{8384}: Det är ironiskt nog ett bättre läge att möta Timrå som vunnit med 8-0 än om de förlorat med samma siffror.. men å andra sidan spelar det nog ingen roll, vi är chanslös.
puffe: Den där frågan ställer man sig också , hur tränad är han och sedan behövs han nu den där ryssen .. Är det inte bättre att spara pengarna och göra nå roligt för dom och låta en lovande juniorer spela för kontrakt nästa säsong .
Tarasov: Jag är extremt förvirrad angående de här dödshoten. Hittills är det samma inlägg som har cirkulerat, från samma anonyma konto. Det inlägget kan ses som ett olaga hot och bör polisanmälas. Tyvärr är detta någonting som de flesta offentliga personer någon gång får uppleva, då världen är full av galna idioter.
Och som någon skrev på Twitter så kan det diskuteras ifall det är smart att ge detta så mycket medial uppmärksamhet, då det säkerligen var precis det snubben, som dessutom säkerligen var uppkopplad via VPN, var ute efter.
Men när jag läser om det i media så låter det som att det är en kavalkad av hot som har kommit in. Spelarna pratar om hur de "förstår att vi är besvikna, men att hot inte är okej". Det låter inte som att man riktar sig till en enskild galning då. Jag vet inte vad jag tycker om detta, det känns lite som i skolan när det blev utskällning av hela klassen för att en mobbare gjorde livet surt för resten.
Eller har jag missat något?
Jag hoppas inte att det blir inflation nu, så att kommentarer som "Glader kan ta sitt pick och pack och åka hem till Luleå!" helt plötsligt klassas som hat och buntas ihop med explicita mordhot. Det var beklämmande att se hur någon direkt drog paralleller till (den befogade) kritiken mot nya Frank. Då kan vi ju lika gärna förbjuda negativ spelarkritik också.
Nej, det är extremt viktigt att skilja på vad som är olaga hot och vad som är elaka kommentarer. Annars riskerar vi att få ett nytt #metoo, ni vet rörelsen som ledde till att folk började sätta likhetstecken mellan en vissling på stan och sexuella övergrepp. Olaga hot skall polisanmälas och bestraffas, men vill man leva i ett safe space skall man inte ställa sig i rampljuset. Och det glädjer mig att både Widebro och Glader verkar vara av samma uppfattning.
För övrigt jättefint initiativ med blommor till Glader, sådant gör mig stolt över att vara MoDoit. Hoppas detta kan ha en positiv effekt på sammanhållningen, även om jag håller med Widebro om att detta är fel anledning.
puffe: Grymma stats på en back :) kommer också ihåg hans kroppshållning när han spelade, nästan tillbakalutad likt sprintern Michael Johnson 😁 youtu.be/JQ9cBQANjiw
{5647}: Ja, Pikka var grym! Framförallt första svängen han var här. Menar att Boivin har samma avslappnade kroppsspråk och attityd när han spelar, men utan Pikkas skills. Boivin var bra första matchen, sen tycker jag det varit ett sluttande plan mer eller mindre.
puffe: Tror en av de tyngsta tappen är Häggström. Han var på något sätt lagets hjärta och gav alltid sitt yttersta. Saknar framförallt hans grit och aggressivitet som visade vägen framåt.
Som diskuterats tidigare tror jag några modofostrade spelare vore viktigt att få hem till nästa år. Tror inte man ska underskatta betydelsen att man tappat Oscar Hedman, Toby Enström och Häggström på rätt kort tid. Finns en uppsjö därute att välja bland, men en personlig favorit jag gärna vill se är Oskar Pettersson.
Tarasov: Just 5-5 tycker jag att han gör rätt. Jag önskar att fler backar kan stå upp i mittzon. sedan var det ett lite taffligt ingripande och framförallt missade Karlkvist fullfölja den markering han hade.
{5647}: Ja, HV och vi är väl väldigt lika i vårat misslyckande den här säsongen. Tränarsituationen med Rahm och Styf, ekonomiska förutsättningarna, underpresterande/felbyggd trupp och den naiva målsättningen till slutspel trots tabellplaceringen känns väldigt bekant.
Nucky: Svårt att bygga en homogen stark kärna i gruppen när vi har bytt ut hälften av laget under säsongens gång. När inte spelare har lämnat, så har det varit 3-4 långtidsskadade eller sjuka. Sen är vi inne på tredje huvudtränaren med fjärde (?) varianten av spelsystemet.
Inte svårt att förstå att spelarna i truppen har svårt att hantera motgångarna i matchen, när det mesta har gått åt helvete den här säsongen. Vi har aldrig riktigt lyckats bryta en negativ trend innan nästa kör igång. Undantaget är när Styf tog över och vi snittade typ 2p/match, men sen dök smittan upp i laget...
Nucky: Ledare som visar vägen på isen när det går tungt är definitivt en bristvara
Tycker Sylwander är en som visar stort hjärta alltid, men har begränsningar i sitt spel.
Någon av de 'bättre'spelarna, typ Boivin, borde visa en mer proffsig attityd. Känns lite som., jaha nu spelar jag av ett år här då, vilken liga ska jag berika nästa säsong... Inget ont om just han, finns fler, men vi behöver spelare som är här och nu
Robin Ztorken L: Tror Glader får ringa Timander och be han förbereda sig på en motorbåtstur över Östersjön, om vi ska få se Zykov i modotröjan. Flyget verkar inte gå 😂
{5647}: Kanske. Jag vetefan.. Eller är det för få ledargestalter i laget? Med tanke på hur extremt turbulent säsongen varit vore det inte konstigt om den rätta "vi mot dom"-känslan inte infinner sig.
Robin Ztorken L: Lite som vår beryktade supermålis från förr Mike Morrison.
Han som enligt medspelare inte ens kunde rädda en badboll på träningarna. . Rykten gör ju gällande att det var Mikes bror eller kusin eller nåt vi fick. Inte den 'riktige Mike'
Smurfen: Undrar jag om den omtalade ryssen ens finns. Var nog bara en bluff, annars hade ha så klart varit på plats, gav oss några gratisminuter i media. Han fanns nog aldrig på kartan
{8879}: Det jag stör mig mest på är att man inte lyckas utnyttja den energi man måste fått av kvitteringen med 2 sekunder kvar. Det här laget kommer aldrig bli en homogen sammansvetsad grupp som gör allt för varann. Vad det beror på vet jag inte, men gruppdynamiken verkar inte finnas där.
Det enda man kan hoppas är att vi klarar oss från kval.
M Horava: Tänk kommande 1:a maj. Covid är borta och Tundramannen klipper bandet som inviger det nya Zykov-torget , Stora torget är ett minne blott. Tiotusentals supportrar sjunger unisont med när nyförvärven Bartosak,Hepo o Kaut körar kvalhjälten Zykov i den vackra ryska hymnen
Smurfen: Jag kanske är kall nu, men jag skiter i dumma dödshot från dumma idioter. MoDo ska inte hålla på att ställa upp inför kameran nu. Ni ska gå ut och vinna matcher.
Gavelo: Men herregud Gavelo , tagga ner lite !! Detta var helt klart med glimten i ögat , men samtidigt som precis hela vår säsong ha varit så skulle det inte alls förvåna en heller att vi inte får se han nå mer !
Smurfen: ? Vad snackar du om? Theodore lånas ut till Modo säsongen ut med förbehåll att Frölunda kan plocka tillbaka honom vid skador (som nu) Men man kommer inte att ge han en plats i startuppställningen, det är därför han lånas ut enligt ÖK