Jan-Erik : Kommer nog stanna i Allsvenskan. Han hade förslag från SHL men valde Allsvenskan då han hade känt sig som ”hycklare” om han skrev på för en annan SHL klubb än Luleå.
Blake: Vi ska inte ramla ur. Vi ska fan i mig klara detta nu när vi satt oss i en bra situation.
För övrigt meddelar Oskarshamn att man vilar Oksanen och Karlkvist ett tag, båda dras med lite skador och man vill spara dem till kvalet. Innebär att vi slipper Karla på Torsdag.
Costanza: Jag tycker det är oerhört fascinerande när folk sitter o gräver i gamla inlägg. Vem skrev vad? Så intressant att man borde ge det en egen tråd, namnförslag: Poffas Bomb. Där kan man också skriva inlägg som, 'jag sa det först'. Lika intressant!
{9315}: Då tycker jag du ska läsa igen vad jag först skrev, saxar in det här så slipper du sitta i min historik och leta argument Man skulle behållt Ruhohoma blir det enkla konstaterandet såhär i efterhand, inte nödvändigtvis för att han öst in poäng men han hade sannolikt kommit fram mycket mer nu när det börjat lossna för Ranta.
Ruohoma må dominera på träning men han gör det definitivt inte på match.
Jag hoppas Karlin hittar en lösning att bli av med honom för tillhör man inte topp10 i laget efter 20 matcher som lagets största stjärna så har jag väldigt svårt att se hur han ska kunna lyfta?!
Gavelo: du skrev "men han hade sannolikt kommit fram mycket mer nu när det börjat lossna för Ranta."
jag ifrågasatte det då han inte har lyckats alls i frölunda, med bättre spelare. som sagt 7 av 9 matcher utan poäng, med två spelare som är bättre än vad han spelar med i modo. så jag vet inte om ditt påstående att han hade kommit fram mycket nu stämmer.
gissningsvis hade han fortsatt som han gjort hela säsongen. kört sitt egna spel, tappat puckar i farliga situationer, absolut gjort nån poäng ibland men stjälpt mer än han hjälpt i merparten av matcherna, precis som hans 20 matcher var
jag ser iallafall inte modo senaste två månaderna och tänker "det laget behöver för att vinna är finnen". eller jo, men då tänker jag på lassi i högform
Gavelo: Fan, bara att släppa Stor-Finnen. Inte kvar. Karln hade nog en skruv lös. Så jävla otrolig och underhållande är inte SHL. Man kan ju i alla fall ta med sig det om man vill ha underhållning. Tänker inte gå och dö om vi åker ur igen.
modomille: Oklart varför de inte släpper Komarek. Till sommaren får ju ett SHL lag honom för några hundra tusen. Lär ju kunna begära betydligt mer nu och säsongen är ju ändå körd för VIK.
{9315}: Det var du som drog upp poängproduktion. Jag skrev i mitt första inlägg att jag tycker det var fel att släppa honom för att man inte kunnat hitta en ersättare (än) och att han mest troligen kunnat leverera lite bättre nu när Ranta kommit igång. En Ruohoma är bättre än ingen allas, speciellt när vi har en så allsvensk och tunn trupp.
Känns typ som att ett lån inte är helt omöjligt med tanke på att förtroendet ändå verkar vara i botten för ledningen i vikken.
Enda utvägen i dagsläget är väl att försöka tjäna sig en rejäl hacka på att låna ut honom, dvs vara ute i god tid inför kommande säsong och försöka landa in några fina inför nästa säsong redan nu.
Komarek är väl ändå en spelare man vill bygga runt, så att göra sig av med honom lär inte vara aktuellt.
{9315}: Har aldrig hört hinken säga att det varit ett problem, däremot att man var överens om att gå skilda vägar eftersom han inte var nöjd med sitt spel och situationen samtidig som Modo inte var nöjd med hans spel och produktion.
modomille: Krupic har varit bänkad till och från, Komarek har varit deras genomgående bästa spelare. Så ganska stor skillnad i hur hårt de håller i dessa spelare, kan tänkas.
{9315}: tro inte att rååma inte började angripa spelsystem och annat när hans egna lir varit dåligt under upprepade vändor. Rååma upplevs inte som den mest ödmjuka under långvarig press.
{5647}: Jag tror inte det var några problem i omklädningsrummet utan det är som det rätt ofta är en ren efterhandskonstruktion av media och fans. Jag tror att detta var en ren ekonomisk uppgörelse där både Modo och Ruohoma var missnöjda med hur det hade utvecklats sig rent sportsligt.
Men OM det skulle vara så att han var ett problem så är det givetvis rätt att bryta (lex Modigs)
Kanske att VIK släpper Komarek nu. Lär ju fortfarande inte gå till oss men om han går till Luleå till exempel så ökar våra chanser att få Holmström åtminstone.
{5647}: Kan tänka mig att han är en spelare man stör sig på över tid. Alla fullkomligt älskade honom under försäsongen. Sedan börjar man irritera sig över långa byten, gestikuleranden etc.
Samtidigt börjar jag undra om han kan ha fungerat som tändvätska. Dvs att Woods-PP:t kunde komma in och briljera efter Rååmas klantande. Nu när han är borta blir det ju helt plötsligt fokus på varför inte Aagaard gör mål längre istället eftersom det inte finns någon etablerad stjärna att klaga på.
Gavelo: Svårt att svara på utan att ha varit i omklädningsrummet. Om finnen varit ett stort problem och gjort andra sämre med sin attityd har man inte mycket val. Lex Modigs, eller för den delen högaktuella Meyer i Löven.
{5647}: Man skulle behållt Ruhohoma blir det enkla konstaterandet såhär i efterhand, inte nödvändigtvis för att han öst in poäng men han hade sannolikt kommit fram mycket mer nu när det börjat lossna för Ranta.
Nu hoppas jag att vi inte släpper Hutsko utan försöker köra med så bred trupp som möjligt