{8839}: Nja ..? Jag undrar om inte det var hans bror Stig. Jag var nog på den matchen när Stig kom åkande ifrån ena hörnet i försvarzonen och det var en situation framför målet som alla tittade på. Sedan ser man hur Finn ligger nere i hörnet och blöder. Ingen hade sett var stygga Stigge hade gjort. Men det pratades om en armbåge? 🤔
Finn kom upp på benen och jagade Stig först till Stig stannade upp då vek Finn av till sitt bås.
Kommer ihåg både Finn och Bulla var inga små lirare, Starka och bra spelare.
Tarasov: Jag sitter åter igen och funderar lite kring det här med Mario Kempe.
Mario är en spelare för Shl alla dagar i veckan, men han är ingen stark poängspelare på den nivån. Såhär 1/3 in på säsongen så söker nog majoriteten av alla sportchefer i Shl efter spets när det handlar om forwards, Luleå, Brynäs, Hv71, Frölunda, mfl jagar alla målskyttar och där är inte Mario rätt pusselbit.
Djurgården är väl den klubb som ligger närmast i Allsvenskan av många skäl, men med tanke på att dom nog också letar en sniper så är frågan om man törs plocka in ytterligare en ålderstigen ”powerforward” till deras redan alldeles för dyra trupp kontra resultatet.
Mario behöver spela denna säsongen för att kunna vara aktuell för Shl eller liknande till nästa säsong, kanske ett långsökt resonemang men Modo kan nog vara den klubb som ligger närmast av alla svenska klubbar när man väger in trupperna och ekonomin.
Löven lär inte vara intresserad så länge han inte blir amerikansk medborgare!
{10015}: Hur många hade skrattat om jag sagt inför säsongen att Ingman, 22 omgångar in i serien skulle ligga före Krüger, Videll och Gynge i poängligan?
grimiss: Såg om matchen idag, och det som slår en är dels tydligheten i vårt spel, alla vet exakt sin roll och benen går som trumpinnar non stop samt våra vattenbärare som gör det så JÄVLA BRA. Ohlsson, Mannberg, Theo, Södergran och O.P(bästa matchen i år?) låter aldrig lövenspelarna få en möjlighet att återhämta sig.
AP och Dickie är årets värvningar, sjukt imponerande. ÄLSKAR att båda dessutom är rätt gritty och balanserar ofta på gränsen men ligger oftast på rätt sida.
Marenis må vara HA’s dyraste brunkare men jävlar vad han jobbar och sliter. Lär bli viktig i slutspelet.
Ingman tillför fysik som verkligen behövs, ligger nära och spelar hårt ofta på gränsen. Vore väldigt intressant att se Berg i gårdagens match.
Om det är något man saknar så är det mer pondus i egen zon, vi blev lite oroliga och stod på hälarna en aning vid några tillfällen. Ser gärna att det tillkommer en stark konkurrent till Folin/Wahlberg till truppen
KB: Modo har ytterligare ett 3 matcher på 4 dagar i mitten av februari. Vvik hemma på onsdag, Löven borta fredag, Mora hemma lördag. Veckan efter Almtuna borta onsdag, Ssk borta fredag, hästen borta lördag.
{10015}: De möter Mora dagen innan. Var säkert någon sorts deal med ligan då vi båda har fått lägga derbyt på fredagar eller lördagar hela säsongen.
Back to back möten med Mora och Östersund i samband med derbyna är någon sorts följetong hela säsongen.
Sista mötet borta mot Löven (fredag 10/2) så har vi Mora hemma på lördagen dagen efter och Löven har match borta mot Östersund på söndagen. Enda undantaget.
Gavelo: håller helt med betydligt roligare med hyfsat utvilade lag som möts, om det inte är i slutspelet förstås å där hoppas jag vi kommer att mötas skulle vara magiskt med helst en final,dock tror jag inte mina nerver håller med om det😀
Ozzy: Jag hoppas verkligen man ser över spelschemat i allsvenskan, det kan inte vara rimligt att man spelar 3 matcher på 4 dagar där man avslutar med ett toppmöte, varför gör man så?!
