1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 497796 inlägg · 4180 ämnen

« · 2136086 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Björklöven - Modo 2021-01-29
Costanza: Blir nog som vanligt en tät match med uddamålsseger igen. Med lite derbykaraktär som det har varit på matcherna den senaste tiden så är nog MoDo mer taggat än vid övriga seriematcher. Kanske beror på om Lövens nya, Perron och Brown kommer in med så mycket skills och energi som det rapporterats om igår. DOck har de inte spelat match på länge även om de säger sig ha förberett sig bra på is.

Sv: Silly season - 2020
hanzon:

Ett EP scoutat namn som florerat här ett tag: www.eliteprospects.com/player/62209/morgan-klimchuk

En myt, en dröm, vår räddare.

Sv: Silly season - 2020
Rytter: Vem är det?

Sv: Silly season - 2020
Sven Tuta: Har svårt att se att det BARA är spelsystemet som hackar. Känns som en lite väl enkel lösning.
Tror Styf är för otydlig/luddig/osäker i rollen som tränare och har svårt att dels få alla att dra åt samma håll samt implementera det spelsystem som ska råda.
Dessutom är laget felbalanserat med galet svag centersida, och dessutom är man svårt drabbade av skador och spelare som slutat vilket gör att vi måste spela med 7-8 juniorer i varje match.
Vi räddas just nu av spetskompetens på några få positioner. Jag tror 2 riktigt vassa centrar skulle kunna vända på skutan rejält.

Sv: Björklöven - Modo 2021-01-29
Costanza: Du måste också passa på att ge Styf en lavett från JFK där han säger åt honom att ”Im the boss now” på engelska eftersom han är i A3. Annars fattat inte hälften vad som pågår.

Sv: Silly season - 2020
Tarasov:

Klimchuck har officiellt inte signat något än, vi fortsätter att leva på hoppet.

Sv: Björklöven - Modo 2021-01-29
{9252}: Säkert. Eller så regnar det rödvitgrönt konfetti från taket efter slutsignal. Det vore nåt för Cmore-sändningen. MoDo-laget hyllar mig när jag klättrar ner från ventilationstrumman. Åker sen ärevarv med mig på isen medan jag samtidigt förklarar JFK:s nya spelsystem för grabbarna :-)

Sv: Björklöven - Modo 2021-01-29
{8399}: Jag kan ju inte vara ensam om att hata cmores sändningar? Om du kollar på typ Cmore live 3 och perioden är slut så borde den automatiskt visa studion i cmore hockey eller sportkanalen om det tillhör samma serie. Det är inte en jättesvår algoritm att programmera in. I dagsläget måste man fan flippa emellan för att hålla koll på matchen.

Sv: Silly season - 2020
{8879}: det är så konstigt. det finns lite viktigare variabler i de upplagor av modo som varit bra än att vi haft spelare från regionen... väldigt kompetenta tränare i sandlin, harald, extremt bra spelare för serien som susse, svarten, timander, skröder... börja i den änden och så kompletterar ni truppen med egna juniorer och spelare från regionen så ska vi se att det går lite bättre

Sv: Björklöven - Modo 2021-01-29
Costanza: jag ska dit, vi ses! Du kommer gråta

Sv: Björklöven - Modo 2021-01-29
JoseGonzales: Bättre kolla på Cmore för då får man pausmusiken på köpet.

Sv: Björklöven - Modo 2021-01-29
Costanza: Haha nä.. trots att jag har årskort får jag inte beträda hallen. Du måste sitta med Leffe D om du får gå på hockey!

Sv: Björklöven - Modo 2021-01-29
JoseGonzales: Självklart. Ska inte du dit?

Sv: Björklöven - Modo 2021-01-29
Costanza: Vänta nu.. ska du få gå på matchen ikväll?

Sv: Silly season - 2020
Sven Tuta: Helt inne på det du säger.

Ledningen vägrar ändra på det som basunerats ut av klubben.
"Det här står vi för och det här ska vi köra på."

Är ett stort fan utav Widebro men vi kan inte bli handlingsförlamade pga att vi är envisa.

Därför lider jag lite med tränarna som är bakbundna.

Sv: Björklöven - Modo 2021-01-29
{8384}: Blå himmel, soluppgång och -17 här, vid ett för en gångs skull gnistrande vackert Dyngdike. Luktar nästan MoDo-seger. Detta kommer jag säkert få äta upp senare ikväll när jag lämnar A3.

Sv: Silly season - 2020
Rytter: Det verkar som det har blivit prestige att det är detta spelsystem som gäller. Överallt i vår vardag så får vi anpassa oss till olika situationer, driver man företag som jag gör så hela tider sker det förändringar till olika situationer som uppstår. Ska jag då som företagsägare fortsätta i samma hjulspår utan att anpassa mig till verkligheten är jag snart i konkurs, t ex nu i dessa coronatider. Men, detta verka inte gälla Modo vilket gör mig något så förbannad att man inte tar in verkligheten. Videbro är en klok och förnuftig man, att inte han verkar se vad som är fel med laget, alla andra ser men inte ledningen. Agera, gör något åt blödningen, såret måste sys, plåster räcker inte.

