde kunna använda sin storlek för att vinna närkamper längs sarger eller ta sig in på mål. Han skulle kunna vara lysande i PP framför mål då han är omöjlig att flytta på, men som sagt fallar det på att han - som även Sylwander - är lite för dålig med puck. När han inte är framför mål så blir det inte bra, exempelvis i uppspelsfasen.
{5647}: Jag ser att vi kan utveckla något hos honom, han är ofta där puckarna hamnar i slottet. Men som det ser ut nu är det lite svårt att ge honom en plats.
Gavelo: Jag tycker att han har hygglig teknik med tanke på storleken, men hinner inte med i tempot. När det går fortare så är han chanslös. Dessutom använder han verkligen inte sin storlek i närkamper (De gånger han hinner dit). Det är möjligt att han på längre sträcker har hygglig skridskoåkning, men på korta sträckor är han verkligen inte snabb.
Robin Ztorken L: Olhaver är för dålig ja, stor, långsam, har väl inte visat prov på varken teknik eller skott så i dagsläget skall han definitivt vara utanför laget. Jag tror att Modo försöker bli av med honom, att avlöna en extra spelare som sitter på bänken är inte hållbart i dess tider. Frågan är bara om det finns någon klubb som har ekonomin att låna in en spelare som knappt fått speltid
{8384}: Jag noterar återigen att Olhaver blir kvar hemma under bortaturnén. Det är något underligt med detta, är han verkligen så dålig???
Om han tränar på bra och kör så det ryker borde han väl få några chanser att spela sig in i laget igen, eller? Svårt att spela sig i form enbart på träningar, eller varför inte låna ut, han måste ju få matchtempo i kroppen!!
{8384}: Undrar var nyförvärven är ersättaren till Gagnon Norlinder kommer inte komma på lån för bra gör de spelar bra i Frölunda och om 10–15 år kommer vi få se en riktigt fin NHL karriär ta slut och ayervåbda hem till Modo för att sluta cirkeln
Matchdags igen! Hoppas vi kan bygga vidare på föregående match och kriga till oss poäng idag också. Känns skönt att vi börja ta lite steg ifrån botten. Gooo Modo mot tre poäng!
Bad_Brett: Att Norlinder skulle lånas ut känns fullkomligt omöjligt. Tom Hedberg kanske, men nog tycker jag att han ska vara bra nog för att slå sig in som en topp 6 back. Finns andra i det där laget som presterat sämre.
Gavelo: Det finns säkert fel på mig som kan diagnostiseras, men jag njuter av att Frölunda ligger under med 7-0. Jag gläds också över att Leksand ligger under.
Werner: Jag tycker att Dahlrot har varit en av dom bättre utan puck i egen zon, men totalt urusel med puck. Han måste lära sig att slå snabba enkla pass och inte hålla i pucken så mycket.
Costanza: tror det blir otroligt svårt ha råd med försäkringen på Hedman för en allsvensk klubb men jag hoppas för er skull att ni löser det. Frågan är om SHL öppnar för NHL om det blir nerstängt där.
Werner: Snart hänger Victor Hedman med på bussen också. De förbjuder nu kontaktsport i San Jose till 21 dec och kanske ända in i januari och sätter 2 veckors karantänkrav på inresande. Svårt att möta San Jose borta då :-) Hoppas att Eichel och Stammer också gillar bussåkande, termos och varmkorv i Tönnebro.
En tidig julklapp, Enström hänger med på roadtrippen och lämnar herr Dahlrot hemma.. Han måste verkligen höja sig (på träning) om han ska ta en plats igen.
{5647}: Ja blir det bara 35 på Floridas camp så kan jag inte tänka mig att han blir uttagen dit. Men dom har inte meddelat att han inte kommer att kallas än.
Från Hörnefors: Tror du verkligen att Hepo kommer på NHL-campen? Man har pratat om att endast kalla de 35 bästa spelarna (eller de 35 spelarna med störst chans att ta plats). Det låter oerhört osannolikt att man därför skulle kalla Hepo på en NHL-camp, utan det blir nog som Lindgren en AHL-camp om något.
Gavelo: Jag tänkte att Kaut och Hepo skulle på NHL campen och jag kan tänka mig att den blir i början på januari, och dom som ska dit, far någon vecka innan för tester och sådant. Och då tänkte jag att Hepo inte kommer ta en plats men att han stannar för AHL campen. Han tar nog inte en plats där heller men så han kommer tillbaks i februari. Lindgren far troligen på AHL campen och det är ganska troligt att han stannar där.
Nucky: Jag tycker att idén är bra, men det är mycket svårare än man tror. Jag tycker att det varit väldigt tunnsått väldigt många år och därför svårt att flytta upp dem i A-laget där kraven är väldigt höga. Fantastiskt när det slår väl ut, men jag tror att det är svårt att ha det som strategi. Mer som en förhoppning...
{5647}: Det jag syftade på är att man har som uttalad strategi att utbilda och satsa på ledare från de egna leden. Det tror jag kommer lugna ned den turbulens som varit och hjälpa oss bygga långsiktigt, blir också enklare att behålla en gemensam spelidé i J-lag upp till A-lag.