Grattis till att ni värvat Walli! Hade inte haft något emot att ha honom kvar i TIK, samma sak som jag kände för Halloran. Ha bara förväntningarna på rätt ställe, det är ju knappast en spelare för en förstakedja. Men han utvecklades bra i TIK, så lycka till!
MorganaLefaey: Eftersom det inte verka bli någonting med Bagenda, så är han ett bra alternativ enligt mig (om inte bättre). Båda är samma profil och är förmodligen tilltänkt att ha i en 3e/4e line
{10015}: Det är exakt det här jag velat. Hinken och Karlin har full koll på grejerna. Är en ypperlig värvning. Vet att han var väldigt uppskattad av TIK fansen och de ville ha kvar han. Ständigt hot med sin fart och tyngd. Det håller inte med Mannberg i en fjärdekedja i SHL. Nu ersätter Walli han rätt av.
LaddaFrånTaket: Ska vi bryta med fler spelare i våran tredje och fjärdefemma är jag för detta till 100%. Men om Walli tar upp en av 4-5 platser som vi har att värva på forwardssidan, DÅ är jag missnöjd.
{9233}: Osar att vi gör oss av med Mannberg och eventuellt kanske fler för att få ännu bättre klass på forwardssuppställningen. Annars är jag besviken som fan.
Funderar lite, eftersom Djurgården ska fortsätta harva i den allsvenska myllan. Kanske dags för Stockholm Crowns att sjösättas nu.
Förra försöket(samma vår som MoDo tillfälligt punkterade och rasade ur SHL) föll på lite detaljer, det var väl ryska myndigheter(och eller KHL) som, på grund av byråkrati, sinkade Crowns planer då.
Men med rådande världsläge och att Jokerit dragit sej ur KHL. Jag tror att Crowns(Djurgården?) skulle tas emot med öppna famnen av Putin.
Jo men den är samtidigt enligt ligninet 100 optimal. Om man tittar runt lite på tex Dif & hva71 bara som exempel så har dem så och det är super bra. Blir så lätt att följa allt direkt i forumet.
Går det att få till en samlings post som alltid ligger högst upp med klara spelare, spelare som är klara att lämna, rykten in och ut? Där kan admin hela tiden uppdatera när det kommer ny info. Nu är det nästan omöjligt att följa med vad som händer.
Det kanske inte är möjligt men skulle ju vara riktigt bra dock.
SPOODI: jag tycker om Molin, men tänker att värvningarna ska vara stensäkra. Alltså vi måste väl värva ett gäng som man i princip VET håller på shl nivå? Tänkte på det med Ahl spelare också, känns ju lite osäkert om vi skulle starta säsongen med spelare som kanske håller jättebra kvalite men där man inte alls vet om de kan spela bra på stor rink. Skulle vara intressant att höra mer hur hinken tänker.
Werner: Väldigt smart spelare. 2 december 2020, vinst mot SSK borta. Förstafemman såg ut så här: 89. Karlkvist, Patrik 10. Heponiemi, Aleksi 26. Kaut, Martin 22. Wallinder, William 12. Lindgren, Jesper