KB: Gillar idén, och skulle isf kunna tänka mig att ett lag från respektive grupp får kvala eller åka ur. Tror det är viktigt att möjligheten att avancera finns kvar. Vem vet, inom 10-20 år kanske Östersund eller Boden möter Modo eller Timrå...
JoseGonzales: Jo men jag står fast vid att SHL är rena rama hockeydödare vilket fall. Svensk hockey har sjunkit till botten senaste 3 åren bakåt, lite därför jag nog inte kommer att följa svensk hockey så mycket framöver ;d
{9108}: Det är ju medvetet från SHLs sida. Det laget som kommer upp får sämre förutsättningar än övriga för att dom vill att det ska åka ur direkt, och laget som åker ur får sinnessjuka fördelar mot hockeyallsvenskan säsongen efter. Så om du är ett lag som är på gränsen är det jättesvårt att stabilisera sin plats i SHL, 100% medvetet.
JoseGonzales: Till Timrås försvar ska sägas att de saknade utmaning också. Vi var med rätt länge ifjol, innan vi förlorade många matcher och Timrå kom ikapp oss. Timrå har ju varit mer eller mindre givna serievinnare sedan jul. Jag tror att de har gått på 90 procents fart mer eller mindre hela våren. De kommer nog att varva upp nu och jag ser dem som klara favoriter.
{5647}: Det säger jag inte emot. Vi var allsvenskans bästa lag någonsin ifjol. Även om alla tycker Timrå var helt överlägsna i år så var dom ändå inte nära lika bra som oss trots att dom inte hade något hot i serien så kunde dom inte slå rekordet. Löven har växt för varje match i slutspelet och känner mig positiv inför semifinalen.
JoseGonzales: Jag säger bara att jag inte alls är imponerad av vad ni presterade, utan jag tror att ni måste höja er rejält om ni ska gå upp. Du får såklart vara nöjd, för det kan jag inte hindra dig ifrån. Ni var flera klasser bättre i första finalen förra säsongen. (Spökmatchen räknas inte).
{5647}: Du menar att styra majoriteten av matcherna inte är att kugga i? Vi ägde större delen av alla matcher utom den första, det är slutspel så det är bara dom bästa lagen som är med. Inte så man kan leka sig vidare.
Mike Keenan: Kuggat i rejält? Nog trodde jag att ni hade högre förväntningar än att vara beroende av väldigt mycket tillfälligheter och tur för att passera första rundan???
Smurfen: Visst är det? Sen Modo trillade ner i HA har ju detta varit den längsta delen av säsongen dessutom. Jag känner att det saknas något och det känns obekvämt och lite naket utan Sillysnack.. :-)
Rytter: Nu vet jag inte när de där uppgifterna är ifrån, men tv-pengarna har blivit större varje år. Väntas det inte vara närmare 50 miljoner nästa år om jag inte minns helt fel?
Sjukt att det ens ska behövas en fallskärm kan jag tycka. Talande för hur enorm klyftan är mellan första och andraligan.
Sjukt om detta stämmer. Varför skulle man helt plötsligt behöva dubbla summan, den har ju alltid varit 6m tidigare till de lag som bytt plats.
Hur motiverar man att det nu ska vara 12m? Man borde ju ta 0.5m från alla klubbar och sedan skicka detta till klubben som åker ut.
Jag undrar om inte detta är en felskrivning, känns sjukt att när man tar sig upp så får man 28m i tv-pengar och det andra lagen får över 40m, blir lite svårt att konkurrera om spelare då.
Silly: Systemet är ju ganska löjligt. De 12 miljonerna skulle tas av tv-avtalet och inte drabba uppflyttande lag. Det skulle väcka ett större intresse för hockeyn om lagen kunde röra sig mera mellan serierna.
Silly: haha sjukt att den klubb som går upp skall få offra det och ingen liten summa heller. Haha men shl vill ju inte att nya klubbar skall etablera sig. Borde ju vara shl som organisation som får betala det. Alltså att alla klubbar får offra en pott till klubben som åker ur. 12 mille är sjukt stor del av tv avtalet. Trodde det var 8a ja. Men man slutar ju aldrig förvånas av shl. Kan förstå att man får en fallskärm iom de sjukt skeva avtalen. Men det borde issofall var en pott som de drar av alla klubbar i minskat tvbidrag
I dagsläget får SHL-klubbarna via ett lukrativt tv-avtal årligen omkring 40 miljoner kronor. I Hockeyallsvenskan är de centrala intäkterna betydligt lägre, ungefär tio procent av intäkterna i SHL, det vill säga runt fyra miljoner kronor.
För att det ekonomiska tappet för lag som spelas ut ur SHL ska bli mindre finns en reglering som innebär att degraderad klubb får en tillfällig fallskärm med tolv miljoner kronor under sin första säsong i Hockeyallsvenskan. En summa som tas ifrån den klubb som avancerar till SHL samma säsong.
Mike Keenan: Fast problemet har väl hela säsongen varit att det verkar vara mycket gnissel i truppen och att Wallsson försöker spela ett spel som många backar inte är optimala för. Det har aldrig handlat om truppen spelare för spelare.
KB: så är de... även förlustmatcherna va jämna .. men över en lång matchserie inbillar jag mej att ett brett lag står sej starkt... inga skador i truppen och igår va denna femma utanför laget Daniel Norbe, Karl Johansson , William Eriksson , Kristoffer Söder och Francis Perron Hade nog gått in på fyra femmor i nåt av de andra lagen tror jag faktiskt Senaste två säsonger har löven 7 segrar av 8 matcher på favoriter a till SHL platsen Timrå
Bad_Brett: Löven har vunnit 3 av 4 matcher mot både Bik och Timrå denna säsong och 4 av 4 mot Västervik... slutspel är givetvis nåt helt annat men känslan är att löven har lite plus på samtliga lag som går till semi... samt bredaste truppen av dessa lag dessutom och minst skadekänsligt
Lub: Den tiden är för bi , nu skall man åka skridskor i 100 km/tim och försöka pass och göra mål , tackla riktigt . Utvecklingen åt rätt håll kanske , men var är lirarna som skickade motspelarna till korvkiosken ..jo pensionerade !