1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 532116 inlägg · 4126 ämnen

« · 2726796 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{10015}:

Det är många märkliga listor som görs rent generellt idag där man blandar in massa olika faktorer så man tillslut varken vet ut eller in varför vederbörande figurerar på listan, trots att det borde vara väldigt enkelt att bara lista dom bästa spelarna men som ofta slutar med att självklara namn hamnar utanför.

Sen får man sitta i poddar och förklara sitt invecklade och mycket omfattande resonemang...

Gissar att man ville få in Edstrom under någon sorts "talang"-variabel i det här fallet.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Apropå HV: Läste intervjun med Anton i Expressen och reflekterade lite över målsättning. HV har ju inte rosat marknaden med att vara framgångsrika eller lyckats med att få bang for the buck i en dyr spelartrupp de senaste åren.

Då tycker jag att det trots allt är lite intressant utifrån perspektivet att sätta en relativt hög målsättning att ”klubben har alltid mål att gå till slutspel”, kontra att ge laget andrum och mer nåbara mål som att ”vi ska ha två lag bakom oss”, eller att, ”vi håller våra mål internt”.

Just MoDo och HV har ju hanterat det med målsättning diametralt olika som SHL-klubbar, så de blir lite av ett psykologiskt experiment att följa under säsongen, hur lyckosamma man blir med respektive approach.

Any thoughts?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Jag måste hejda dig lite här, Måns är en bra spelare i sin specifika roll, men att leda en 2:a kedja i Shl är något helt annat.
Måns värvades inte för att producera eller leda utan han värvades för att skapa bredd och då framförallt för att kunna vara den tyngre trafiken, Måns är en värvning som direkt skall ersätta Walli.

Måns kommer få det tufft att ta en plats i Modo med full trupp men han kommer ha plats i någon av PP formationerna framför kassen, och kommer få speltid i en 3:e/4:e, men han kommer inte att leda en 2:a kedja om vi inte får massvis med skador.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{10015}: Vad är så fantastiskt med Edstrom enligt experterna? Tycker inte att han är särskilt bra eller usel på någonting. Mellanmjölk helt enkelt

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Trilske: Jag såg att Expressen inte hade Dickinson bland SHL:s tio bästa centrar, i en lista där David Edstrom och Vejdemo fanns med…

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Samtidigt tyckte Viktor Svensson från Allehanda:
True har sett riktigt vass ut idag tycker jag.

Han hade tydligen gjort flera mål på träningen och generellt sett vass ut.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Trilske: För övrigt borde högsta prio för Hinken vara att förlänga med Näsén. Extremt viktig för laget.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: jag skulle vilja säga att MoDo har satt ihop en bra grupp människor, som denna säsong inte kommer ha lika höga toppar som det adrenalinstinna HA gänget, eller lika djupa dalar som den stundtals chockerande svaga defensiven 23/24. 24/25 blir ett år av stabil mellanmjölk. Det kommer inte vara lika kul å spännande som förra året, men det kommer slitas bra mycket mindre hårstrån från hjässan. Steg för steg. FORZA MoDo!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett:

MBN beskrevs väl inte ens som bästa norsk ifjol av norsktrion (annat än att han skulle ha högst potential) så vet inte riktigt vad det är för jämförelse.

Gissar att det var ord som yttrades under grundserien då allt verkar handla om honom nu, gissningsvis efter hans fina slutspel+att han gick till skeå.

Samtidigt gjorde väl lekkerimäki 3+6 i grundserien för att sen göra 15+5 i HA-slutspelet.

Sedan 19+12 i SHL...

Kanske blir något liknande för MBN.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Trilske: Det är ändå lätt att glömma bort att Måns Carlsson gjorde 25 poäng mer än Brandsegg-Nygård under grundserien, och även gjorde även fler poäng i slutspelet.

Nu har ju MBN såklart större spetsegenskaper och är i en mer utvecklingsbar ålder, men det finns ingenting som säger att Måns inte skulle kunna ta ytterligare ett kliv och bli en klasspelare på denna nivå.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Trilske: Jag tror på en ny variant av 300kg kedja, med ett riktigt brunkgäng!

Södergran - True - Carlsson

Tror dom hade kunnat kött i lite poäng.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett:

Inte omöjligt men nog känns väl vigenault som vår go-to guy att kliva in där isf.

Helt övertygad om att han hade levererat liknande siffror som dickinson i samma omgivning.

Fördelen om man tvingas ta till tombolan är att det redan finns färdiga alternativ som vi vet fungerar, men man kanske tror att man kan nå högre höjder med true.

Känns nog bättre att börja så iaf, så vet man vad man har att falla tillbaka på om det inte faller väl ut.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett:
Ja och mot Timrå såg det riktigt bra ut skulle kunna tänka mig

Jasek
True
Vigge
Måns

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Absolut. Tänkte om jag skulle jämföra med förra årets premiärlag istället, men känner att laget som stod för slutspurten är mer intressant. Det var i princip den där uppställningen.

