1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 532116 inlägg · 4126 ämnen

« · 2287950 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo vs SSK 220209
bengt88:
Nej, vi spelar i as

Sv: MoDo vs SSK 220209
Smurfen: VooDoo-kvittering!

Sv: MoDo vs SSK 220209
bengt88:

1. Aucoin
2. Kaberle
3. Horava

Sv: MoDo vs SSK 220209
Steken84: Är Bernhardt topp 3 bästa back vi haft någonsin?

Sv: MoDo vs SSK 220209
Bad_Brett: Jag tycker att Sylwander agerar alldeles för passivt vid deras mål.

Sv: MoDo vs SSK 220209
Steken84: Sicken jäkla chef. Man såg att han surade ihop vid utvisningen, men Bernhard verkar bara bli bättre när han blir förbannad. Bådar gott inför slutspelet.

Sv: MoDo vs SSK 220209
Modos 1:a lina leker

Sv: MoDo vs SSK 220209
Steken84: Klona Bernhardt !!!

Sv: MoDo vs SSK 220209
Steken84: Vi började spela på slutet, känns bra det här.

Sv: MoDo vs SSK 220209
1-1 bernhardt!

Sv: MoDo vs SSK 220209
19MoDo21: Kungen fixar!

Sv: MoDo vs SSK 220209
Heyerdal: Modo måste börja tänka, SSk har ju lekstuga i mittzonen, tur dom är ett värdelöst hockeylag annars hade det stått 3-0 som vi säljer bort mittzonen.

Sv: MoDo vs SSK 220209
Steken84: Jag vet inte om Hasa agerade rätt eller inte, men väldigt ofta det ser ut sådär när han ska markera framför eget mål.

Sv: MoDo vs SSK 220209
Gavelo: blir så då vi går för hårt o högt sett det tidigare

Sv: MoDo vs SSK 220209
Södertälje helt ofarliga i powerplay sen blir det mål när Modo säljer sig

Sv: MoDo vs SSK 220209
19MoDo21: Helt seriöst, försvarspelet i mittzonen är säsongens sämsta, vi har ju inte en enda idé med våran forecheck.

Sv: MoDo vs SSK 220209
Heyerdal: verkar inte bättre

Sv: MoDo vs SSK 220209
Heyerdal: Såhär kommer alla matcher i slutspelet vara och förmodligen mycket svårare, så det är lika bra vi börjar gilla det.

Sv: MoDo vs SSK 220209
19MoDo21: blir tufft ett taggat Ssk

Sv: MoDo vs SSK 220209
KRB: Kul, ja det såg ut att vara ett gäng på plats!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9682}: 8.47 speltid och spel i 4e kedjan.
Skicka hem honom om ni ska missbruka honom så, danskjävlar!

Sv: MoDo vs SSK 220209
På plats i Scaniarinken, bortastå!
Vi blir många ikväll (y)
Det är högre fart på MoDos uppvärmning.
Dock helt proppfullt nästan hos ssk klack, det blir en bra kväll

Sv: MoDo vs SSK 220209
Bad_Brett: Han har varit sjuk och följde därför inte med på bussen ner igår förmiddag.

Sv: MoDo vs SSK 220209
Bad_Brett: Ok, missade det, kanske piggnade till och lirar med Ö-vik.

Sv: MoDo vs SSK 220209
{9682}: Märkligt att det står på Allehanda att han är sjuk...

Sv: MoDo vs SSK 220209
Rytter: Med Aagaard tillbaka och ett nyförvärv så har vi ju förmodligen Ohlsson - MacMaster - Mannberg som tredje. Stor skillnad mot vad vi har nu, även om juniorkedjan fyller upp helt okej tills vidare.

Sv: MoDo vs SSK 220209
{7639}:

Framförallt fjärde känns komplett nu när OP är tillbaka på den plats som passar honom bäst. Åka skridskor och smälla på.

Tredje lite svag, eller framförallt ojämn. Bra i vissa matcher sämre i andra. I ett slutspel så måste vi ha nyförvärv samt MacMaster på plats i denna. Enda fördelen är att våra juniorer får värdefull speltid för sin fortsatta utveckling.

Backparen känns bättre när man satt ihop Ingman med Hasa och Näsen med Bernhardt.

Sv: MoDo vs SSK 220209
{9682}: Gillar uppställningen det här känns bra!

Sv: MoDo vs SSK 220209
Helmer Styf kommer in i laget...Lindewall i förstakedjan samtidigt hos Ö-vik Hockey hemma mot Vännäs 19:00. Kanske är en signal att det kommer ett nyförvärv snart, vad vet jag...

