Smurfen: Ja och dessutom har vi köpt nyförvärvet av Timrå, så lite tacksam borde vi vara mot dem. Förhoppningsvis möts vi nästa år i samma serie och då kan vi gnabba vidare mot varandra i sann derbyanda.
{6870}: Tycker du ska stänga limpsaxen du som är ett så skrämmande dåligt exempel på hur ett alldeles värdelöst fan skämmer ut hela Modo o den här boken!!!!!!!!!
Bad_Brett: Förstår helt hur du tänker, men MoDo visar att man kommer ligga i topp länge. Det är inga kotlettfrillor som går in med 5 mille nu och satsar allt. Det är nog rätt kul att lira hockey i Ö-vik den närmsta tiden. Kunde ha varit värre 😂
Rytter: Vill inte jinxa, men samma tanke slog mig tidigare. Hemska tanke. Brrr!
Samtidigt påminner MoDos beteende rätt mycket om HVs ifjol:
1. Man inser att man har en bra chans att gå upp och värvar därför fler (och dyrare) spelare än en "normal" säsong. 2. Genom att värva dyrt spänner man musklerna och visar andra klubbar att de kommer behöva öppna plånboken rejält för att kunna utmana. 3. Eftersom marknaden är så pass skral kan man nästan säga att en toppspelare mer till MoDo är en toppspelare mindre till konkurrenterna.
JonteD: Timråiter har hånat min jämnårige hyresvärds dåliga fötter i åratal. Visat bilder på höga klackar. Han blev ledsen. Bara glad att han kan trycka ner kopplingen i en av sina 3 Porschar i Zug.
{9682}: Tänker fan inte tagga ner när de gäller hånande av en kompis som en del av i eran bok gjort till en vana!! Lägger ni ner så slipper ni mig skrivande om hur de går för er men kommer att säga om ni spelar bra om de duger!!
{5647}: Jasså vilka är det som snackar om snuttefilt o mammas bullar då de e väl för helvete ni och hela tiden e de någon från eran bok som klagar på honom o jag tänker inte sluta påpeka detta i er bok så länge nått jävla blockmongo som heter gäsp,elr nå annat inte slutar att håna Jonte!!!!!😈😈😈😈😈😈😈
JonteD: Kan du sluta gnälla gällande det? Är det någon som ger sig på Jonte i er bok så ta upp det där. Du kommer in minst en gång i veckan och gnäller på ett ickeproblem.
Rytter: Tror inte det här har något alls att göra med Dickinsons vara eller icke vara. Vi har letat efter en spetsig rightare hela säsongen och nu öppnades den här möjligheten upp. Vela tog man ju in på andra egenskaper. Man får anta att det här är istället för Reid Gardiner.
Tarasov: SSK är enligt mig de lag som kommer att ställa till de för många lag i slutet av serien!! Surlöven, dyrgården tror jag inget på utan spelar ni som ni gjort tidigare då e de bara Ssk ni behöver ha koll på!!
Men innan vi firar som galningar. Kan det vara så att Dick skada är värre än befarat och man nu gör allt för att stärka upp då det är.osäkert om han kommer tillbaka.
Man lyfter in offensiv kraft för man kan inte vänta på en center specifikt.
Bara en oro som slog mig.
Men hoppas att det bara är gradin och widebro som fått feeling.
Bad_Brett: Tycker det ser bra ut. Men jag tror inte man kommer spela Niederbach som center i slutändan. Tror man är väldigt nöjd med Vela i den rollen.
{5647}: Kan hålla med dig där dom har gjort det riktigt bra och innan skadorna så var det ligans bästa PP. Men tror att Halloran skulle tillföra en till dimension med sitt skott men är en ändring som kanske skulle göra mer skada än nytta i slutändan.
Bad_Brett: Tilläggas ska ju att ingen av dom du nämner har haft en speciellt bra säsong. Wedin har inte varit i närheten av sin normala nivå. Hartmann har precis hittat tillbaka till sin form efter att han tydligen spelat skadad hela säsong (🙃) Lundin har varit usel och Pääjärvi är en brunkare.
Mangeboii: enda risken Modo tar är väl om man skriver 2 år direkt med honom och sen har ni en spelare i SHL nästa säsong som är för dålig defensivt på sista raden men det är väl ett angenämt problem då i så fall 😅
Tror även att niderbach kan klara den rollen till höger med klubban utåt. Dock måste han då börja röra på fötterna mer, ska man hota därifrån är det med fart och våga gå mot backen för att antingen avsluta själv eller släppa in i mitten eller leta pass över mot bortre stolpen. Ibland kan Niederbach bli för statisk och hålla puckennför länge.
modomille: On Woods, Bernhardt och Näsén varit ryggraden i ett av seriens två bästa pp två år på raken tycker jag att det skulle vara slöseri att bryta upp den trojkan bara för att Woods varit ganska iskall sedan skadan och Näsén är i en svacka.