{7814}: Vad fan har MIF för lag. Fagervall är ju chanslös från dag ett därnere. Kassakistan är nog slut. Tänk även den arenan de har. Vad sa Percy nyligen, "jag låser dörren snart om de inte betalar elräkningen"
Gavelo: Jag tror att han är tillräckligt nära NHL för att inte få vara hos oss, även om han kanske inte tar en plats direkt. Drar säsongen igång så är det en spelare man åtminstone vill ha möjligheten att ta in om det kommer skador eller formsvackor.
Jag tror att chansen är mindre än 10%, men oavsett är det bara gissningar...
{5647}: Allt är ju beroende på hur man ser på hans utveckling, även om han inte tar platsen i Nhl så kanske man vill ha honom i Ahl för spel på liten rink och snabb kunna flyttas upp i A-laget om det behövs.
Vi får se vad dom säger men jag skulle tro att chansen att han lämnar är ungefär 90% tyvärr
Gavelo: Han var väl den hetaste när de skulle plocka upp någon i våras och de hade skadeproblem. Jag skulle säga att han absolut inte på något sätt är given i Colorado. Därmed inte sagt att han inte kan ta en plats. Han är ju rätt ung också, så han kan mycket väl ha tagit ett steg till i sin utveckling.
jonsson: Han har en väldigt realistisk chans skulle jag säga. Colorado har ett riktigt bra lag, jag hade dom som en av favoriterna till Stanleys cup i våras och har nog extremt mycket nytta av en powerforward till kommande säsong. Jag tror för övrigt att Nhl med liten rink passar Kaut som handen i handsken, bra storlek och styrka för att lyckas samt finfin teknik och bra skott, många bra ingredienser som går hem i Nhl.
Gavelo: Samtidigt sitter Bartosak där o tänker....Kaut är kvar i Övik och jag spelar i en konstig Liiga med ett töntigt klubb-namn,.Jag vill också vara med om att få upp 100åringen dit dom hör hemma. Vi hade ju en förälskelse, MoDo och jag
Som ett lego, bit för bit....jisses anåda att möta oss i slutspel
Gavelo: Hoppas Colorado i nästa presskonferens meddelar: Vi har MoDo och Peter Forsberg att tacka för så mycket, så oavsett om våran serie drar igång eller ej.
Vi vill ge nåt tillbaka till Forsbergs klubb, så Kaut blir kvar i MoDo säsongen ut
{8399}: Vem vill inte tjäna pengar några månader till? Vem vet hur länge pandemin fortsätter. Alla spelare i allsvenskan har nog inte råd att tacka nej till några extra månadslöner, när man inte vet hur framtiden ser ut
Heyerdal: Vi får hoppas att Colorado meddelar i tid innan man plockar Kaut så vi hinner ersätta, vi kommer ju aldrig att ha en chans mot topplagen utan en första center och en första vinge, det är ungefär som att Timrå skulle tapp Dahlén och Lööke resten av säsongen utan att stärka upp.
dempa: Tror jag inte är möjligt då många kontrakt upphör i april och om man nu fortsätter kommer nog ekonomierna vara så urholkade att man inte kan betala två/ tre månadslöner ytterligare. Finns heller inga garantier att publik kommer tillåtas ens då. Tror inte många är så intresserade av allsvensk hockey i juni för den delen
Robin Ztorken L: varför måste vi hinna klart till sista mars då, vad är det som säger att vi inte kan spela in i juni som i NHL? då KANSKE finalmatcherna kunnat spelas med publik till och med, om man ser hur det dippade vår och sommar sist.
hockey_21: Tre ledare i tre kronor smittade och följer inte med till kanada vad jag förstår. Monten är en av dom. Fyra spelare testad positivt och får också stanna hemma.
Vet inte hur det ser ut för dom andra länderna men t.ex finland har ju mycket mindre smittspridning och klarat pandemin bättre så dom borde ha en fördel där.
{8399}: Samtidigt känns det som att man investerat för mycket i det här för att man skulle släppa på prestigen.
Jag håller helt med på att de där sista procenten får man inte ut utan publik på läktarna. I alla fall inte med de spelare som är vana att höra stödet/ljudmattan. Det är naturligtvis så att de flesta spelarna växt upp med endast några föräldrar på läktarna, men man har väl hunnit vänja sig vid publiktryck och engagemang.
Jo, Karla, Sylle och Björn vittnade alla om att man saknade motivationen inför match två. Man var helt enkelt inte riktigt mentalt redo att spela.
Robin Ztorken L: Att lägga ner säsongen kommer att kosta det också, varför skulle spelarna bara magiskt gå med på att bryta sina kontakt och bli arbetslösa? Dessutom så gillar nog inte cmore att köpa en produkt det inte kan sända.
{5647}: Var inte det mindre spridning i våras när dom stängde ner ligorna? För alla tänk på att hälsan överväger alla matcher, dessutom går väl klubbarna ganska mycket i minus.
Robin Ztorken L: Ja, man säger att det kostar mer att spela, men jag har inte sett någon utredning. Det kanske är dyrare att lägga ned med tanke på hur många fasta och rörliga kostnader man ändå behöver betala.
Det är aldrig helt rättvist. Nu tror jag absolut inte att det kommer att handla om så många skador. Fotbollen har spelat med ett komprimerat schema och har lite fler skador, men ingen gigantisk ökning vad jag förstår. Ska man gå långt i slutspelet så spelar man varannan dag i långt över en månad förresten.
{5647}: Då tycker jag att det är bättre att lägga ner. Tänk att möta lag med helt ordinarie trupper och komma med typ 9 juniorer, blir inte särskillt rättvist i långa loppet. Skador på grund av stenhårt matchande för vissa lag medan andra kan spela på i hygglig takt, nej tack. Kollade tabellen och ser att vissa lag är uppe runt 23 matcher och vi 18 och Mora 16 spelade. Blir ett komprimerat schema vad det lider för några lag
{5647}: Noterar att även Brynäs kommer få det jobbigt framöver, så visst mycket viktigt med breda trupper men är det verkligen så här det ska vara?? Lag ska väl inte tvingas lita på att det finns juniorer att fylla på med, inte så det är tänkt att bedriva elitverksamhet. Det funkar nog i ettan och neråt men inte på vår nivå
Robin Ztorken L: Det är ju en fördel att vi har en rätt bred trupp med flera juniorer tänker jag. Andra lag som spelar vissa spelare ganska hårt kan som du är inne på få rejäla skadeproblem.
KB: Minns att Karla, efter den publiklösa matchen , sade att man redan visste vad som väntade och därav blev matchen helt energilös. Ingen kunde tända till på allvar inför det som väntade och så blev det ju också.
När man ser vad som sker och händer i dagsläget, samt hur framtiden kommer se ut så kanske det är bättre att stänga ner skiten.
Tänk hur Modos framtida spelschema kommer se ut efter mängder med inställda matcher som skall sys ihop med ordinarie spelschema. Dessutom kommer det nog tvingas till ytterligare inställda matcher då våra motståndare säkert kommer drabbas på vägen.
Kommer inte gå och med ett sådant intesivt matchande kommer skadeproblematiken inte bli att leka med heller