Fullsatt på fredakväll med allsång till den här låten är svårslaget. Undrar varför de slutat spela den innan nedsläpp..? m.youtube.com/watch?v=H20fHXLCDpg
Zup: Håller fullständigt med. Bara dom två grejerna du nämner här skulle göra upplevelsen mycket bättre. Personliga introlåtar och tillbaka med stubben istället för tomteblossen vi har nu! Detta tillsammans med nya mediakuben och displayer runtom arenan ovanför logerna (antar att detta är varför man tagit ner skyltarna) skulle göra en otrolig skillnad. Kan vi inte locka folket med hockey i toppklass får vi väl bannemig göra det med ett bra arrangemang ;)
Amitiel: I princip alla drog till en serie högre upp i systemet. Svårt att anklaga dem för att inte vilja stanna.
Hellkvist skulle jag inte lita på för fem öre. Känns som en oerhört ombytlig person. Det har sipprat ut väldigt frän kritik mot honom från spelare han gått bakom ryggen på.
{5647}: Trivdes dom verkligen så mycket under Hellqvist, tänkte på att hans ursäkt för att han kände sig så tömd och ville till Leksand var ju för att många lämnade och han inte orkade börja om igen.
Rytter: Det är klart att vi skulle bli starkare av en till ytterforward direkt, men min poäng är att vi ändå har råd att ha tålamod att hitta rätt. Der var inte son när vi öste in spelare i slutet av fjolåret.
Det är väl om sven blir borta länge vi skulle behöva hitta något rätt snabbt. Känns som den kedjan fungerat bra och sven/aagaard har mått bra av att ha kloke EJK mellan sig.
KB: Vill att vi skapar en kultur där spelare trivs och gärna stannar något eller några år till. Det gjorde man under Hellkvist och jag tror det kan hända under Karlin/Gradin.
Jag tycker som jag skrev tidigare att spelet börjar sitta och att det lett till att spelare som Lindwall och Theo kan spela mer efter vad de är bra på. De första omgångarna var de en belastning, men de kan spela ut nu när man kan lita på att någon annan täcker upp osv.
Såhär få kontringar mot oss som vi haft de senaste matcherna har vi aldrig haft i allsvenskan. Motståndarna får väldigt få ord man rushes, för hemjobb fungerar. Visst släppet vi till chanser på individuella misstag, men det kommer man aldrig ifrån helt.
Nu kan jag tänka mig att Oscar Nordin kommer in och blommar ut också.
Dock tror jag Hinken verkligen letat en ytterforward och en back under en längre tid, men att spelet givit honom tillräckligt tålamod. Vi måste inte landa de spelarna till varje pris, utan kan vänta tills rätt spelare dyker upp när AHL/NHL börjat sätta sig.
Bad_Brett: Transatlanter skriver nästan exklusivt 1-årskontrakt, och det är ju ömsesidigt från båda parter då man inte alltid vet vad man får av en sån spelare.
Förstår din poäng, men i just det här fallet så är det ju inget konstigt med uttalandet. Varken Vigneault eller någon annan av kanadensarna har kontrakt efter den här säsongen.
Tarasov: Jag tycker att utvecklingen är besvärande. Någon av kanadensarna sade i en intervju, något i stil med: "Alla spelare strävar efter att göra en bra säsong för att få ett bra kontrakt nästa säsong, och om det går bra för laget så ökar det chanserna". Eller Jesper Lindgrens kommentar om att "Allt kan hända i den här businessen".
Visst, jag inser att jobbet som ishockeyspelare i regel inte fungerar i mer än 15-20 år, men... Det är ju inte som att de inte kan ta ett vanligt jobb efter det.
När jag söker jobb så är det en rad saker som ska spela in, och i ärlighetens namn så är lönen den minsta delen. Och då tjänar jag inga astronomiska summor. Att få jobba på ett ställe där min insats verkligen uppskattas och där jag känner att cheferna verkligen tror på mig, är extremt mycket viktigare än att få komma till ett stort företag (även om det rent meritmässigt säkerligen hade varit smartare). Istället har jag alltid haft David mot Goliat-attityden, dvs "Nu ska jag hjälpa det lilla företaget att bli mer framgångsrikt än det stora företaget".
Visst existerar dessa spelare (som Jonathan Dahlén t.ex.), men de är extremt få nuförtiden. Och det har definitivt förstört en del av det roliga.
Silly: Om vi mot förmodan blir kvar nästa år också, så kan vi garanterat behålla en hel del. Vi har en trovärdig satsning att bygga vidare på med Hinken/Karlin.
Tarasov: apropå ingenting…någon som kan tipsa om var man kan köpa en Modo-Jersey till en 4-åring som ska användas ovanpå skulderskydd, armbågsskydd etc? Tacksam för länk!
DrCox: Själv så ser jag det som en bra anledning för Gradin att hitta en till vass forward, Att vi får en ännu starkare konkurrenssituation i laget. Jag hoppas på att han agerar snabbt på det!
Jag tror att vi kommer få en väldigt hungrig Svenningson sedan!
jonsson: Ja så kan det vara . Att få ett fullt lag igen , det blir som en toppning av laget ,.Vi måste ha ett fullt lag med de bästa för vi är mycket sårbara annars . Vi hoppas igen .
{8839}: Jag tror tyvärr en stor del av problemet stavas hybris! Modo var ett etablerat lag med 30 år i högsta ligan, man spottade ut NHL stjärnor som ingen annan och hade en hängiven och fruktad hemmapublik, livet var gott, tills vi tog Sm guldet, sen började förfallet, Modo betedde sig som många unga talanger som överskattade sin egen förmåga, avsaknad av ödmjukhet följande åren när ALLA andra lag ville slå regerande mästarna, upp som en sol och med som en pannkaka. När vi klev ner i As så var det samma överskattning som regerade, alla runt föreningen sa att Modo nog får räkna med ett par år i As innan man går upp, men egentligen trodde nog ingen på det, vi skulle upp på en gång och ställde ett ganska mediokert lag på isen utan någon riktig gameplan, Modo slutade 12 (har jag för mig)
Timrå känns lite likadan, efter enormt fina säsongen i As så gick nu Nubben ut och meddelade att Timrå var redo och man hade satt ihop ett lag för minst Play in, en sådan enorm överskattning av egna laget att till och med Modos tidigare överskattningar hamnat i lä.
Att man kan hamna i As kan hända det flesta lag, det behöver inte vara världens undergång, As är en bra liga, men det som skiljer klubbarna är hur man hanterar den situationen, hur ödmjuk man är och om man har en strategi som inte överskattar det egna materielet.
Modo har (som det känns) äntligen insett sin egen del i problemet och denna säsong blir nog vändningen för oss som tillslut skall leda oss upp i Shl. Men vi får se.
Hur länge har vi kört med att alla spelare har samma låt under line up? Tidigare så valde spelarna själva introlåt men nu verkar samma låt rulla hela tiden men att man sänker ljudet när speaker pratar.
Känns som en liten grej som skulle kunna göra upplevelsen lite roligare, detsamma med introt. Tillbaka med stubben?
Eller väntar man på att nya kuben är på plats till 9 november, innan man lägger energi på detta?
Fullsatt på fredakväll med allsång till den här låten är svårslaget. Undrar varför de slutat spela den innan nedsläpp..?
m.youtube.com/watch?v=H20fHXLCDpg