Supertrött: Sanny tippar Modo sist. Oväntat 🤡 var är Wennerholm. Snälla tippa oss sist också. Kanske missat. Han brukar ju lägga ut en tabell 26 gånger per säsong typ.
SuneMangs: Haha det vore så sjukt kul! Mina kollegor/vänner var så kaxiga när Örebro låg etta och vi solklart 13-14 med förlust på förlust, nu är vi "bara" sju pinnar bakom dem! Oj vilken payback de ska få om min dröm går i uppfyllelse, ska kasta tårta i deras ansikten. =)
Elysium: Samma lag som senast utom att Carlsson är satt som trettonde och True i fjärde. Antar att Olle står, Markus Skröder med a-laget för första gången.
Goalies 31. Eriksson Ek, Olle 1. Lundberg, Ebbe 30. Skröder, Markus
1st Line 6. Ladue, Paul 23. Winberg, Tobias
29. Aagaard, Mikkel 25. Vigneault, Sam 17. Woods, Riley
2nd Line 51. Berglund, Victor 27. Norlinder, Mattias
Robin Moberg: Tror också det blir tufft för oss ikväll. Tycker Blomqvist fått ordning på laget och vi brukar ha det svårt i Jönköping (även fast vi vann sist). Dessutom slutsålt, så all press är på Brynäs ikväll skulle jag säga.
Klart jag hoppas ni spöar Luleå. Allt jag vill är att se Örebro/Växjö och LHC spela kval.
SuneMangs: Då håller ni på oss också? ;) Hv har ett relativt lätt schema kommande matcher, så förvånar mig inte om dom tar den här svåra matchen bara för det... Motbevisa mig gärna! =D
skavsår: Ja precis, Frölundamatchen är den som jag kommer på. Olle var bra i början av säsongen. Men så fort han fått chansen som fördtemålis där Lassi är petad, har han sumpat chansen varje gång.
Sigge: Har tyvärr en ruskigt dålig magkänsla. Vi har redan den sämsta defensiven i ligan och ska möta ett effektivt Luleå med Olle i kassen. Hoppas på ett mirakel.
{10015}: Der gäller att vi gör bortåt 6-7 mål igen. Om inte Olle spikar igen som han tenderar att göra ibland, för att sen falla ihop totalt matchen efter.
Gusse: Ja, det är ju inte helt långsökt när man är målvakt i årets upplaga av MoDo. Men ja, funkar inte Olle ikväll är det bara att spela Ebbe tills Hinken hittat en bättre backup. Inte värt att spela Lassi för att riskera att han går sönder ännu mer.
Elysium: Samma lag som senast utom att Carlsson är satt som trettonde och True i fjärde. Antar att Olle står, Markus Skröder med a-laget för första gången.
Goalies 31. Eriksson Ek, Olle 1. Lundberg, Ebbe 30. Skröder, Markus
1st Line 6. Ladue, Paul 23. Winberg, Tobias
29. Aagaard, Mikkel 25. Vigneault, Sam 17. Woods, Riley
2nd Line 51. Berglund, Victor 27. Norlinder, Mattias
"Blir det en fortsättning för Mikkel Aagaard i Modo?
Gissningsvis så kommer man till slut landa in i det.
Dansken skrev på ett avtal redan under det sista året i Hockeyallsvenskan, som nu går ut till våren.
Båda parter är intresserade av att det ska bli en fortsättning. Det brukar vara en god start. Aagaard har dessutom slagit sig ner i Örnsköldsvik med sin familj vilket också är till stor fördel för Modo.
Klubben har också kommit med ett relativt generöst förslag till dansken. Det innebär en ökning på kontraktet med runt 40 procent, jämfört med det kontrakt han har idag.
Men man har också satt en hel del press på Aagaard att det ska komma ett svar om hur han vill ta det vidare. Någonstans i nästa vecka och in över uppehållet, då vill Modo ha svar för att kunna planera sin framtid.
{10015}: själv tänker jag att någon gång måste målen och förhoppningvis vinsterna börja komma mot Luleå. 3je gången gilt idag. Vi har varit heta på slutet. Hoppas det är idag det sker!
Tror snarare det handlar om att vi är lite bekväma i dom matcherna och tar för enkla avslut.
Känns som att vi brukar följa upp sådana matcher med att gå på knock direkt från start i matchen efter, dvs för att vi ger oss in i hettan och skymmer målvakten i högre utsträckning. Säkert bättre skärpa i avsluten också.
Tycker mig sett flera exempel på detta under säsongen.
