Gavelo: Jag tycker att Hedbergs pånyttfödelse är den enskilt största faktorn till varför det ser så pass mycket bättre ut. Jäklar vad han är jobbig att möta...
Silly: tänkte samma bakåtpassningar i anfallszon utan adress huva, blev ett långt tryck i vår zon dessutom pga av den, vad sa Sörenssen höll han på Karla, var visst där med Karlas föräldrar
Gavelo: ”Modos forwards måste bli mycket aggressivare på deras skyttar, motståndarna får ju ta mängder med skott helt ohotade eller skymda hela tiden.”
KyleTopKing: En sådan chansbackhand får man inte göra som Jellvert gör där. Alla 3 forwards i hörnet och han slänger in en passning i slottet som dom vänder spelet på! Juniormisstag!
Bad_Brett: Modos forwards måste bli mycket aggressivare på deras skyttar, motståndarna får ju ta mängder med skott helt ohotade eller skymda hela tiden.
Men Karla fick inget med sig när han blir trippad nyss, det är faktiskt så bedrövlig nivå i svenskhockey. Speciellt att det är så väldigt ojämnt mellan matcher och i matcher, det finns liksom ingen röd tråd igenom detta och man kan inte förstå nivån.
{8384}: Jo, han kastar sig rejält. Det är klart att alla som är äldre än 13 klarat att stå upp. Corrado var där, men det hade inte blivit utvisning om han inte filmat.
Silly: Jättetråkigt att Modo är så vansinnigt dåliga på att lösa situationerna i egen zon, dom spelar ju fast sig själva varenda gång och Ssk får dessutom fria skottlägen från blå hur enkelt som helst varenda gång.
Och nu BP igen och Modo har ingen som helst tanke på att pressa deras backar, det finns ju inte ens en modospelare i närheten av deras skyttar!!!
{8384}: underbar förstärkning. Fan vi måste vara på banan om vi skall ha någon chans!! Sskaren e inne å gruffar efter signal. Man vet ju inte vad som är tillåtet. Holding å tripping från sskaren suck..
{8384}: ja men direkt släpper vi två mot en läge då vi blir för offensiva sen sjunker alla in mot Peters hur mycket tid o plats som helst för Ssk i anfallszon
Utvisningar avgör som sagt matcherna i Södertälje. Vi klarar ju inte av att hålla oss borta från det där jävla båset!!!! Alla utvisningar helt jävla onödiga. Godnatt!!!
{8384}: Jo, synd att vi tar onödiga utvisningar. Men samtidigt förstår jag att man blir irriterad när domaren släppet tydliga utvisningar som föregått det.
Kul att de äntligen tar en utvisning åt det hållet
Gavelo: Inte riktigt alla iofs. Var väl inte dig jag kommenterade? F.ö riktigt låg inledning på ditt inlägg. Tråkigt!
"Domaren har för lite att göra. Vad är det modo får för utvisningar? Ge ssk vinsten denna match oxå då! Var ju utvisningar som förstörde förra gången oxå"
Såg det förra matchen mot Syrianska Tälje laget då domarna skickade ut Modo spelare på löpande band ,,Idag kom en utv då en Modo spelare satte sig på pucken och andra märkliga domslut ,,,Man undrar, vi har det i fotbollen och vi har det nog inom hockeyn med, matchfixning tror jag att det heter som dom utreder inom fotbollen ,,Heja Modo
Rallarn: Är väl ändå mer oseriöst att visa ut spelare för att man säger ”men allvarligt” efter ett inte helt tydligt domslut , är det en sådan hockey du vill ha?, jag vill det definitivt inte!