Woods var helt menlös idag och frustrationen lös igenom på slutet. Om inte Vignault lyckas lura hjärntrappan så är ni körda på torsdag. Lite synd faktiskt. :)
atomragnar: Om Björklöven vinner kommer dem bara skämma ut sig själva i finalen. Dem har inte vad som krävs för att ens vinna en enda match mot HV. Tror MoDo i alla fall skulle kunna ge något form av motstånd.
Gavelo: Ah nu tror jag det är Grattis Björklöven 2 hemma matcher mot HV innan deras säsong är slut och den varar en vecka längre än modos. Modo hittar nog ett sätt att förlora även på torsdag.
Monno: Sylwander kan flytta hem, han bidrar inte med någonting överhuvudtaget längre. Man trodde ju att detta skulle vara tiden på året då spelare som han och OP skulle lyfta sig ett snäpp, men det enda de står för är indianare och korkade utvisningar.
Monno: Så har det ju varit hela serien och vid de flesta tillfällen med Rahimi.. Jag tycker mig komma ihåg många tillfällen där han blir utmanad fysiskt så försöker han få med sig utvisningar istället för att matcha och oftast så får han ju med sig ett par 2:or. Väldigt bra spelare att ha i sitt lag, totalt värdelös spelare om han ej fixar pp då jag inte ser mycket bra spel ifrån honom förutom i boxplay där han kan hålla fast puck och spela tufft
Monno: Hasa’s agerande är extremt svagt, han skall definitivt inte slå mot Ottosson, han skall facea ut mot spelplanen och stoppa alla returer, men eftersom Hasa aldrig fått lära sig att spela hockey korrekt så blir det sådär. Sen är Ingmans agerande fruktansvärt för en kille som spelar flera säsonger i SHL.
Jag säger det åter igen, Hasa skall sitta längst ut på bänken, Styf ersätter. Ingman skall spela med Wahlberg Berna med Näsén Styf med Folin
{7639}: Såg gruffet efter avblåsning nu då jag stängde av efter 5an. Men nog är det talande att en tuffing som Rahimi (även Wiklund) kan gruffa och bråka med 80kg Woods men när Sylwander suger tag i Rahimi så är det inte alls samma aggressivitet från honom?
jonsson: Jag har full förståelse att man inte vill sära på de två första backparen för att de funkat bra. MEN, Hasa-Ingman är inne på 85% av baklängesmålen, något måste verkligen göras! Ingmans självförtroende är ju totalt sönderskjutit, han gör 1-2 jättemissar varje match. Särar vi det backparet borde ju felprocenten bli mindre, eller?
modomille: Sen när Ingman blir rundad så vet jag inte hur skolbok säger, men tycker kanske Hasa ska kolla andragubben mer där istället för att våda slå mot Ottosson? Otto var ju inte direkt fri så var ju ändå hyfsad stor chans att Tex skulle rädda. Att Hasa då tok attackerar så lövens andragubbe står helt själv i slottet när returen studsar ut... Vet inte om det är rätt jag?
Jag tror vi vinner nästa match med vinstmålet i den 4:e perioden, Det gissade jag faktiskt innan denna dust med löven i ett inlägg den 4 april kl 19:29
{7639}: Nordin var inte bra ikväll. Tror inte alls att lösningen är att ge honom mer istid. Låt honom skina i fjärdekedjan istället, så kan han bli en ledande spelare nästa säsong.
Dundee: Vadå lyfta på hatten? Första målet var en på miljonen styrning, andra var en ren bjudning från Sylwander, tredje målet kom till efter att Ingman (skräll) blev rundad rätt enkelt, och fjärde var ett självmål..
ENDA anledningen varför Björklöven har kunnat ta det här till sju matcher är pga våra bjudningar och till viss del domarna.
bollan123: Det jag tycker är störigt med Ingman är väl just att han kan vara en bra och stabil back blandat med helt jävla orimliga ingripande. I samma match. Sen spelar han med Hasa som är lite överallt, men det är ju inte Hasas fel att Ingman missar pucken eller passar 1m fel.
Nä sur förlust då Löven inte alls kändes oslagbara idag. Dom har ju knappt nå backar kvar. Och utan Lindgren har dom knappt nå PP spel. Men dom har kärt sig hur dom ska göra, spela tight defensiv(med en jävla massa interference) och vänta på att vi ger dom lägena eller att nån slump puck trillar in. Dom gör 5mål idag, varav 1 är generalbjudning av Sylwander, Liss mål är rätt mkt tur, deras PP mål är också flax mål. Och 5an bjuder ju Ingman på.
