Gavelo: Håller med dig vi skulle ha tvingat kvar surfinnen!!! Då hade han kommit till sin rätt och gjort succé. Vi spelar i shl 24/25 spådde nyss i en byxljummen Arboga 10.2%. Hoppas jag lugnar alla nervvrak här.
{10015}: Även om det förmodligen blir kval så tror jag att vi utmanövrerar IKO där. Deras kontringsspel kan löna sig 1 eller 2 matcher men sedan tar det stopp
Frontschwein: Tanken av att bli 13:e ger mig rysningar. Då åker vi ur. Oskarshamn har haft hela året på sig på att förbereda sig medan vi är chockade och inte har kommit upp med någon plan. Usch.
{9315}: Har hellre dessa topplag hemma än borta ändå. Vet inte hur skadeläget är i Malmö, men dom tog 3 poäng senast på annandagen ,men statistik är egentligen ointressant nu.
Kan vi göra en bra hemma-match på lördag blir det syre både i truppen o på HS, men vi kan nog vara överens om att vi max kommer till play-in i år
Tarasov: Tycker också att försvarspelet ser bättre ut. Tydligt att man har skruvat på agerande i egen zon och i mitten. Sitter ihop bättre och bättre rörelse.
Vi har dock fortfarande stora problem med avvägningar och exekvering när pucken ska ut ur egen zon, både i kontrollerad form och när vi bara behöver dumpa ut. Det tror jag inte har särskilt mycket med spelsystemet att göra utan snarare individuella brister.
Tarasov: Ni har ett förbannat bra målvaktsspel och kontringarna kommer nog att plocka tillräckligt med poäng till er. Om ni dessutom klarar er kvar och det stämmer att målvakten har förlängt kan det bli fina år framåt åt er.
Vore det inte för er keeper hade det nog stått 5-1 efter halva tredje idag
KB: åh, hade ett sånt långt inlägg och så tryckte jag på fel knapp. allting borta.
kort summering: en tid av säsongen där prestationer inte spelar roll, poäng gör det. ser inte hur modo helt plötsligt ska börja göra tillräckligt med mål, något dom haft problem med hela säsongen, och samtidigt släppa in mindre mål. ser två andra dåliga lag som konkurrerar, ett med högre höjd än modo och ett som börjar bli friskt.
har jättegärna fel och tar emot hån i flera år efter det i så fall men för mig pekar allt på att modo får kvala.
skulle vilja luta mig mot att det är mycket hemmamatcher kvar men motståndet hemma är tufft (frölunda, färjestad, skellefteå, växjö, timrå, luleå är 6 av 9, övriga tre är två mot malmö och en mot oskarshamn) och modo rätt svaga hemma tyvärr
KB: Det är tufft som nykomling det vet alla. Det första jag påminner mig om är att det är i det här läget jag vill att MoDo är även om det är tufft.
Vad som talar för att vi klarar oss? Jag tycker vi har fått lite bättre ordning på försvarsspelet, sen tycker jag fortfarande att vi har kvar offensiven. Det viktiga är att vi behåller tålamodet. Undrar förresten om Jesper O är petad eller skadad. 12 min senaste matchen han lirade och inte med i senaste. Spelar han inte imorrn räknar jag med att han ansluter nästa vecka.
Ändå starkt att vi kommer till flest chanser trots lite tuffare motstånd i veckan än övriga. Men där har vi formkurvan just nu, bara Rögle verkar ha blötare krut för tillfället - och veckan innan möttes vi med slutresultatet 5-1 till skåningarna.
KB: Kan inte nån med energi visa på vår poängskörd mot bottenkonkurrenterna? Tycker vi har många spelare som blir avklädda mot bra motstånd, men är 'kungar' när tempot o motståndet är sämre.
Hade gärna tagit detta tabell-läge innan serien startade
{5647}: Jag har vaga minnen om att det skrivits en del rätt hårda ord om Mora och när de gav Karlin kicken. I linje med att det var orimligt eftersom Mora då inte ens låg på kvalplats vilket ansågs vara smått sensationellt som nykomling. Rätta mig om jag har fel. Karlin gör självklart misstag som alla andra tränare. Men med en rouhma som uppenbarligen var tokslut har vi väl på pappret den klart sämsta truppen eller?