Backsidan känns oavsett mindre bräcklig med Byström, Bernhardt, Rundblad, Berg/Norén i botten på förhand, jämfört med Brickley, Berg, Folin, Wahlberg.

Forwards är redan satta och vi slipper vänta på en Danny O’Regan anlända under säsong.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Blir ju lite missvisande att räkna bort skadade spelare. Rubins spelade trots allt 44 av 52 matcher, även om han drogs med skavanker. Rundblad - Rubins (som nyss hade avgjort bronsmatchen i OS) var ju på pappret ett rätt bra backpar.

Men visst ser det mycket bättre ut. Framförallt Winberg är jag upphetsad över, han ser ruskigt bra ut.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: jag skulle vilja se lucas pettersson woods och niederbach, woods passade väll lucas när han vispade upp pucken i nättaket sen passade woods även niederbach när han satte den mot timrå. Har lite svårt att tro att aagaard och woods kommer funka lika bra med true som dem gjorde med josh. Lucas pettersson kommer nog växa rejält om han får spela i år och niederbash behöver visa att det är dags och jag tror detta hade varit en blandning av hårt jobb och bra klass. Sen finns det säkert 100 andledningar till att inte göra så, men det är ngt jag är lite nyfiken på (:

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Framnäs: Jag har väldigt svårt att se att True kommer bli en producerande spelare. Känns som en bra center för en tredjekedja, men tror inte alls det kommer fungera med Woods och Aagaard. Känns väldigt svårt att tippa detta.

- Kan True hitta tillbaka till produktionen han hade för några år sedan?
- Kommer LP explodera och utmana om platsen som andrecenter?
- Kan Måns Carlssons smartness och grit vara ett bra komplement till Woods och Aagaard?
- Kan Big Sam hitta tillbaka till formen han hade i början av förra säsongen?

Väldigt spännande. Känslan är att formationerna inte alls kommer se ut som vi tänker oss om några månader...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: Vi avslutade förra säsongen med en backsida som såg ut såhär:

Bernhardt - Näsén
Berg - Rundblad
Brickley - Folin
Wahlberg

Jämfört med dagens träning:
LaDue - Norlinder
Winberg - Näsén
Bernhardt/Byström - Rundblad
Berg - Norén

En för mycket såklart, men det har helt klart ett annat djup. Tycker folk på riktigt inte förstår hur stor förbättring det är på förhand.

Forwards såg ut såhär:
Ranta - Vigneault - Jacobsson
Woods - Dickinson - Aagaard
Södergran - Topping - Walli
Ohlsson - AP - OP

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
mr_brasco:
Fan ... Brynäs backsida kan ge vilka motståndarfans som helst magont!

Beror på vilken humor man har! 😉
Grymt.mycket erfarenhet där!
Går glasgubben Bertilsson sönder så får dom stora problem?

Bertil-Kinnvall
D'Astous-Andersson
Lindstein-Larsen
?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: True får två matcher med laget nu innan säsongen drar igång iaf. Men med tanke på att han inte varit med så blir ju Örebro, Malmö och Leksand i serien sen hans transportsträcka (spela in sig i gruppen). Till matcherna mot HV och Frölunda kan vi börja bedöma var han står.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
mr_brasco: Visst har Måns lirat mycket center under försäsongen? Inte omöjligt att han skulle kunna gå mellan Aagaard och Woods om True inte fungerar.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
mr_brasco:
Spelar nog ingen roll nu.. vad vi tycker och känner.
Nu är det bra och njuta och längta till seriestart och sedan får vi analysera efter ca: 25 omgångar typ?
Om hur bra Hinken har värvat?

Men dom har nog koll för han är skriven på 2 år!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
mr_brasco: Vi får se hur det blir med True men känns ju minst sagt bra att vi då har Vigneault bakom honom som är väldigt kapabel. Gjorde ju mer poäng än Lander i Timrå..

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Byss: Är det bara jag som oroar mig för att det ser svagt ut när det gäller centrar? True tror jag inte så mycket på, det känns som det saknas minst 1 för de första formationerna.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Byss: Dessutom kommer det bli mycket dyrare att gå på hockey när dom ska böja lira i globen. Gått en del denna säsong då jag har en polare som håller på VIK (den stackars jäveln). Har hängt på just för att det har vart så jävla billigt. Om Diffen går upp ( vilket jag tror) kommer det att bli riktigt dyrt att gå och kolla när dom får rådäng av MoDo.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
SPOODI: Tycker hovet är lite kultigt! Den är piss men på ett ganska charmigt sätt. Jag ser det som en förlust att det rivs. Men men, mot nya tider. Va härligt att se diffen och Gnaget få däng av MoDo där!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Låter lite som Johnny English.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
SPOODI: Du får dock leta efter en arena med bättre förutsättningar att skapa riktigt bra stämning. Men Hovet har förstås gjort sitt 2024. Stockholm borde satsa på en ny arena i samma storlek.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Ok, tack för bra info

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Peja:

En gång var det slut på potatismos till korven en timme innan matchstart. Då ångrade jag mig att jag inte bidragit med mer till klubben. Hatar att ångra mig.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: Kittlande tanke. Karma is a bitch!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Ah, är det Apple orginal eller kan den komma släppas på andra plattformar?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{7426}: Apple tv+ (tyvärr).
Den är rent av genialisk, mycket för att Oldman är minst sagt exceptionell...

