1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 532190 inlägg · 4126 ämnen

« · 2567745 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly season
Heyerdal: Ja precis, det är regional under höstsserien.

Sv: Silly season
{10015}: hittade ! Var inne på fel j18..

Sv: Silly season
{10015}: var inne på stats o live men stod no match today, läste dock i ÖA nyss 9-1 !

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Är det bara för mig bilden är såhär? Eller skiner Hinken nu efter sin spetsvärvning?
Uppladdat:

500x0-1b41f05d-4ea4-4901-9127-55162502c479.jpeg


Sv: Silly season
Är faktiskt lite förvånad att det inte blivit fler spelare (nån?) i MoDo med Philly-anknytning med tanke på Jocke Gs roll i styrelsen.

Sv: Silly season
Skål och välkommen, Danny!

Sv: Silly season
Heyerdal: Eftersom man maler ner ÖHF med detta extremt tunna lag ska det bli rätt spännande att se vart laget hamnar med full trupp.

Sv: Silly season
Heyerdal: ”stats.swehockey” då följer man matchen men inte via video.

Sv: Silly season
{10015}: tittade på Swehockey men där finns ingen match, träningsmatch?

MoDo Hockey - Linköping HC 2023-09-21 Hemma
Hemmapremiär, förhoppningsvis 6000+

Trevlig intervju med Oscar Pettersson, som sagt få förunnat. Hoppas du lyckas kämpa till dig en ordinarie plats för många år framöver Oscar!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{10015}: Låga odds på att han spikar igen, gör assistpoäng och mål i öppen kasse.

Sv: Silly season
Ser att man lagt upp lite tifo-tillbehör inför imorgon. Ska bli spännande att se vad det är!

Sv: Silly season
{10015}: Lagomt sargat lag med 6 spelare borta i J18.

Sv: Silly season
Modomas: Precis, ge dom åtminstone en period(eller åtminstone ett byte) tillsammans i seriespel innan utvärdering sker. Sådant tålamod måste man väl vara generös att visa?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Myrenberg kommer stå mot oss imorgon. Högberg är inte med på resan upp till Ö-vik.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Keriksson: 2 lag sladdar redan(lär blir Percy mot Åsnebrottaren som möts i vår då), dessutom har vi en match tillgodo. Detta blir vårt år, igen!

Sv: Silly season
Kryllan...

Sv: Silly season
KRB:

Bortsett från riskminimerandet så var det väl av yttersta vikt att lehtinen såg stabil ut efter en ganska knackig försäsong där han inte har fått någon vidare hjälp av försvaret.

Känns som att det där går lite hand i hand.

Han lär stå imorgon men sedan skulle jag inte bli förvånad om OEE får göra debut på lördag.

Sv: Silly season
{9315}:

Jag tror också att Karlin och Hinken är helt rätt ute,
Nu är laget på pappret väl lika bra som de andra tippade bottenlagen,
Man kunde se i första matchen en spelidé som det pratats om och den funkade!
Vi har bra målvakter som kommer att slåss om att få stå i buren och den konkurrensen är perfekt,
Vi slarvade förvånansvärt lite, HA misstagen fanns det inte så många av!
Vårt lag är inte komplett ännu i SHL, nyinköp och avstängda spelarna lär göra skillnad!

MoDo kommer att överraska i år!

Sv: Silly season
{5647}: ja, hade modo haft beprövade spelare som svartvadet och salomonsson i laget också så hade det kanske varit ett lätt val att sätta honom i förstakedjan.

Sv: Silly season
Ikväll har J18 seriepremiär mot ÖHF 19:30. Matchen går att följa på swehockey och svenskhockeyTV (har jag för mig). Ska bli kul att se nya spelare i organisationen.

Sv: Silly season
Trilske:
Kommer inte att hända.
Han kommer att spela i 1: a linan!

Sv: Silly season
Ja det är nog inte fel att sprida ut gracerna men det känns väl inte speciellt aktuellt som laget ser ut just nu

Det känns dessutom rätt konstigt att börja med att bryta upp fjolårets förstakedja innan de har fått chansen att visa upp sig, lite som bernhardt/näsen.

Niederbach kommer ändå få några matcher i första innan oregan är spelklar, sen får man utvärdera.

Men känns betydligt rimligare att niederbach kommer ingå i en andrakedjan vad det lider.

