Confusius: Karlkvist hamnade väl dock med andra gamla MoDo spelare? Som förvisso gjort en säsong i SHL redan... Fast mängden forwardstalang i 19/20 laget är nog oöverträffad i HA, kommer aldrig upplevas igen.
Basti: Fast våra tidigare bästa spelare som lämnat för SHL har nästan uteslutande placerats i riktigt fina omgivningar! Våra stjärnor får nu spela för en nykomling, som åtminstone just nu på papperet får fajtas i botten, det är stor skillnad.
modomille: Nä Näsén håller inte SHL kvalitet! Finns ju en anledning till att han klev ner i Allsvenskan, han gjorde det knappast för skoj!
Tog för givet att Rundblad var Näséns ersättare om vi gick upp, men jag kanske är ute och cyklar där. Ledningen kanske vill behålla Näsén också?
Endast Bernhardt och Folin håller SHL-klass i vår backuppsättning. Men med tanke på att vi är nykomlingar måste vi nog behålla typ ytterligare 3.
Vi behöver värva in 2 st stora starka elaka backar, för där har vi haft problem.
Folin är den enda backen som haft styrka och elakhet för att flytta på stora tunga motståndar-forwards framför mål. Det där utnyttjade både AIX och Diffen, och flyttade in 2 stora starka killar framför mål i PP.
Sigge: Skulle tro att vi tar in Bagenda för att vi helt enkelt saknat den spelartypen! Vi har inte haft någon gris, som utan problem ställt sig framför mål och varit beredd på att ta stryk! Helt rätt av ledningen, tycker vi behöver 1-2 till.
{10015}: Dif går in i sin silly också. Här är en insiktsfull kommentar som verkar inspireras av hur MoDo byggde smart och fick ihop gruppen.
Nattugglan: : "Vi slutade trots allt 6a, med en ”SHL-trupp”. Vi var knappt bättre än Björklöven i semifinal och klart sämre än Modo i alla 7 matcher (med undantag någon period).
Jag ser chanserna lika stora eller till och med bättre till nästa säsong om vi bygger smartare och får ihop gruppen tidigare.
Silly: Höja priset, nja tycker de ska vara försiktiga med det. Höjning lär det bli, hoppas det inte är för mycket bara. Lätt för dig att säga förresten, du går väl aldrig på några matcher.
Bad_Brett: Läskunnighet borde vara i nån form av symbios med skrivkunnighet men så är det inte alltid. Apropå 'tiggar-pengar', existerar fortfarande den s.k. fonden för öronmärkta spelarköp till MoDo och isåfall, hur mycket finns i den?
Sigge: Förlåt, men vad svamlar ni om egentligen? De tre du nämner har redan gällande kontrakt. Att de nämns i artikeln var bara för att påminna om vilka spelare fansen hjälpte Björklöven att värva inför förra säsongen.
Löven startar en insamling och ska tigga pengar för att behålla Schilkey, Pooley och Fortier. Jag vill så gärna se Kenttäs min när alla blir norpade av klubbar högre upp i hierarkin (vilket vi är).
Jan-Erik : Trots all enorm glädje har jag fått någon slags post-sekundärångest av slutspelet. Ibland börjar jag bara tänka på hur dåligt man mådde ibland och då kommer det som en våg av ångest igen. Ska bli så skönt att gå in i sillyseason nu
JoJo2613: Betydligt fler hyllade MoDo än när Växjö firade guldet och då vet vi ju inte ens hur många som bara kom till torget i Växjö för att Peter Jidhe var på scenen...
{10015}: Det är en gigantisk fördel. Givetvis ska vi ha ett funktionellt J20. Men dörrarna mellan A-laget och J20 minskar och de som sticker ut av juniorerna kan få en match eller två. Med det sagt så har väl hockeyn förändrats och det är inte lika lätt att gå mellan j20 och SHL längre. Få 16-17 åringar som får chansen idag.
Off topic, men vi har glömt diskutera hur detta avancemang påverkar vår juniororganisation. Inte bara kan vi dra åt oss bättre junisar, men vi blir också immuna mot att bli degraderade från Nationell. Nu krigar vi för att hålla oss kvar
Janne G: Värvningen av Bagenda tycker jag osar att vi gör oss av med en del spelare för att göra plats för Bagenda som är en 3-4 kedjespelare-den högre klassen.
Janne G: Gissningsvis var det en värvning som skulle fungera både i SHL och i HA. Tycker han var ruskigt bra i slutspelet, så jag är positiv till den värvningen.
Rytter: återigen grattis! Värdigt. Behöver verkligen ni Bagenda? Han är bra mennoniter spets i shl, han går inte in i topp 2 kjedjor, ni har ju massor av den typen av spelare idag , för 3-4 femmor
Som förvisso gjort en säsong i SHL redan...
Fast mängden forwardstalang i 19/20 laget är nog oöverträffad i HA, kommer aldrig upplevas igen.