Eller så är är det helt enkelt jag som har dålig smak.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Haha, den låter intressant. Vad heter serien? Slow horses ok, vart ser man den?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{7426}: Ikväll börjar fjärde säsongen av den bästa tv-serien.
Slow horses handlar om ett gäng usla agenter som av politiska skäl inte går att sparka, men som är så ovälkomna att man placerar dem i Londons utkanter i hopp om att de ska sluta självmant. Huvudpersonen är en ständigt fisande Gary Oldman som allmänt ger ett bedrövligt intryck.

Själv känner jag alltid att serien påminner om Timrå och Nubben, förutom det där med att man alltid mot alla odds lyckas med föresatsen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
SPOODI: Det är ju ingen nyhet att det blir dimma på hovet, var de inte förra säsongen dom spelade trots dimma och på tvn såg man inte ens spelarna?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Röda dagar : Jag förstår egentligen inte heller vad som är så provocerande med att supportar erbjuds ett sätt att stötta som går rakt in i föreningens kassa. Gör mycket hellre det än köper merch som jag inte behöver där typ 5% av kostnaden går till klubben.

Det är ju inte så att folk publicerar rankinglistor över vilka supportrar som har bidragit mest. Man måste inte om man inte vill.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: konsertlokaler finns det gått om men hovet är piss riv skiten omedelbart

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Trilske:

Vllket antiklimax för Karla det skulle vara..
OIK åker ur, Och han drar till Örebro,
Och dom åker också ur?
:-) :-)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
pdy:

Han skrev väl ett treårskontrakt.

Men åker örebro ur så riskerar han nog att gå miste om ganska mycket pengar med tanke på det långa avtal han skrev med iko, där han satt på en lön som var högre än de bäst betalda spelarna i fbk förra säsongen.

Notera, förra säsongen, då jag inte har en aning om vad steen plockar ut.

Men nog lär hans marknadsvärde ha sjunkit ganska rejält på dessa 2 år, vid ett sådant scenario.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
SPOODI: De renoverar globen, men sedan ska Hovet rivas. Som om det inte redan nu saknas isytor och konsertlokaler.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
AIK-Västerås avbruten pga. dimma på isen. Allvarligt riv hovet nu. Riktigt dålig rink

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Trilske: jag tittade inte häller några längre stunder på den matchen. Men hans +/- va hemsk förra året och om han inte öser på rejält med pinnar i år finns det en risk för att den blir rätt kass i år också. Jag är inget proffs eller expert så detta är taget lite ur min egna röv, men sänks inte hans värde på marknaden efter eventuellt 2 sådanna år?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rht: född och uppvuxen i Nybro och håller på MoDo. Bor även jag i Habo 👍

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KulltorpsOlli: Jag tror att det kommer bli så att vi får betala.
Sedan är det hela en fullständig absurd situation.

Att vi får böter är för att vi ville ha pengar för arenabolaget där vi permitterade många under pandemin. I och med att arenabolaget inte gått med vinst varje år så var vi tydligen inte berättigare.

Men!!! Arenabolaget hade inte för avsikt att gå med vinst. Poängen var att generera pengar till MoDo Hockey. Man hade en väldigt stabil ekonomi och skötte allt korrekt, men då vi inte - för att det aldrig varit avsikten - gick med en stadig vinst bedömdes det som inte berättigat.

Vi har redan tagit upp skulden och den påverkar varken resultaten eller likviditeten.

Sv: Silly season
det ska bli spännande att se hur norlinder tacklar en förmodad större roll. i frölunda hade han en ganska undanskymd roll och var 5-6 back sett till speltid

i modo gissar jag att önskemålet kommer vara att spela mycket tillsammans med ladue. i ett "första" backpar

en nackdel med insamlingen tror jag är att han kommer få ett mycket kortare rep av många supportrar, dvs att han måste prestera relativt snabbt, och det är ingen garanti med tanke på hur dåliga hans säsonger varit i ahl.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Brander: Amen. Äntligen en nyanserad bild i media. Som jag håller med om till 100%. Tack Madhawk 🙏

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}:

Jo tolkar det som att det är någon sorts magkänsla från sanny i kombination med att de ska ha preserat som bäst när de varit nederlagstippade.

Men känns ju som att man satt och sköt från höften hela avsnittet utan att ha analyserat lagbygget något vidare.

Då han trots allt avslutade hela örebro-segmentet med att slänga ur sig att örebro, tillsammans med malmö, förmodligen är det trubbigaste laget i hela serien...

Mycket oklart...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Hur går det med coronapengarna? Hade inte både Leksand och Örebro en ansenlig skuld till staten där?
Från det ena till det andra.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Det är möjligt. Ber om ursäkt ifall det är felaktig grupp jag angav, kontentan med stort bortafölje är den samma dock :D

« · 2726796 · »