Sv: Silly season - 2020
Costanza: Jag tycker att man ser på Styf's kroppsspråk och ansikts uttryck att han säger ..det här är inte kul nå mer ..hjälp mig på något sätt .
Jag vill vara hemma och ta det lungt med frugan tills allt har ordnat upp sig , tänker han nog i sitt stilla sinne .
Han har ju ingen guld sits så att säga ..
Skulle det vara jag så skulle jag sjukskriva mig några dagar ..för en spik i foten .

Sv: Silly season - 2020
Rytter

Är Omark lika blind tro? eller vågar han inte säga nått typ som

" Du vi kanske måste ändra på det här eftersom det inte verkar funka?"

Björklöven - Modo 2021-01-29
Matchdags igen då! Modo ge oss lite god fredagsfeeling idag då tack! Gooo Modo!

Sv: Silly season - 2020
{5647}: Håller med. För mig är det helt främmande att man inte ändrar spelsätt när till och med Agda, 89 framför Tvn ser att laget inte har kunskapen att hantera det eller är för trötta och bortskämda för att anpassa sig. Vi får se nu vad MoDo hittar på kommande vecka. Värvar de inte klass eller ändrar strategi på planen så måste George sova vidare under skrivbordet och undra hur Newman kunde ta kontrollen över Världens bästa klubb,

Sv: Silly season - 2020
{5647}:

Det är ju för att vår coach inte tycker det är fel på systemet. Det är ju spelarna som inte kämpar, inte är där, inte följer det man kommit överrens om osv.

Denna naivitet kan leda oss till div1 om inget görs.

Sv: Silly season - 2020
Costanza: Vad vi framförallt saknat är ett fungerande spelsystem. Vi kan värva hur många bra centrar som helst, om vi inte spelar ett spel där vi kan dra nytta av deras kompetens.

Det är fruktansvärt märkligt att våra coacher inte sett att Hellkvist spelar hela annorlunda defensivt i vinter. Vill man till varje pris spela Hellkvist-hockey borde man väl i sådana fall varit lyhörda. Leksand var riktigt naiva (som oss) under försäsongen och i början av serien, men sedan justerade de försvarsspelet ordentligt. Inte Modo inte, utan vi nöter samma.

Sv: Silly season - 2020
puffe:

Bra centrar behöver inte vara hemvändare. Men min poäng är atr vi måste börja bygga laget och prioritera de viktigaste lagdelarna t.ex centrar med det bästa som finns att tillgå för vår nivå. Trodde det framgick av mitt inlägg.

Detta är något vi i princip missat sedan 06/07.

Sv: Silly season - 2020
Rytter:
Fö skulle den analysen publiceras någon som sett den?

Sv: Silly season - 2020
Rytter: Tycker att det går igen i många organisationer som fungerar. Det behövs en ryggrad som håller emot eventuella motgångar. Nu har MoDo en riktigt bra målvakt och backsidan tycker jag är kanon. Saknar dock 2 centrar som lyfter MoDo. En av dem kan gärna gå bredvid den duktige Niederbach som ytter, men vi måste få in nån typ av pondus i klubben.

Sv: Silly season - 2020
Rytter:
Tänker att det är relevantare att analysera lag som gått upp för att se om de har en gemensam nämnare. Sen har vi vissa fördelar som kan hjälpa oss, bra juniorer exv. Men lägger man ingen grund hjälper det inte.

Sv: Silly season - 2020
Rytter: Fast, vars finner vi dessa hemvändare idag? Det var en unik tid. Vi kan inte räkna med sånt flyt hemåt igen, på överskådlig tid. Bara att få 2 centrar som Svarten o Sundström...händer vart 50 år typ. Det är nog tuffare att skapa lag idag, sagt med all ödmjukhet.

Sv: Silly season - 2020
Costanza:

Ja det skrämmande är ju att dom säger att dom gjort en analys och hittat flera parametrar bakom framgångsåren t.ex kontinuitet, spelare från orten mm.

Men man missar det viktigaste, kolla hur guldlaget var byggt, två kanoncentrar i Sundström och Svartvadet, backar som Timander, Hasse samt en ung raket i enström, och en kanon målvakt i krizan. Backar man till tidigare framgångsår ser man liknande mönster i truppbygget.

Märkligt att man inte nämner detta i sin analys, och att man inte tagit fasta på det. Det hade man nog kunna köra sig mer om än att sätta mätvärden på kontinuitet och spelare med anknytning till klubben.

Sv: Silly season - 2020
{9315}: Ja, för Öhmans karriärs skull tänker jag att Modo ratar honom och Karlin fixar Benny Anderssons sjöbod att bo i och vips gör Öhman 35 mål från blå enbart mot Modo nästa säsong.

