1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 499398 inlägg · 4183 ämnen

« · 2314481 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Södertäljes målvakt - Troja 1-0.
Så orättvist 🙈

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Troja har dominerat hela matchen hittills men får inte hål på Tolopili

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Heyerdal: Svårt att inte gilla Hilding. Är i en klass för sig

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: 28000 i mån för Zuccarello var lite lågt. Ecke var ju som en ren Plantageägare där..typ som när jag arbetade på Birgittas Bärodling i Västerhus. "Det ska vaaraa rågadeee liteer!!!"

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Heyerdal: Han är egentligen LHC,are från början och förhoppningsvis flyttbar

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
jonsson: Delat ledarskap i SHL, ja det var ett utdömt experiment redan på förhand. 🤦

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tigerhjärta: Karlkvist har nog banat väg för att ge fler av dagens toppspelare i ha chansen högre upp i hierarkin.

Alla bör få möjligheten så högt upp som möjligt, dvs topp-6. Men sen handlar det ju om att välja rätt lag och hitta rätt omgivning.

Att inte ge dom chansen högre upp än en tredjekedja känns rätt bortkastat, vilket jag tror många sportchefer förmodligen också inser. Sen får man se hur många som får chansen med tanke på khl-läget, kanske blir det ovanligt många som stannar kvar i ligan.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Robin Ztorken L: haha samma tankar här..

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: Kevin Karlsson i Troja är en jäkla duktig back, men har för mig han är bofast där, tänker på MoDos trupp nu

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: Vi borde kika lite närmre på Trojas back Kevin Karlsson, borde vara kanon i en bättre omgivning.
Teknisk med strålande skridskoåkning 😀

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8399}: Historiskt sett så har vi väl lagt ut kring 60-70 för absoluta toppspelarna. Tambellini låg på 65-ish, Karlkvist något liknande. Vigneault och Woods är nog däromkring med löneökningen som gick i kraft när vi förlängde med dem.
En sån som Sveningsson i andrakedjan ligger på strax under 50.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tigerhjärta: Nästa säsong lär det ju finnas massor av spelare från både Nordamerika och från KHL på marknaden så kanske det går att hitta bättre spelare därifrån..

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: Björklund alltså? Känns som en spelare som är cementerad(!) i Allsvenskan? 31 bast dessutom. Oerhört långsökt att han skulle gå in i en 2:a kedja i SHL i mitt tycke?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB:
Zetterberg är väl bränd i Brynäs :-)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tigerhjärta:
Karlskoga: Björklund i en 2:a kedja absolut!
Björklöven: Ottosson i en 3:e kedja.
Västerås: Fryklund i en 3:e kedja
HV 71: Vesel i en 2:a eller 3:e kedja

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8399}: Precis. MoDo, HV och Löven kan säkert safta iväg 100 lök på nån. Snittlön i HA runt 40000...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9682}: Intressant att veta förstås. ca 80 000 för en toppspelare i så fall.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8399}: Spelar det nån roll? Bara att dela SHL-lönerna med 3 beroende på roll så får du en siffra.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Vad tror du att era toppspelare tjänar?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Intressanta namn! Som du säger så är det intressant med spelare som hamnat fel när de testat SHL tidigare, vi är ju duktigt skyldiga till det med exempelvis "Zetterberg" och "Kingen Larsson" :) Kul för er att Marenis är klar för övrigt, även han känns som en spelare som hade kunnat testas i SHL?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tigerhjärta: Finns massvis med spelare som kan leverera med rätt roll och miljö i SHL.

Vet inte om jag håller Semjonovs såpass högt men de andra du nämner kan likväl floppa eller göra succé beroende på om man har tålamod med dem eller inte. Det är ju en del del av årets toppspelare som redan har vistats i SHL-miljö men hamnat fel eller enkelt inte nått upp i nivå just då. Typ Ottosson, Frycklund, Lindholm och Zetterberg.

Persson och Ljungberg fortsätter ösa in poäng i Mora men ingen vågar riktigt satsa på dem, likt Karlkvist.