Sv: Silly season
Modomas: Förvisso, men jag är lite tveksam. För mig känns det lite som att vissa anser att det var fel att stoppa in Zuccarello med Skröder och Susse, för Zucca hade kunnat göra andrakedjan bättre. Jag har viss förståelse för det, samtidigt som jag tror att de var för sig inte varit lika effektiva. De behövde en tredjelänk med spelfördelaregenskaper och han behövde spelare som var lika kvicka i tanken som honom.

Sv: Silly season
{5647}: "inte får ut fullt av Ranta och Ruohomaa", kan man verkligen dra såna slutsatser redan? De har ju knappt spelat tillsammans pga avstängningar, kan vi inte låta Ranta komma tillbaka och ge Theo chansen i ett par riktiga matcher? Jag har en känsla av att de tre kan bli riktigt bra...

Sv: Silly season
{7639}: Nejdå. Det flygs mer än så. Kanske har man dragit in något sedan några år tillbaka pga ekonomin..Timrå är dock det lag som flyger minst i SHL. Och då menar jag långresor. Det är klart HV kan bussa mer än vad Luleå kan. MoDo flyger tex till Malmö nästa helg.

Sv: Silly season
{5647}:
Känns som LHC har tappat eller har fått så mycket skadade spelare på slutet,
Att dom skulle kunna åka en minibuss.

Men vi räknar inte bort dem, Dom tog 3 blytunga poäng i Lördags när dom
krossade Oskarshamn med 4-1.

Sv: Silly season
Sigge: det är frågan vad som gynnar modo mest, grovt grovt förenklat men för argumentets skull:

en 8 lr 9/10-kedja och tre 5/10-kedjor
två 7/10-kedjor och två 5/10-kedjor

Sv: Silly season
Keriksson: Är nog bara under slutspel eller om spelschemat är tajt med back2backs som det flygs. Tror majoriteten åker buss.

Sv: Silly season
{5647}: Kul att Myhrenberg mest troligt kommer stå i mål, vi ska väcka hans minne från sista april men ingen silvermedalj denna gång. :)

Föråvnad att LHC åker buss? är det inte vanligare att lag flyger i SHL på längre resor?

Sv: Silly season
{9315}:

Jag stödjer dessa tankar. Sprid ut kunnandet för att få till en kedja som kan avlasta förstakedjan och bidra med offensiv ifall förstakedjan stängs ner helt i någon match.

Ranta och Ruohomaa får bilda en giftig duo i första och Theo/Aagaard slåss om platsen där. Ska vi satsa på unga spelare tycker jag Theo ska få en riktig chans, varit bland de bättre under försäsongen och han ser mycket starkare och snabbare ut i år.

OR in med Woods och Dickinsson för att försöka få igång dessa och då framförallt Woods. Ge dom ett par matcher för att visa att de kan vara andrakedja. Tror framförallt woods skulle må bra av någon som kan hålla i puck och dra på sig bevakning så han får ytor, för när det blir statisk spel faller han bort då han inte riktigt har fysiken.

Sedan finns ju scenariot att Woods inte kommer igång och klarar SHL spel efter sin skada. Då åker han ner i tredje för att försöka hitta tillbaka till kemin med Sam, och Södergran får vara tredjelänk där.

Sedan får Theo/Aagaard ta platserna som är öppna i första och andra. Så en bit in på säsongen kan det mycket väl vara

Theo-Ruohomaa-Ranta
OR-Dick-Aagaard
Södergran-Sam-Woods
Walli-AP-Ohlsson
EJK

Sv: Silly season
wesslan: Det skulle kanske kunna se ut något sånt här framöver

O'Regan - Ruohomaa - Ranta (Leading line)
Greco - Dick - Nieder/Woods (Secondary scoring, när förstakedjan har en dålig kväll ska dem här leverera).
Södergran - Big Sam - Aagaard (Jobbiga att möta och ska reta gallfeber på motståndare)
Walli - AP - Ohlsson (Shutdown line och speed)

Sv: Silly season
wesslan: Jag är helt inne på din linje. Jag tror att det är den bästa lösningen. Jag tycker vi inte får ut fullt av Ranta och Ruohomaa i dagens lag.
Sedan känns det rätt uppenbart att Woods behöver lite mer tid på sig att bli 100% efter operationen.

Sv: Silly season
{9315}: Håller med, och Karlin sa i en intervju för en tid sedan att Nieder mycket väl kan bli kvar i 1:a kedjan.
Hade gärna låtit Oredan gå in med Dickie och Aagard och petat ner Woods i 3:e där han får lira ihop med Vigneault och Södergran.