Gavelo: Jo, men ingen av de är på något sätt realistiska så då vet jag inte vad de alternativen tillför. OP är en toppspelare i Östersund och är väldigt spetsig även jämfört med andra lirare i bottenlagen. Då kan vi lika gärna plocka hem honom isåfall.
grimiss: Nej, så är det. Vi är också otroligt bleka mot den bättre hälften i tabellen men brukar kunna hävda oss hyfsat mot undre hälften där vi har större chans att ta poäng.
Men det är en oroväckande trend när vi balanserar på kvalstrecket. Förra året kunde vi vara lugna då vi fortfarande låg på klar slutspelsplats osv. Nu är vi nära plats 13 som hela den här säsongen handlar om att undvika.
Men det där att kölhala spelare är otroligt tråkigt.
{9315}: Vi är ett individuellt misstag från att förmodligen ta poäng mot Timrå. Lassi är riktigt bra. Timrå och de andra topp-6 lagen håller dock tydligt en nivå högre än oss i många avseenden.
Tycker inte våra prestationer nödvändigtvis är sämre än Rögle, Malmö, HV71, Oskarshamn den sista tiden. Inte Örebro heller egentligen. De har haft något bättre utdelning poängmässigt och trots det så sitter vi fortfarande på säker mark även om gapet minskat. Malmö och Rögle dock med en fler spelad match.
Vi har fortfarande plus-statistik och generellt spelat bra mot just bottenkonkurrenterna.
Vi har varit i liknande situation tidigare på säsongen där vi varit fyra poäng från kvalstrecket och lyckats reda ut det. En tight grupp som lyckats tillsammans tidigare.
Tydligt att vi varit i en svacka ett bra tag men formmässigt tycker jag vi är på uppgång sen några matcher tillbaka även om poängen uteblir. Återstår väl att se om det är tillräckligt men en svacka håller sällan för evigt.
Tufft läge, men ser man verkligen INGENTING som talar för att vi undviker kval så vet jag inte riktigt vad man ska säga. Jobbig verklighet att hantera.
{5647}: Jag kan väl tycka att Karlin har tappat konceptet lite. Förut rörde han ALDRIG om i kedjorna, nu kastas det runt hela tiden. Kanske rör det sig om ren frustration över att spelarna helt enkelt är för dålig.
Tror sponsorerna i Övik behöver bestämma sig illa kvickt om de vill ha ett SHL-lag nästa ssäsong och i sådana fall öronmärka pengar till en toppcenter och en sniper.
{9315}: jävligt bra målvakt, sammansvetsad trupp, spelare som tagit upp laget till shl och kommer blöda för att vi ska vara kvar. Karlin. Kanske sparkapital i rundblad ? En dansk som kan komma in i nytt streak? I skrivandets stund, inte jättemycket. Men trender kan vända.
{7426}: Tycker ändå det syns att Karlin har försökt ändra spelet lite nu på sistone. Alla har med enkelthet läst MoDos sätt att spela nu vilket har skapat en jäkla utmaning. Spelet i mittzon var bättre idag men utspelen ur egen zon var katastrof matchen igenom.
Anfallsspelet var bedrövligt då 50% av skotten gick utanför vilket väl är symptomatiskt för detta årets MoDo. Men trots detta borde vi ändå kunna slå hökarna. Om inte är det bara att ställa in sig på kval
DrCox: Coolt att MoDoiterna inte blir galna efter förlusterna. Detta sänder bra signaler tycker jag. Visar att de har en stor kuk och kan ta motgångar på rätt sätt.
Bad_Brett: har svårt att se att det är en svacka. motståndarna har lärt sig modo och modo har inte en kedja som producerar på en onaturlig nivå längre som det var i 10 matcher med mikkel och första matcherna med sams kedja.
Smurfen: Bara vi överlever denna säsongen(målet inför säsongen), ingen ide att kasta yxan på isen eller kossan i sjön, eller som dom säjer 'it ain't over till the fat lady sings'. Inget avgörs idag, även om läget i tabellen är mörkare än sedan September.
Men att hänga kvar med vårt allsvenska lag, var väl ändå drömmen från början.