Tycker om backarna Olsén och Grahn i KIK. Utöver de givna i HV71 så är Måns Lindbäck en intressant spelare. Myles Powell i samma lag är fantastisk. Jesper Lindgren skulle nog hålla måttet i SHL, tycker han verkat stabil i Löven.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
I Brynäsforumet diskuteras ofta värvningar av Hockeyallsvenska spelare. Vi har ju dock sämre koll på "er" serie. Linus Karlsson, Patrik Karlkvist & Stål-Lyrenäs för att nämna några lyckade värvningar inför denna säsong. Vilka hockeyallsvenska spelare tror NI skulle leverera på SHL nivå? Spontant känns Ottosson, Semjonovs, Woods & Wernblom som spelare som skulle vara bra värvningar?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9682}: De har lärt av den bästa...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Trilske: Magkänsla eller VooDoo, kastar man döda ben kan man se in i framtiden. Därför jag aldrig tippade HA-tabellen, visste redan allt. Vore ju att fuska. Förresten, MoDo går upp!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bara timmar innan Timrå skeppar FA får Rödhöken en plötslig ingivelse (läs magkänsla) om att det inte alls vore konstigt om Timrå byter tränare inför kvalet, allt tyder helt plötsligt på det.

Det mest anmärkningsvärda är väl att Sanny inte ens ifrågasätter Rödhökens "magkänsla" utan börjar bolla alternativ direkt. (Känns ändå som att det är ett uttalande som man hade ifrågasatt och bett någon utveckla innan man börjar bolla alternativ inför denna plötsliga rockad) men vad vet jag...

Men det kanske bara är att konstatera, Sanny och MrMadhawk verkar båda kunna se in i framtiden.

Hatten av!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Saleva:

Tydligen va det lite svårjobbat mellan Ante o Freddan, kansje blir lite tydligare nu då

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Saleva: Har ställt mig frågande till det där hela deras säsong. Tycker inte alls om konceptet med delat ledarskap. Har fungerat väldigt bra i vissa fall med en typ tränartrio, men då ska verkligen allt klaffa.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
jonsson: om någon är intresserad kl:15:15 är Nubben på radion .

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
jonsson:
Freddan pratar ut i öa/st. Förstår inte grejen med delat ledarskap, det blev ju heller inte så lyckat, det vore en sak om Freddan hade önskat en tränare att dela ansvaret med, då hade jag förstått det.
Vissa här inne förordade att Karlin och F Andersson skulle få dela på tränarjobbet i MoDo för ett år sen, det var då en herrans tur att inte det blev av.

Sv: Silly season
Manny: hela den första kedjan kommer tyvärr dra på sekunden om vi inte avancerar.

Sv: Silly season
Rytter: Synd att Hästen låg så uselt till, hade inte varit fel att få krydda denna trupp med Marenis inför slutspelet...

Sv: Silly season
Frontschwein: Det mesta tyder väl på att han man inte var helt nöjd med hans inställning. Kanske fanns det tecken på att den börjat smitta av sig på andra i spelare i gruppen och man insåg att det skulle kunna växa ut till ett större problem senare?

Senaste intervjun med Riley gav inga direkta tecken på att fanns något ont blod mellan honom och Modigs i alla fall. Så det mesta pekar väl på att ledningen kände att man behövde ta detta beslut i preventivt syfte. MoDo ska ju ha "bjudit ut honom", vilket talar emot att Modigs själv velat lämna.

Även om förstakedjan stagnerade lite när Modigs försvann så hade vi antagligen inte vunnit serien ändå, däremot fortsatte gruppen leverera och man bröt aldrig sin fina svit.

Vem vet hur det hade slutat om Modigs hade varit kvar och ifall ledningen inte hade agerat och tagit itu med det lilla orosmoln som fanns? Hade vi börjat rada upp förluster? Tappat andraplatsen?

Who knows...

Sv: Silly season
Frontschwein:
Du lär väl ha läst vad som skrivits om det här inne tidigare, det stämmer enligt vad jag hört, av en person med väldigt god insyn.

Sv: Silly season
Ogie Ogilthorpe: Lär väl hamna i Oskarshamn.

Sv: Silly season
Rytter: vet nån ens varför modigs fick kicken??

Sv: Silly season
SKiLMY:

Ja förutom att ha målskytte och vara artist kan han sätta upp medspelare och är bitvis fysisk, så det är en komplett spelare på denna nivå. Landar vi honom och han spelar med oss i HA är det en riktigt bra värvning som går in i någon av våra toppkedjor.

Verkar dessutom ha helt rätt inställning och karaktär (se och lär Modigs)

– Jag kom inte hit med idén av att jag skulle göra 21 mål, jag kom hit för att spela bra hockey och hjälpa laget vinna och börja med försvaret. Jag ville visa att jag var seriös här. Men jag tror att det belönar sig om man börjar i den änden.

