modomille: Kan leva med att Lindblom hade en dålig säsong med körtelfeber och fotskada. Annars fanns det ju inte på världskartan att han skulle återvända nu, killen är alltså 27 bast och har gjort 112 poäng på 337 NHL-matcher. Inte varje år man lyckas värva en spelare med den profilen. Några förlängningar och cirkus 3 spetsvärvningar till och några dugliga yngre killar så är nog Brynäs klara.
Att vara sist ut på marknaden verkar inte vara något problem.
{9315}: får hoppas på att resten av det Hinken lastar in där är spets då. Med tanke på att truppen i dagsläget klarade sig undan kval på.ett bananskal, och konkurrenterna snålar nog inte i uppförsbacken.
Gillar dock att Hinken har ett jävla pokerfejs och vi har ju bästa karlin.
{10015}: Lite intressant ändå. Känslan alla verkar ha är att True är ett nedköp från Dickinson. Men vid samma ålder har True snittat dubbelt så många poäng per match i AHL, samt lirat 27 NHL-matcher. Faktum är att True har snittat fler poäng i AHL än Jasek - och Oskar Lindblom.
Känns som han går lite under radarn. Ska bli ruskigt spännande att se vad han kan ställa till med.
Jugge: Jag sitter inte och väntar på Hedman iallafall. Han är på tok för bra. Ska han hem någon gång är han bra mycket sämre. Det vi VET är att han kommer att flytta hem till Örnsköldsvik efter hockeykarriären är slut.
modomille: ”Vi suktar över att få hem världsspelare som Hedman och Ullmark, lite annan grej..”
Har inte Hedman sagt att han vill stanna där borta så länge det bara går? Han lär ju kunna få kontrakt några år till med en lönesänkning. Ullmark är ju bara 30, det är ju ingen ålder på en målvakt. Så han lär ju vara kvar i flera år till. Om än inte i Boston, tydligt att Swayman är 1:a där nu.
Wauzsig: Eftersom jag tänker lite längre än gemene man så blir jag inte speciellt upphetsad när man lastar in stora namn utan att ha någon direkt röd tråd, alltså precis det jag skrev. Men visst, du kanske är som majoriteten och tycker att bara man lastar in stora namn, 4 backar som du nämner så löser sig allt annat!?!
Individuellt har Sverige ett väldigt bra lag, men som lag ser jag inte styrkan!
Dundee: Tror att i AB-intervjun så glömde han bort att Byström inte presenterats än, fast de varit muntligt överens jättelänge nu. Sånt som kan hända den bäste. Därav endast en back den gången då han tänkte på LB som klar.
Skulle vara väldigt intressant att veta vilken back Gradin ska kolla på i VM. Väldigt många som redan har kontrakt i sina klubbar samt är för bra/dåliga för Shl.
– Nej, det är jag eftersom vi kommit långt, men man är inte nöjd förrän man är i mål. Om jag ska sammanfatta det hela har vi två, tre hål. Det blir två backar och en forward eller en back och en forward, säger Henrik Gradin."
idag i allehanda.
det är en back och en forward som ska in, och eventuellt (troligtvis) byström. har varit planen hela tiden.
smejkal kommer att bli sinnessjukt dyr för laget som plockar honom. han är värd det, men ärligt talat tror jag inte modo fixar en insamling i den nivån om inte nhl-spelarna hjälper till, och framför allt så tror jag inte modo är särskilt högt upp på smejkals lista. men jag känner honom inte
Paninaro: Han verkar svänga ganska bra Gradin. Igår på aftonbladet är det bara 1 back idag i öa så kam det bli 3 spelare eller 2. Hmm låter väldigt knepigt. Man har alltså haft Smejkal på bordet men nobbat pga priset om man ska tolka honom och då är vi ju inne på detta igen varför i hela fridens uppmanar Man ej till en insamling som alla andra lag när man får ett sådant namn på bordet. Värva 1 back lägg resten på smejkal med hjälp av en insamling.
Vilket konstigt fenomen som uppstod när jag läste Sanny Lindströms "krönika" om Tre Kronors trupp nu till VM.
Skumläste artikeln lite snabbt, men blev efter en stund tvungen att gå tillbaks för att förstå vad jag läst.
Den här meningen blev av någon anledning något där HIV 71 var inblandat. Ja, inte att förväxla med HV71 då, om någon råkade förväxla min förväxling med den förväxlingen.
"Hans medverkan har underlättat arbetet för landslagsledningen att plocka in och övertyga de andra 17 NHL-spelarna till att spela VM."
SPOODI: Är det bara jag eller känns VM truppen extremt spretig?! När jag tittar på truppen så känns den väldigt svag och saknar röd tråd, här har man plockat in det som finns bara dom spelar i NHL utan större tanke på rollfördelning.
Jag kan ju vara helt fel ute såklart men jag ser inte styrkan i truppen.
{10522}: Vet inte om du sett införturneringen, men Unger-Sörum har sett riktigt fin ut. Egentligen hela säsongen. Holtz har fått massor av kritik av sportchefen samt tränaren i Devils för att ha gjort en dålig säsong. I införmatcherna har Holtz igen sett väldigt begränsad ut. Han har mest bara ett skott. Lite Liss-vibbar där.
{10015}: hade personligen valt Holtz före junis-Unger Sörum. Antar att Sörum kommer att hamna på läktaren när det eventuellt kommer någon mer nhl-svensk.
Costanza: i ÖAs imtervju säger Honken att EJK inte ingår i MoDos planer däremot tittar man på klara spelare som ÖA listat så står AP med? Är det klart tro.
Confusius: Ja nu är jag med och instämmer till fullo! 😃 Man har ibland haft tanke på att inte gå in i HS pga nivån. Betydligt mycket roligare om diskussioner uppstå med respekten till andra. Om du hänger med hur jag menar :)
SuneMangs: Jag vet om att han har haft stora hälsoproblem och just därför så är jag inte imponerad av värvningen. Han är inte samma spelare som för några år sedan.
{7426}: Om det är Kelleher du åsyftar så hoppas jag personligen inte det. Men det lär väl avgöras av vad vi kan hitta som eventuellt är bättre på en smal marknad.
Satan vad jag ser fram emot att möta Modo igen. Det var några år sedan sist.
modomille: Drömma går ju men spelare av den kvalitén kommer inte till europa ens efter sin nhl karriär. Foppa är väl enda undantag, men det var nog mest för att få ordning på kroppen. Näslund hoppade in en sväng för att ekonomin var usel.
Tarasov: Vad tror du om att Hinken säger 2-3 spelare kvar? Byström klar eller väger Hinken in kontrakten som ligger ute och ser vad han kan få för det som är kvar i Plånkan?