..kom ihåg var ni läste det först.. ;-)

Sv: Silly season - 2020
{9315}: I Timrå lär han nog aldrig hamna, lär inte vara så populär bland fansen med tanke på nån intervju med han inför nått derby beskrev hur han "hatar" Timrå. 😅

Sv: Silly season - 2020
Rytter: En så kallad toppklubb med 93 miljoner i omsättning måste direkt kunna sätta ihop en trupp med en kanonmålvakt, 2 kanoncentrar och tre toppbackar och inte behöva ligga 12:a i HA efter mer än 30 matcher. Trött på bortförklaringar. Lös problemen nu. Springer alla runt nu i MoDo och skyddar varann så måste de bytas ut. Det vet vi vid det här laget. Sätt omotiverade spelare på bänken och värva 4 nya. Det måste få kosta.

Sv: Silly season - 2020
{9315}:

Kan vara men samtidigt med rätt spelare och tränare runt är dessa spelare guld värda. Vi lyckades ju t.ex få ut rätt mycket av pikkarinen och lintner trots allt.

Mitt resonemang kring Öhman bygger alltså på att vi till kommande säsonger rekryterar rätt spelare, rätt tränare och sätter våra grunder och spelidé. I dagens läge när inget av detta finns blir han mer av en belastning som du är inne på och får inte ut mycket av sina styrkor.

Sv: Silly season - 2020
{9315}: Jag är väldigt glad att vi förlorade kampen om Öhman faktiskt. Han är väldigt valpig i sitt spel och det håller inte..

Sv: Silly season - 2020
Rytter: jag tror såhär. vi är inte rätt förening för spelare som öhman som har uppenbara brister i sitt spel som tyvärr blir en belastning för laget. vi har liksom inte varken grundspelet eller spelarna för att maskera bristerna som andra, mer fungerande lag, har lyxen att göra.

jag tror öhman är ganska nöjd att få en omstart i ett annat lag. i timrå skulle han säkert göra 30 poäng och vara en av seriens mest produktiva backar. hos oss 10 poäng och -17 :)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
puffe: 15 februari stänger det

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8879}: Brukar vara runt 10:e februari, men hockeyallsvenskan fokuserar på så mycket annat, så där får man knappt nån info

Sv: Silly season - 2020
Costanza: Eftersom kansliet ev. består av en person räcker det med.....'Du kan dra åt...'

Men nu ska vi vara snälla. Vinst i morgon och vi är återigen laget ingen vill möta i ett eventuellt slutspel

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Blir snart att vi står vid MoDo-kansliet som grabbarna i Hipp-Hipp och sjunger "Draa nuu kortet!!"

Sv: Silly season - 2020
puffe: Jag såg Rahimi ligga på en ismaskin och göra reklam för UNIBET. Man är fortfarande misstänksam :-)

Sv: Silly season - 2020
{7814}: Apropå Foppa såg jag han precis i ett reklaminslag för ett försäkringsbolag. Har alltid hyllat honom för att han 'bara' gör reklam för barncancerfonder mm, men det argumentet kommer ju fiender att ifrågasätta då. Men han är störst oavsett. Får köra med att Näslund inte gör reklam då(eller gör han det)?

Sv: Silly season - 2020
{7814}: Var väl Foppa som hade nån text på sitt tandskydd, typ ”lugna ner dig”. Inte många i dagens Modo som behöver ett sånt tandskydd.

Sv: Silly season - 2020
Costanza: Ja istället står de och tjoar och tjimmar och tittar upp på jumbotronen och kollar på repriser och sig själv, istället för att vara permanent förbannade.

Sv: Silly season - 2020
puffe: MoDo har själva satt truppen i trubbel med sina chansningar i de två första kedjorna från start. Sen ser man ju ordinarie spelare som inte verkar brinna varje match. När en som Peter Forsberg säger att grisar som Keane och Lemieux lärde deras stjärnlag vad som krävs för att vinna, trodde man nånstans att MoDo snappat upp grejen. Wernblom och alla andra heta tokskallar har en större betydelse än vad många tror för stå där som vinnare...VARJE JÄVLA MATCH!

Sv: Silly season - 2020
puffe: tror allt blir fel just nu.
Tanken va att göra sig fånig över att ledningen måste tycka vi har ett lag för att utmana eftersom de inte värvar.
Inte att jag tycker det.
Och utifrån det dra slutsatsen att styf misslyckats än mer.

Men nu lägger vi mitt inlägg åt sidan o glömmer bort det.

Sv: Silly season - 2020
Costanza: Georges humör behöver smörjas emellanåt,
Glader jobbar 24/7 på det.

George kommer bli nöjd

Sv: Silly season - 2020
Costanza:
Istället för
ÖKA-KÄMPA
SATSA-KÖPA

Sv: Silly season - 2020
MorganaLefaey: Ok, men är nuvarande lag så bra på att utmana(men än nån enstaka match)? Finns fortfarande en stor övertro på truppen och mångas mentalitet, enligt mitt sätt att se. . Betyder inte att jag tycker Pappa Styf är en demontränare.

Sv: Silly season - 2020
{8879}: Tack! Dig kan man lita på. Bra att MoDo lyssnar på George...George började bli riktigt arg där.

Sv: Silly season - 2020
Costanza: Det kommer, lovar.

« · 2136086 · »