Han fortsätter:

– Jag har alltid varit noga med att göra jobbet. Jag vill inte sitta efter en match och tänka på att jag fuskade i någonting ute på isen.

-De sa nej till Modo och sen spelade vi mot Modo bara någon match efter, då gjorde jag ett viktigt mål för att ta matchen till övertid. Det var en extra motivation att visa att jag inte brydde mig, jag är fortfarande fokuserad på er och gör allt.

Sv: Silly season
SKiLMY: Gissar att han går till SHL i sommar och att vi aldrig ser honom i modo....

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Håller med helt. Mycket bra sammanfattat.

Sv: Silly season
KB: har kikat highlights på Marenis hockeyallsvenskans hemsida. Vilken jäkla artist!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
jonsson: Om.Pontus sticker tycker jag Gradin ska försöka på den här killen!
Samma spelartyp!
Om Djurgården blir kvar så kommer han få ännu mindre speltid.
Sätt honon med Ingman!

Sv: Silly season
Manny: hade det blivit såhär så är jag väldigt nöjd, förutsatt att det är en HA-trupp 😇.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Amitiel:

Har riktigt svårt att förstå vad Molinder kan tillföra ledarmässigt, känns som allt hänger på Herr Karlsson nu.
Deras J20 gick väl till slutspelet så den tränarn kan man väl inte rycka heller.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8839}:

Just slutet bevisar ju exakt vad jag menar, kollar man dom störst inblandade lagen.

Djurgården gick all in och tog in 7 spelare efter nyår.

Timrå tog in 1 spelare.

Nu kan ju förstås Timrå klara sig än, men är ju rätt tydligt att Djurgården gjort sitt bästa för att förstärka laget, medans Timrå fortfarande snålar och hoppas att dom ska klara sig utan att behöva lägga ut några pengar.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Vill inte ha honom i båset, absolut inte. Men finns andra delar i organisationen där jag tror att han skulle kunna vara en tillgång.

Sv: Silly season
Kan man tänka sig något liknande förutsatt att vi spelar i Allsvenskan? Känns ganska slagkraftigt faktiskt.

Woods-Vigneault-Aagard
Marenis-EJK-Molin
Svenningson-Westfält-O.P
Ohlsson-Tjernström-Sylwander
Mannberg

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8839}: Det är nått som är osunt i klubben har jag sagt förut ..
Det kommer fram snart, det har pyrt länge så att säga

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Amitiel: Dom här förlusterna på slutet var droppen , men hade vi vunnit så har det inte hänt ..marginalerna är små ibland.
För min del så skulle han aldrig få fortsatte ifrån början , nu hade han inget mer att ge .. tråkigt men sant .
Men det blir mycket svårt iallafall !

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8839}:
Bara hoppas nästa kan trolla bättre då, eller ännu bättre får ett lag så han i alla fall har en ärlig chans.

Ska jag bara ärlig så anser jag att Nubben har större del i säsongen än Fredrik, sure Fredrik kan ha gjort saker bättre, men vad hade han att jobba med.

Nu är det ju inte kört än men gjordes ju samma misstag som föra svängen, försöka snåla sig kvar i SHL, istället för att ge han bästa lag möjligt för att klara hålla dom kvar.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Tycker att han är en bra lagbyggare, lite som Harald var, men en ganska dålig taktiker/matchcoach. Det vore kul om man kunde hitta en roll, men ser inte riktigt vart det skulle vara i vårt bygge. Andretränare Jonas är helt perfekt i den roll han har och kompletterar Karlin klart bättre än Fredrik.

För övrigt tycker jag att Freddan gjort ett bra jobb, med en helt hopplös trupp. Dock så har Nubben gjort flera fel. Att inte vara tydlig vem som har huvudansvaret när det är ganska uppenbart att det är två starka viljor är ett väldigt märkligt förfarande.

Själv tycker jag att Freddan var den bättre av de två som tränare och taktiker, men som sagt ganska tafatt som matchcoach. Jag kan förstå att man vill ha tydlighet och att nu handlar det inte om att sätta gruppen eller detaljer, utan handlar bara om matchcoachning. Därav kan jag förstå varför just Freddan får gå. Jag tror dock att det är ett misstag och att det här kan gå riktigt illa för Timrå.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen: Hoppas MoDo kan hitta en roll till Freddan. Skulle nog kunna komplettera Hinken på ett bra sätt.

« · 2314481 · »