Gavelo: Ja, till och med Tommy Samuelsson sade ju det, att man vunnit mer än man förtjänat. Det är nog ett topplag signum. Vi har också snott en del på mållinjen, positivt nog, det är poäng man inte ska be om ursäkt för utan bara njuta av.🙂
M Horava: Man ska ju komma ihåg att Hv vunnit extremt många matcher (3p) där man avgjort i slutminuterna, väldigt mycket har studsat deras väg och dom har nog tagit lite fler poäng än vad dom förtjänat, nu har väl den ”turen” jämnat ut sig och då kommer förlusterna eller poängtappen lite oftare än tidigare.
Sen har dom väl några nyckelspelare skadad som gör dom betydligt sämre.
henkeiskogen: Vad har hänt med honom? Färre mål och mer passningspoäng ju äldre han blivit. Vill han inte in i slottet längre? Han kanske hade mått suveränt att komma till HA och se hur Aagaard jobbar.
Gavelo: håller med. Klockren snubbe att ha med när det börjar närma sig avgörande matcher. Han tänder nog till lite extra redan när de möter Löven och MoDo skulle jag gissa. ..men det ÄR komiskt att de förlorar när han ansluter.
tycker verkligen inte +/- är en bra statistik men tyckte detta var lite kul, modigs och sam är +5 medan woods är -3, lite kul när dom spelar med varandra nästan hela tiden :)
{5647}: Man orkar ju inte tänka på nedflyttningen, för djupa sår rivs upp. Men en stark ledare i båset hade varit önskvärd då. Men det har vi ju nu, så nästa gång vi får kriga om en SHL-biljett är vi nog mentalt förberedda på det mesta.
Ogie Ogilthorpe: Det är väl där det begreppet "vinnarskalle" spelar in. Det mentala blir kopiöst viktigt och det är mycket möjligt att Peter Öberg var en väldigt stark ledare.
{5647}: Kanske. Det är tve-eggat. Victor Olofsson var vår bäste spelare i kvalet och med mest hjärta. Noah Welch gömde sig överallt det gick. Bevisar väl både tesen om ungdom och den om hjärta...
Men den säsongen, när väl Peter gick ner, så saknades det nåt. Vissa spelare låg på en nivå som inte var acceptabel i kvalet, de var redan nån annanstans både kontraktsmässigt och mentalt. En kulturbärare kan sätta standard, jag uppfattade det som att standarden sjönk när Peter försvann. Rätt eller fel uppfattat.
Ogie Ogilthorpe: Det där är också tveeggat. En spelare som Peter Öberg kan man lita på gör sitt allra bästa, men det kan bli som Skröder som snarast hämmades av all press som kom. Det kan vara lättare för en "extern" spelare att släppa loss. Lite samma sak med juniorer respektive rutinera. Ibland kan juniorer bara köra, utan tänka på konsekvensen. En rutinerad kanske har varit med och vet vad som krävs, men även där kan tankar kring hur jobbigt det det skulle vara att förlora.
Kort sagt. Jag är inte övertygad om att det alltid till fördel att vara en spelare som varit med i klubben i massor av år och sitter på rutin.
KB: Misstänker att HV inte sparkade folk från off-ice tränarsidan heller. Om de tränade så hårt förra året, så hjälpte det inte ett skit mentalt tänker jag.
Och som alla vet är kvalitét viktigare än kvantitet. Det måste inte vara så att de som tränat mest är de som är bäst tränade.
Vi har väl generellt varit väldigt bra i sista perioderna känns det som. Där handlar det såklart också om hur hårt man matchat fram till dess.
Jag tycker helt enkelt att man ska ta det där med en stor nypa salt.
Monno: Det känns lite som att HV är inne i en hård träningsperiod för att kunna bli bättre när det väl gäller något igen. HV tränar nog mest av alla lagen i HA. Enligt Sanny Lindström i poden Sanny och Svensson kör HV en regelrätt träning istället för matchvärmning VARJE matchdag. Det kan förklara varför de ibland vaknar lite sent i matcherna.
Jag ska ner och se bortamatchen mot Troja/Ljungby på onsdag. Jag ringde deras kansli och de berättade att det går att köpa biljetter (bortastå) på plats. Kanslisten nämnde något i storleksordningen med att ”du kan bli den ensamme bortasupporten på onsdag”, Vilka kommer med?! :)
{9682}: Ojsan, någon som vart kränkt.. f ö hoppas jag att ni går upp istället för HV, lycka till mot hästen! Hoppas även att Mannberg får näta igen snart.
Vino: Jag ska tvinga DIG att gå ut med soporna från din källarlägenhet först. Sen ska du källsortera helt korrekt och perfekt, Brynäsare. Bor Ove Molin därnere med dig fortfarande?