4th Line
23. Sylwander, Daniel
33. Tjernström, Max
12. Pettersson, Oscar

3rd Line
28. Jacobsson, Theo
34. Nordin, Oscar
13. Styf, Helmer
26. Wahlberg, Emil
27. Folin, Niklas

2nd Line
15. Sveningsson, Filip
19. Karlsson, Erik
22. Mannberg, Daniel
2. Hasa, Filip
6. Ingman, Josef

1st Line
17. Woods, Riley
25. Vigneault, Sam
36. Ohlsson, Sebastian
40. Bernhardt, David
7. Näsén, Pontus

Goalies
1. Williamsson, Tex
31. Tikkanen, Henrik

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Försökte pruta ner till 9:90 som det kostade på Konsum i Själevad 1990.
Uppladdat:

500x0-lovenchips.jpeg


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Han kanske trodde att alla inte visste det som gillar att titta på Vinter OS.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB:
Han är alltid noggrann med det den gode Foppa.
Älskar hans inställning.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
TickledDonkey: Gillar att Foppa var noga med att klargöra att han är MoDoit innan han pratade gott om Anton Lander i teve.

Sv: MoDo vs SSK 220209
Scania-logen är modoiter idag, det ser jag till!

Sv: MoDo vs SSK 220209
KB:
Vi får se hur många vi blir på bortastå,
Senast så uppskattade jag oss till ett 100 tal MoDo anhängare som fick sitta väl utspridda i ett av hörnen, det blir skönt med ett riktigt bortastå igen
Vi vinner även om jag hoppas att ssk är bättre i kväll än senast då de var rätt så sunkiga

Sv: MoDo vs SSK 220209
{9315}: Tror att dom passar oss bättre nu när de har en bättre tränare och mer strukturerat spel.

Sv: MoDo vs SSK 220209
McCracken : Uppe i 5000 nu, hoppas på en rejäl MoDo-klack!

Sv: MoDo vs SSK 220209
Trilske: Tror att ssk hade gratis inträde eller typ 1 kronasmatch idag.

Sv: MoDo vs SSK 220209
Trilske: Hoppas många MoDoiter i området tar sig dit ikväll. Vi brukar ha ganska bra uppslutning där nere.

Sv: MoDo vs SSK 220209
{9315}: SSK har sålt runt 5000 plåtar till en onsdagsdrabbning, tror det blir den största utmaningen att hantera.

Sv: MoDo vs SSK 220209
Tarasov: tuff känsla idag, tror alltid på seger men tycker ssk passar modo dåligt och nu har dom en bra tränare också, kommer bli jättetufft trots skillnaden i tabellen

Sv: MoDo vs SSK 220209
Tarasov:
Modo möter SSK och Mora de närmaste två matcherna precis som Karlskoga gör. Dock har vi bortaplan i båda och de har hemmaplan. Viktiga matcher!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9682}: Som tråkig/bitter nolaskogsare är det rätt jobbigt att höra alla goa, glada göteborgare som kommenterar idrott på tv😵‍💫

Sv: MoDo vs SSK 220209
Saleva:
Det skall man såklart! Tack ändrar

Sv: MoDo vs SSK 220209
Tarasov:
Vill inte vara petig men ska vara 220209 :)

Sv: Silly season
{5647}: Till skillnad från Holm var nog Kelleher i alla fall uppe på bordet, har väl t.o.m. stått i pressen att Hinken sonderat terrängen. Betydligt mer substans i det än några tecken på twitter där någon paranoid AIKare hänvisat till "en bild" som cirkulerat.

Svårt att tro att en storstadsklubb som AIK ens skulle överväga att skeppa iväg en av sina ledande spelare.

Sv: MoDo vs SSK 220209
Tarasov: Sedan du tog tag i matchtrådsstarten är vi oövervinnliga!!. Poäng idag så är det allsvenska kontraktet säkrat

Sv: Silly season
{5647}: Jag hoppas innerligt att hela norrland kan rida på vågen med grön el och batterifabriker som nu planeras lite varstans i norrland.

Sv: Silly season
Jan-Erik : Tyvärr har väl de i princip dragit till norrköping och andra platser. Holmen har i praktiken ingenting kvar av dignitet i Övik.
Glädjande är väl i sådana fall Hägglunds där drives och vehicle tillsammans köper namnet till arenan och att vehicle dragit in några riktigt trevliga ordrar på slutet som kommer att påverka hela kommunen med tanke på underleverantörer o.dyl.

Tidigare var det väl bara Umeå och Luleå längs norrlandskunsten som var snabbt expanderande, men nu är även Övik och Skellefteå riktigt på gång. Framförallt kanske Twin Peaks där man inte längre behöver gifta sig med en kusin som heter marklund/lundmark sedan Northvolt kommit till schtan.

Så, jag tror att om vi går upp kommer det förhoppningsvis gå riktigt bra att ta in sponsorer. Med ökat behov av inflyttande kan det upplevas viktigt att synas lokalt och externt när det är konkurrens om arbetssökande för de med högre kompetens.

Sv: Silly season
Sven Tuta: Din fråga om sponsorer är intressant. Var har t ex Holmen tagit vägen som hade reklamen på tröjans baksida? Sponsrar de på något annat sätt eller har de helt enkelt slutat i och med att vi inte längre har någon som bor i Ö-vik kvar i styrelsen?

« · 2287950 · »