JoakimE: Nej, framförallt inte med tanke på att Big Sam är borta för säsongen med "man vet aldrig vad som händer i den här businessen"-Lindgren är tillbaka lagom till final två.
Jaja det var inte vår match idag helt enkelt, tycker vi är bättre än löven i 2 perioder och när vi spelar 5 mot 5 och skapar mer på egen hand, sedan börjar utvisningarna komma och klart som fan dom får momentum av det. Det hjälper inte heller med 2 i stoplen samt lövens ganska turliga mål till 1-1 och sedan 4-3.
Då blir det svårt att vinna. Det jag inte gillar är hur vi avslutar sista 20, där borde vi kunnat göra en mycket bättre push och stått upp bättre men istället viker vi ner oss.
Nej det är bara att glömma detta och komma igen på Torsdag. Tyvärr visar det sig hur viktig Sam är för vårt lag, förstakedjan var helt borta utan motorn i kedjan.
Dundee: Absurt att löven bara åker på en tvåa denna match, vet inte vad jag ska säga förutom att HV har beställt sju matcher.
Idiot utvisning som när Aagaard fastnar med klubban i sargen och det blir en highstick i bröstet? Tjernströms interference jämfört med konstanta crosscheckingar framför mål?
NuMo: Kom igen nu modoiter!!!! Ni tar de här hemma!!!! Bit ihop o heja fram erat lag för hela helvete man kan inte lägga sig på rygg mot ett sånt här säckgäng av filmare ni är de bättre laget både fysiskt och psykiskt även om den där wessner dömer!!!!!!!!!!👍👍👍👍👍😊😊
dempa: spelar väl inte någon roll något mer om Modo vinner eller inte nu, vi kommer aldrig kunna ta HV när vi inte ens kan spela en match utan bjudningar i defensiv zon. Tråkigt men sant, kanske bättre att bli slagen nu i 7:e matchen och slippa bli totalt sönderkörd av HV.
jonsson: Ja inte konstigt att vi såg trötta ut efter att ha spelat PP i nästan en hel period. Nu lär väl inte Stråhle gå ut och böla i media och skylla på domarna igen eller? Pajas-Löven
Monno: Det är beklämmande hur inte Karlin kan begripa att Ingman är helt värdelös defensivt och behöver en back som städar upp hans misstag, då spelar man Hasa som nog är en av dom sämsta backarna i hela allsvenskan defensivt och kanske borde börja spela forward ist.
NuMo: Förlåt men Ingman måste vara den sämsta värvningen Karlin har gjort hittills? Helt horribel och slarvig hela tiden i princip. Han hade en bra match hemma emot HV och efter det har det bara gått ner. I denna serie så har han varit inne på exakt varenda 5v5 mål MoDo släppt in. Sedan fattar jag inte att Karlin fixar 3 års kontrakt till honom? Dessutom när han kommer direkt från flera säsonger i SHL så lär nog vara en av dom dyrare i dagens MoDo.
NuMo: våra leadinglines var för dåliga, skapade noll. Woods, Aagaard, Karlsson med fler helt osynliga. Tack Sylwander för det ingripandet! Ginesjö är en spelare för fjärdelinan, spelar för högt upp i hierarkin . För dålig för att spela andracenter, alltid lika osynlig i spel o protokoll!
bollan123: Nu har Ingman gjort åt helvete för många missar för att det ska vara ok... Att man gör en indianare kan hända alla. Men nu är det minst 1-2 per match för honom.
Men vi förlorar för vi tar onödigt många utvisningar. Visst kan väl Löven fått några dom också men vi spelar för korkat. Vi kändes mer orkeslös än Löven i 3e. Tycker vi i ledde bra i 1a. Men vi tappar lite luften på Liss turmål + Sylles slarv mål. Känns som vi aldrig riktigt reser oss sen än om vi håller det jämnt målmässigt.
Keriksson: Gud vad besviken man blir ändå. Kommer ju bli lekstuga för HV i finalen. Kan inte ens Modo klara av detta Björklöven.. gud hur man tappar 3 matcher kanske 4 mot dessa är verkligen under all kritik.
Usch vad vidrig match. Nej jag tror inte vi studsar tillbaka från det här. Helt bisarrt. Björklöven är klappkassa 2 perioder men vi klarar inte av att avgöra det.
Nej, bara att gratulera Wessner till finalen!