Viktigt att få hål på målvakten tidigt för att undvika att målvakten kommer in i den berömda "zonen", då kommer även dom omöjliga monsterräddningarna som ett brev på posten.
Zource: Ungefär så ser det ut i många matcher, motståndarna har en vägg i målet och går ifrån som segrare. (Typ Lindvall, Myrenberg mfl). När var det senast Modo hade en sån match dår vi går ifrån som segrare? Det är bara inse att våra målvakter inte håller mer än okej klass i SHL
{10015}: Bara att hoppas att Luleås ekonomichef tagit Bulan i örat och talat om för honom att det är billigare att bussa till Övik än chartra flyg till Ängelholm. "TÄNK PÅ BUDGETEN BULAN, BUDGETEN!!"
Zource: Jag har också en dålig känsla tyvärr. Efter att vi precis fått ett unvika-kval tips av Wennerholm möter vi laget med seriens högsta xG med en läckande defensiv och sannolikt inte Lassi i mål. Mitt tips är att denna match slutar som den gjorde sist vi mötte Luleå hemma, kanske med lite bättre spel.
Vi behöver ingen ny fw/C. En pånyttfödd Woods är bättre än nån random amerikan/kanadick som aldrig spelat på stor rink. Det kommer att lossna för grabben och rejält dessutom var så säkra.
Heyerdal: känns väl onödigt att skicka hinken till NA för att leta spelare för nästa säsong av två skäl.
För det första vet vi inte vilken liga vi kommer att lira i , och för det andra så borde väl den nya sportchefen bygga nästa års lag för ledningen kan väl för fan varken vara nöjd med arbetet eller resultatet av värvningarna från detta skämt till sportchef.
Är hinken kvar nästa år och vi mirakulöst klarat shlplatsen så skulle jag inte bli förvånad om han mönstrar ett ännu sämre lag än detta bygge.
Vikingmodo : Började gå på hockey efter silvret -99 och då tog Kempis in runt 6000 pers, men var ju inte särskilt vanligt att nå upp till sådana siffror. Oftast 3500 - 4500 på plats. På lördagsmatcher brukade hockeyn locka fler även på den tiden, trots att starttid alltid var 15:00 då det inte fanns TV-anpassade kvällstider än. Kom vi upp i runt 4800 - 4900 pers där inne så lät det som betydligt fler, i de matcherna blev det alltid rejält drag!
Tycker det blir intressant att jämföra. Arenan nu är ju rejält luftig och tar in fler. Nånstans mellan 1000 - 1500 fler platser men kräver nog procentuellt sett ett lite högre åskådarantal för samma tryck.
Med det sagt märks det att det är fler hardcore/bidragande supportrar eller vad man ska säga nu - än vad vi hade innan degraderingen till HA. De här två säsongerna har jag varit nöjd med trycket ändå i en del matcher där vi dragit mellan 4700 - 5200 pers. Absolut inte alla såna matcher, men när vi bytte arena krävdes det först betydligt högre publiksiffror för den nivån av läktarstöd. Vilket vi iofs lyckades ha de tre första säsongerna.
Så jag ser det som att vi nu är på väg framåt, lite grann fyller de stora skorna på ett sätt vi nog inte gjorde innan nuvarande SHL-sejour. Med det sagt vill man alltid ha bättre siffror!
Vikingmodo : Det är svårt att sälja ut arenan för att den helt enkelt är för stor i grunden. De åren som vi konsekvent hade väldigt hög beläggning så var det väldigt mycket folk från runtomkring Övik såväl som i orten som tog resan dit. Det är inte riktigt samma sak längre av lite olika anledningar. Bottenlag spelar absolut in i det och januari är historiskt en dålig månad för oss, som med många andra.
Supporterkulturen har repat sig enormt sedan degraderingen och växer fortfarande. Vi har förmodligen inte haft en bättre ståplatskultur sen innan Hägglunds byggdes. Klacken gör det väldigt bra.
Det är lite lägre snitt än ifjol, men vi har fortfarande tagit kliv framåt de senaste åren med folk på plats och sålda biljetter och innan säsongen är slut så kan vi landa på något liknande. Det kommer inte ske en enorm förändring över en natt utan det handlar som vårt läge i tabellen, om att tugga på över tid. Ett bottennapp i SHL är knappt över 4000 mot typ Växjö samtidigt som vi hade under 3000 mot Västervik för inte alltför många år sedan. Kan vi fortsätta höja snittet på ”skitmatcherna” så blir det bra på sikt.