Costanza: Kan vara en övergående diagnos. HA var kul , men när vi vinner i SHL, så det troligen dubbelt så kul. Typ, att vinna mot Almtuna är knappt hälften så kul som att slå Färjestad.
{5647}: Det är väldigt bra för oss att han visar fin form när han får chansen, skador lär vi få framöver och jag välkomnar Wahlberg in i laget när den dagen kommer.
Bad_Brett: Är du sugen på lite mer rabiata utlägg och fullständigt orimliga analyser kan jag tipsa om Facebook gruppen. :-)
Sen ska man va ärlig så efter Leksand och IKO matchen var det en del att ingen spelare ville ta i (och kanske var dom klar för andra klubbar? ;-) ) Men det är väl dom två svaga matcher vi gjort.
Sen så skulle vi hålla oss kvar några år kommer nog kritiken komma fortare. :-) Men tror folk inte har allt för höga förhoppningar i år. Vis skillnad mot att vara en av de ekonomiskt starkaste klubbarna i HA med krav på att vara bäst och att vara mitten ekonomi -6mille i SHL och enda kravet är att inte åka ur allt för tydligt...
Patrick Polly: Sen att alla dömer ut modo på förhand pga många allsvenska spelare, är underskattar. Karlin vet hur man bygger grupper och god sammanhållning då spelar lönekuvertet och meriter mindre roll. Det viktigaste är att få ihop gruppen och jobba för ett gemensamt l, precis som på trivsamma arbetsplatser.
Silly: Har svårt att se IKO fortsätta rada upp segrar såhär. De är fortfarande 7 poäng bakom oss.
Vi måste gå sämre än Malmö, Frölunda(!), Linköping, Leksand, IKO och Rögle för att trilla ner på plats 11. Hoppas att vi kan överprestera mot ett av lagen så räcker faktiskt det i den situation vi nu stt oss i.
Bad_Brett: ska man klaga på något så är det väl att Malmö och Linköping gått så pass bra samt att Oskarshamn vaknat. De var ju våra räddningsplankor.... jaja, får väl vara ok med att HV och rögle gått så pass tungt i stället. Se! Tydligen går det inte att va neggo idag.