Inför ett normalt spelschema och sluta upp med back to back möten, låt topplagen vara normalt utvilade inför deras möten så blir kvalitén ännu bättre I matcherna.
Mötena mellan Modo och Björklöven håller normalt Shl klass i intensitet, igår såg det stundtals ut som 2 tröttkörda lag där faktiskt Modo gick på knäna långa stunder.
Vem var Börje Salming under tiden i Gävle och Brynäs?
– Han var elakare då. En hetlevrad vinnarskalle. Jag minns slutspelsmatchen i Timrå 1972, Finn Lundström rappade honom bakifrån och Börje vände sig om och sänkte honom med en rak höger. Det var lynchstämning efteråt. Sen intervjuade jag Finn i omklädningsrummet, han hade fläskläpp, men gnällde inte.
Tror ni inte att Henrik och Karlin redan nu tillsammans siktar på slutspel och en SM final om 4-5 år?! Får de fortsätta tillsammans så här skulle en SM final inte vara omöjligt, tänk på att det är bara 2:a året de samarbetar tillsammans (y)
Otroligt fint hur de lyckats forma laget, jag trodde då på en mycket jämnare match igår än hur det blev
Micke Magic: Vi hade också varit förbannade om det hänt oss, tyvärr är det sådant som händer och det är ett kampmoment som tyvärr får en tråkig utgång, som sagt vi hoppas på en snabb rehab och att han snart känner sig bättre. Nu hade det väl inte så stor påverkan på matchen, D’ortio som kom in storspelar och jag minns att jag satt och imponerades över att ni har en backup målvakt som är så bra 👍🏼
Fast med tanke på hur länge målvakten låg kvar och såg död ut så var det konstigt att ingen från lövensstab reagerade och ville undersöka honom närmare.
Eller är de så vana med filmningar att de inte reagerar?
Micke Magic: Aagard står och balanserar precis utanför målgården och får en rätt rejäl knuff/crosscheck i rygg som han inte är beredd på i riktning rakt in i målgården. Svårt att stå pall där.
jonsson: Japp, jag förstår att det är lätt att trilla dit men det är inte värt det. Så imponerande att de kunde hålla sig för i slutspelet blir det såna här matcher när de försöker dra ner farten på MoDo.
{5647}: Precis. Jag hade förmodligen skrikit efter utvisning ifall Hutchings hade åkt in i Guden på samma sätt (även om det sker utanför målgården).
Situationen med Aagaard är som du säger inte ens diskutabel. Så fort jag såg reprisen visste jag att det inte fanns en chans att domarna skulle plocka bort det.
Micke Magic: Tjena Hemmalaget skall ha sjuksköterskor och en läkare (medcial team) på plats som skall göra korrekta bedömningar och eventuellt ”plåstra om” skador, MEN det är (i detta fallet) Björklövens hela ansvar att bedöma om målvakten skall bli undersökt eller ej, detta görs oftast i direkt samråd med sin egen fysioterapeut som är med på matcherna.
Nu är ju kontakten med målvakten väldigt mild så jag kan förstå era stab att man lät honom spela kvar, fanns nog ingen i hela arenan som kunde misstänka att detta skulle lett till en allvarligare skada med tanke på att kontakten var ganska lindrig. Det är tråkigt och verkligen bara ren olycka, hoppas han kryar på sig.
Sedan ser man hur Finn ligger nere i hörnet och blöder. Ingen hade sett var stygga Stigge hade gjort. Men det pratades om en armbåge? 🤔
Finn kom upp på benen och jagade Stig först till Stig stannade upp då vek Finn av till sitt bås.
Kommer ihåg både Finn och Bulla var inga små lirare, Starka och bra spelare.