Sv: Silly season
Brander: Han har även enligt Hinken och hans EP-statistik en näsa för mål också. Och jag tror man ville ha en kreativ målskytt på den positionen. Vilket man nu får i O'Regan. VI har även sett playmakers från AHL komma till SHL och göra massa mål som t.ex Ty Rattie

Ruohomaas bästa tid i Leksand var dessutom då han fick spela i samma lina som Carter Camper. Vars huvudsyfte är att vara playmaker. Så jag tror de kommer funka bra tillsammans.

Tror han Sampo o Ruohomaa kan klicka bra tillsammans. Då får du en spelmotor i Ruohomaa. En skridskostark poängstark Ranta. Och en kreativ målskytt i Danny. Tror dem kan komplettera varandra på ett bra sätt

Sv: Silly season
{5647}: Bra läge för oss, Högberg var en vägg av det jag såg i första matchen mot HV.

Sv: Silly season
{5647}: karlin vet bäst i slutändan, inte jag, men känner starkt för att sprida ut kunskapen nu när modo har två speldrivande killar, förhoppningsvis. om ranta håller den klass vi alla hoppas på så bör han och ruohoma kunna hålla en förstakedja produktiv medan OR istället kan hjälpa Dickinson och då kanske woods att producera på en nivå som behövs för att modo ska ha ens en gnutta chans att undvika kval. hinken beskriven OR som en spelare med bra spelsinne och passningsläggare, som även kan avsluta. jag ser gärna att han hjälper woods att hitta målet och få upp självförtroendet.

rädslan är att om OR går in med ruohoma så satsar modo allt på ett kedja och när motståndarna då stänger ner förstakedjan med det bästa dom har så finns det inte så mycket kvar, om inte josh tar kliv och blir speldrivande på egen hand i shl, medan om OR spelar där så blir det förhoppningsvis två kedjor som kan vara offensivt hot, plus en tung tredjekedja. om nu OR är allt det vi hoppas på, det återstår också att se såklart

i pp kan modo sen slänga in dom fem bästa om dom så vill, annan situation, eller om modo jagar mål i slutet.

när hinken värvar greco om nån månad så kan han gå in i förstakedjan, det blir perfekt :)

Sv: Silly season
{5647}: Det verkar som Högberg är sjuk helt enkelt och att man tar med en junior istället. Blir det Myrenberg istället så vet vi hur man gör mål på honom:)

Sv: Silly season
Silly: En artikel från Linköpings tidning säger:
Ingen Högberg på LHC-bussen – hämtas in från juniorerna

Vet inte om det betyder att han är borta eller inte.

Sv: Silly season
malkin:
Spelar väl ingen roll när han inte är här, han kommer hit på Tisdag!

Sv: Silly season
Smurfen: spännande😁 fan vad jag längtar till hemmapremiären!😁

Sv: Silly season
Smurfen: farsan hans har irländskt påbrå och gjorde ett par säsonger i Pittsburgh på 80-talet

Sv: Silly season
Smurfen: Några hann före 🤪

Sv: Silly season
Klart !!
Uppladdat:

500x0-screenshot20230920-111751chrome.jpg


Sv: Silly season
{9315}: Jag tror att han ändå hamnar i förstakedjan. Han gör rätt mycket mål sett till poängproduktionen, så han är nog inte alls bara en passningsspelare. Jämfört med Ruohomaa är det relativt stor skillnad.

Sv: Silly season
Paninaro: Trist att vi måste vänta så länge.

Sv: Silly season
Paninaro: Planen är att Danny O'Regan ska landa i Örnsköldsvik nästa tisdag.

– Sedan får vi se när han spelar sin första match, men möjligen blir det nästa lördag när vi möter Malmö, säger Henrik Gradin.

Sv: Silly season
{5647}: Landar på tisdag 26 (HV) kört
28:e Rögle kanske
30:e Malmö -Ett måste

Sv: Silly season
Silly: "kommit hit för att spela i en andrakedja" tror han struntar högaktningsfullt i numret på kedjan och istället bryr sig om att spela mycket och det kommer han få göra oavsett om modo ska sätta sina två playmakers i samma kedja eller om dom sprider ut dom så att andrakedjan också kan få ha lite offensiv

kan garantera att han kommer spela lika mycket som förstakedjan även om han spelar med josh och riley

Sv: Silly season
Sigge: Kan gå fortare i och med att han har tyskt pass också vad jag förstår.
Då blir det snabbare med arbetstillstånd i och med EU-medlemskapet.

« · 2567745 · »