Eller: Ullmark är dessvärre week-to-week, igen. Och med tanke på hur lite som är kvar av säsongen plus att han blir free agent i sommar är det liten chans att se honom i Buffalokassen igen.
Hoppas han får ett sjysst kontrakt i en bättre klubb nästa säsong. Toronto kanske?
Bad_Brett: Det nämndes väl lite skämtsamt på twitter, pga av att Hinken hade varit på en match i Skellefteå. Sen har det spårat vidare. Han var förmodligen där via sitt uppdrag som scout för Colorado snarare än som vår sportchef.
Hampie: Flera stycken har nämnt Lindström, vilket är bisarrt då han fyller 38 år, har ett enormt Skellefteå-hjärta, har öst in poäng och dessutom har kontrakt över nästa säsong. Om han går till MoDo äter jag upp mina kalsonger.
Men jag ska inte neka till att jag länge drömde om att få se Steen, Enström och Lindström återförenas.
KB: SVT24 visar NHL-matchen mellan Buffalo och Pittsburgh ikväll klockan 21:00. Det är tveksamt om Ullmark är med, han är upptagen i listan över skadade (underkroppsskada). Viktor Olofsson lär nog spela.
{9108}: Collegehockey måste väl ändå vara ett gigantiskt steg bakåt för en sån som Berglund? Är han ens berättigad för det? Man får inte ha bakgrund som proffsspelare i NCAA.
Gavelo: Fast nu är det inte NHL/AHL , om jag har fattat det rätt så kommer det bli för college hockey.. men visst om han känner att han kan utvecklas mer där än här så varför inte? han är ung och är nog mer än välkommen tillbaka till SHL/HA igen
{9108}: Är det verkligen smart? Viktor är duktig, men av det jag sett honom i vinter så är det för tidigt att åka över. Visst kan han utvecklas i Ahl, men varför skynda sig dit när han skulle (enligt mig) få samma eller bättre utveckling i Luleå i en något större roll, och åka över när han faktiskt är redo?!
Confusius: Jo, jag hörde också det men att få gå som ass sportchef i en större klubb något år kan ju också vara en nyttig erfarenhet! Skulle löven gå upp ser jag gärna honom som en förstärkning på ledarsidan med Kenttä.
atomragnar: Om nu Karlin tar hit Wahlberg, vilka övriga tar han med sig? Kan tänka mig att Anderberg är ett namn, grymt stabil back. Möjligen även Viktor Liljegren för lite tyngd framåt. Skulle även bli förvånad om han inte slår en pling till sin gamle center Dan Pettersson.
Joakim Lindström tillbaka för att frälsa och ta modo tillbaka till finrummet igen? 37 år. Har sina bästa år bakom sig. Men fortfarande ruggigt bra. Har vunnit allt han kan vinna i SHL. Borde inte vara helt omöjligt!
Nicolai Meyer Alexandre Lavoie Trevor Mingoia Kyle Cumiskey Erik Flood Josef Ingman Mario Kempe Erik Ullman Alexander Anderberg Linus Skager Alex Friesen Jerome Leduc Mattias Myttynen
Ett antal namn, alla är inte troliga men kittlar rejält!
Men Daniel har jag haft lite koll på denna säsong efter att det började cirkulera lite lösa rykten kring honom och Modo. Vad kan man säga om honom, en väldigt rejäl spelare med bra storlek och tyngd, rätt bra på rören och duktig i defensiven, läser spelet bra och har lätt för att acklimatisera sig i nya omgivningar. En spelare som på förhand är för bra för Allsvenskan men som faller bort lite i Örebro, kanske skulle må bra av att komma till ett lag där han kan få en mer framträdande roll, för han kan skjuta poäng Oh yes!
Kanske är en omstart i As för att stärka sitt varumärke något för honom.
SKiLMY: Jo jag undrade jag också varför det startades en till?
Kanske för att JFK håller på och diskuterar hur olika klubbar redovisar budgetar i sillytråden. Vad det har med Modos Silly Seson att göra vet inte jag?
Nicolai Meyer Alexandre Lavoie Trevor Mingoia Kyle Cumiskey Erik Flood Josef Ingman Mario Kempe Erik Ullman Alexander Anderberg Linus Skager Alex Friesen Jerome Leduc Mattias Myttynen
Ett antal namn, alla är inte troliga men kittlar rejält!
Dante kingen: Det hade varit kul med någon form av återvändare i en topp position för att skapa en trevlig hype till hösten, Typ Mario Kempe eller liknande, även om just Kempe nog föredrar storstaden och djurgården.
Vill verkligen se Christopher Bengtsson som lämnar SSK, hos oss nästa säsong. Toppspelare i Allsvenskan som gör mycket poäng. Låg i princip på en poäng per match den här säsongen och ett halvt mål per match.. Det är spelare av den kalibern vi behöver värva.. Vad tror ni att han hamnar? SHL? Liiga?
