bengt88: Vår backsida och hela defensiven i stort har gått ner sig rejält senaste matcherna. Jag tror att förlusterna mot FBK och Leksand tärt rejält på självförtroendet. Då gäller det att man har en kapten som leder med exempel på isen vilket vi inte har
Frontschwein: Det får vara nog med Rundblad nu, han gör fan laget sämre, valfri junior hade inte gjort det sämre. nästan i klass med Jesper Dahlroth faktiskt. Skillnaden mellan dom 2 är att Runkblad är en utav de högst betalda och dessutom är kapten utan att se ut att bry sig minsta lilla
Magnus21: När Folin är tillbaka så borde han bänkas i alla fall, är min åsikt. Inte för att Folin är någon klockren ersättare men det är nästan svårt att vara sämre än Rundblad. Hade Rundblad åtminstone haft någon offensiv uppsida (som ju ska vara hans grej) så hade det kanske gått att diskutera, men han får ju inte ens det att lira.
2 relativt billiga mål i arslet direkt. Men inte oförtjänt Rögle kom ut betydligt mer tävlande en vad vi gjorde. Tur det kom tidigt finns ju i alla fall tid på jobba igång.
Bad_Brett: Nu ska det bli intressant och se hur Holm håller samma nivå hela matchen. Tror knappast det när det handlar om ett rött lag som gör samma grejer. Återstår att se.
{7639}: Ibland undrar jag om våra spelare är förståndshandikappade. Hur kan man återigen göra exakt samma onödiga misstag och ge motståndarna gratislägen?
{7426}: Detta såg man komma på långa vägar. Vi har två vinster på Rögle sen innan så alla spelare känner sig sköna och tror att vi ska vinna av bara farten
Trilske: NHL har ju en onödigt lång säsong. Man hade kunnat önska att de drog ner antalet matcher per säsong, åtminstone när det är OS år så vi kunde få ett intressant OS. Sista OS med NHL spelare var väl 2006 eller 2010?
Absolut, men en delförklaring är väl att det inte spelas några best-on-best-turneringar längre för seniorer och därför har folk har tappat koncepterna.
Sen dras folk med i haussen under mellandagarna och psykosen är total.
Så på ett sätt är det förståeligt, även om det är fullständigt upp och nervänt.
Trilske: Vad jag menar med psykos är att folk fått för sig att det är lika stort som seniormästerskap vilket det inte är, oavsett hur underhållande det är.
Ja, och turneringen bör ju alltid spelas där borta. Vad som talar för din tes om att folk befinner sig i en psykos är ju att folk även fått för sig att det är "samma grej" när den spelas i Europa.
Det är det inte.
Om turneringen skulle börja gå oftare i Europa skulle nog haussen dö ut ganska fort.
Håller med, och lösningen är inte att spela "varannat år" eller vad nu deras åtgärd är om dom bästa spelarna ändå inte är med.
Sen kan det ju leda till att fler spelare är villiga att tacka ja, men ändå inga garantier för att NHL skulle släppa sina bästa spelare ändå.
Lägg ner NHL istället.
Jag offrar gärna NHL för att få tillbaka landslaget igen även om min generation inte har fått representera Sverige under sin prime, vilket är mycket beklagligt.
När jag tänker efter så hatar jag nog faktiskt NHL.