Gavelo: jag tycker att om modo ska betala "topplön i shl" så ska det vara till spelare som gör modo och sin omgivning bättre.
eller enkelt översatt dom som har bäst betalt ska vara bäst. inte spelare med ganska stora flaws i sitt spel som ranta skulle vara om han fick den lönen, eller jasek för att ta ett exempel från denna säsong. då ska man vara otroligt otroligt bra för att det ska väga upp.
Gavelo: Fast som nämnts tusen gånger, vad ger att "slösa" bra medspelare på Sampo som helst har pucken själv?
Med det sagt har han ju aldrig riktigt fått den möjligheten hos oss så han kanske exploderar då? Han har ju dock lirat i finska landslaget och verkar spela exakt samma spel då.
Gavelo: Sampo är ingen man ska bygga ett lag kring. Det är nästan en omöjlig uppgift att hitta spelare som funkar med honom och då kan vi inte ge honom den enorma lön han kräver
{9315}: Man kan argumentera för och emot Sampo, han är svår att spela med, genomusel bakåt och sänder ibland tveksamma signaler, men kan å andra sidan dominera en match när det flyger för honom.
Det viktiga för Hinken om han skall buda på Sampo är att faktiskt hitta en Center och en ytter som man kan bygga runt Sampo, annars är det meningslöst.
Huge: Jag tycker Hv agerar fult för att man öht tillåter sig själv att genomförda detta. Det är bara så etiskt fult så det finns inte. Ett rakryggat Hv hade tackat nej till den anställning och hänvisat till att det vore moraliskt fel.
KB: nej, det är totalt ogenomförbart. man kanske kan ha en gentlemens agreement men precis som med nhl-lockouten så finns det inget man kan göra om någon bryter mot det.
Liljander har velat sluta i förtid och har trott att det är 2 månaders uppsägning som gäller, ngt som även Larsson och Malmö initialt verkar ha trott.
HV har hela tiden varit en utomstående tredje part sas och aktivt aldrig försökt värva Liljander. När HV till sist fått klart för sig att det är Liljander som, i god tro, gett HV felaktiga uppgifter om vad kontraktet med Malmö säger, så har man avvaktat till dess att Liljander och Malmö rett ut det hela sinsemellan. Till sist verkar HV dessutom ha gått med på att ersätta Malmö ekonomiskt, fastän man förmodligen inte har haft nån skyldighet att göra detta.
Med ovanstående scenario i åtanke, hur kan du få det till att det är HV som agerat fult?
{10015}: Att de tar hans lön är självklart eftersom han börjat arbeta för dem. Malmö nämner själva att de fått ett belopp för Liljander så skulle förvåna om ingen övergångssumma betalats. Det nämns 6 siffriga belopp vilket känns rätt rimligt.
Nucky: Björn sa till HV att kontraktet kunde brytas direkt vilket inte stämde. Snacka om illojal snubbe som söker jobb hos andra klubbar medan han ska bygga Malmös lag för nästa säsong. Större orm än åsnebrottaren
Gavelo: Tror de allra flesta supportrar skulle vara för något liknande. Men är det ens genomförbart i Sverige? Är något som förmodligen skulle behöva förankras i IIHF dessutom och det gör det genast än mer omöjligt.
Nucky: Malmös ordförande Mats Larsson sa ju att Liljander själv sökte jobbet i HV vilket gjorde att det inte ens blev en överenskommelse mellan Malmö och HV till en början. Är Liljander som är största ormen här.
Nucky: Jag tycker snarare att det är fult som fan att värva spelare och ledare under pågående kontrakt.
Man kanske borde införa ett förbud för andra klubbar, dock ej NHL klubbar, att prata med andras kontrakterade spelare och ledare före sista mars varje säsong, då skulle man slippa mycket av den här cirkusen där större klubbar snor russin från mindre klubbar och potentiellt fuckar upp deras resterande säsong etc.
{7426}: Steen körde tonat. Han var inte löjlig. :-) Har väl att göra med att har du slagit huvudet nog många gånger blir väl starkt ljus i kombination med vit is rätt påfrestande för hjärnan/ögonen. Sen tror jag det har något med brytning av ljuset att görs men låter det va osagt.
Sen har du Ovie som åtminstone i början nog bara körde tonat för han tyckte det var coolt...
Costanza: Brukar länka till mer okända webbplatser och när jag inte tydligt beskriver källan och när den lades ut. Oavsett känns det lite onödigt av Karlin att tacka ja till detta.
Costanza: ” Lär dig att länka innan du skriver. Hänvisar man till nåt så se då till att folk hittar dit.”
Jag misstänker att det är denna Rödluvan tänker på.. I övrigt, h-e vad Gradin låter uppgiven i senaste intervjun. Alldeles för transparent och offerkofta för att vara chef för min smak.
{7426}: På tal om löjligt. Känner Karlin sig extremt tvingad att tacka ja till intervjun som kom ut ikväll i ÖA? Skäms lite att vår huvudtränare står som ansiktet utåt för det där.
{10015}: Håller med. Man ska inte åka slalom. Det är faktiskt löjligt svårt och sist jag gjorde det bröt jag armen. Det var 25 år sedan och jag har aldrig vågat igen. Löjligt. Man ska åka spark.
{10015}: Synd att de inte lyckades knipa poäng. Ser att VIK-supportrar framhåller Korhonen som matchhjälten här. Östersund har ju diskuterats friskt men Västerås alltså. Vilket sorgebarn.
Dundee: Tänker du att Hinken ska hitta en frälsare för att rädda säsongen? Alla förstår ju att det inte kommer hända. Han kan ju inte ens hitta en spetsspelare när vi var först ut på marknaden.
KB: Bra powerplay och fick många skott mot mål där men fick aldrig in pucken. I tredje hade de mer av en push också såklart speciellt precis mot slutet.