Bad_Brett: Jag kan väl inflika JFK i detta, eftersom ni båda helt missat poängen, den ena drar paralleller till Kanada och den andra försöker få juridisk tolkningar att vara densamma som tolkningar inom idrott.
Att dra paralleller till att Kanada skulle vara förfördelade till en semifinal i Allsvenskan är som att jämföra äpplen och päron. Kanada ”uppfann” hockeyn, innan worldcup heter det Kanada cup, det mesta och det flesta domarna kom och kommer från Kanada, Kanada är dominerande i världen och det är liksom inte ett dugg konstigt att Kanada med kanadensiska domare kommer att ha en liten fördel i rena tolkningsfrågor, men att jämföra detta med händelsen igår är bara töntig. Du får tycka vad du vill såklart men när du försvarar din ståndpunkt med argumenten att detta var uppgjort och menar att det är troligt eftersom Kanada också blivit förfördelade i landslags sammanhang.
Sen när du jämför andra tacklingar med denna så snörar du in dig än mer, det var tacklingar som kan skilja sig mot denna samt att den kan ha dömts av andra domare, att öht tro att alla domare ser och bedömer allting lika är en utopi så släpp den tanken, det som hände i en situation ifjol eller för 3 veckor sedan är inte samma som igår och kommer aldrig att vara. Varje ny situation är unik.
Alltså.... 😂 JFK Ja du är jurist, men uppenbarligen en person som har ett allvarligt behov av att på känslomässiga grunder, ofta in i absurdum påstå saker om andra/andras lag hur det egentligen ligger till och varför det blir så. Tex så har ingen på forumet undgått att du gärna flertalet gånger gnäller på domarna, ingen har heller undgått att läsa dina spaltmeter om hur dåliga Björklöven är, tex så förlorar Modo ofta pga av svaga domslut, vinner Löven en match så beror det uteslutande på dåliga domslut samt att motståndarlaget var ”sämre än normalt”
Jag jobbar som mellanchef på ett större företag där vi ständigt för dagliga diskussioner kring juridiska tolkningar i kontrakten så jag vet mycket väl att det finns (om man vill. Som ni) möjlighet att tolka saken helt tvärtom hur fel det än är. Det har fortfarande ingenting med detta att göra, alla vi som sett tv bilderna inkl. ALLA domare på plats, inkl Karlskogas tränare hade inget mer att tillägga i detta ärende eftersom det inte finns något mer att tillägga.
Disciplinnämnden kommer inte att stänga av Hellström, men dom har nog fel dom också?
hompa90: Ingen tvekan om att de har en lägre budget, men det är lika olika hur man redovisar kostnader för bil, boende osv. Modo redovisar alla kostnader vilket får vår budget att låta extra hög.
Precis lyssnat på Hockeypuls avsnitt med Emil Georgosson. Dem hade i år en totalbudget på 6,4-6,6 miljoner jämfört med Modos budget på 12-14 miljoner. Det är oerhört imponerande vad dem uträttat med små medel.
Gavelo: Och Björn tränar MoDo även nästa säsong med 100% säkerhet antar jag...?
Skämt åsido, uppenbarligen har du noll koll på vad konfirmeringsbias är. Det är knappast någon konspirationsteori att Kanada tycks ha spelat efter en egen regelbok i många turneringar; det betyder inte nödvändigtvis att domarna har snackat ihop sig innan och sagt "Hörni, kom ihåg att enbart tillåta felaktiga mål och regelvidriga tacklingar ifall Kanada gör dem".
Detta är en extremt djupt rotad biologisk funktion. När det gäller Hellströms tackling finns det mängder av saker att anmärka på: Uppåtgående kraft, höga handskar, huvudet är primär kontaktyta, ej nord-syd-riktning, mer kraft än vad som krävs för att separera puck och spelare etc. Jämför sedan med andra tacklingar som har renderat i avstängningar de senaste fem säsongerna. Att domaren då väljer att fokusera på att BIK-spelaren är framåtböjt etc. är helt bisarrt. Så har inte diskussionerna vid huvudtacklingar låtit sedan efter lockouten 04/05. Till exempel hade Tobys tackling på Johansson gett en lååååång avstängning idag, trots att den utförs i nord-syd-riktning och handskarna är nere.
Ingenting kan få mig att backa i detta, tacklingen är gräsligt ful och att någon kan få för sig att försvara den känns nästan som det där experimentet när folk medvetet hävdar att det kortaste strecket är längst.
Gavelo: Jag som jobbar med jurister kan bara meddela att du lever i en drömvärld. lagar och regler är alltid möjliga att tolka olika och besluten är långt ifrån så givna som du verkar tro, även om det handlar om välutbildade personer som fattat dem.
Läs på om Schrems II-domen, som är ganska tydlig om du är intresserad. Sedan kan du förklara för mig hur så många olika tolkningar kan göras. Det är ju samma reglerteknik och det är oerhört välutbildade personer. Ändå finns det oerhört många olika tolkningar...