1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 530810 inlägg · 4122 ämnen

2890314 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Säsongen 25-26
Peja: Min tes är att han behöver lite tid för att anpassa sig. Har ingen aning om han håller eller inte. Bara att vi nog inte ska döma honom efter första matcherna.

För övrigt hör jag rykten att han tränar kopiöst bra. Riktigt ambitiös snubbe.

Sv: Säsongen 25-26
Willow: Janne Larsson spelade 136 landskamper och 5 VM. Han var inte lika framträdande som i Elitserien, men det kan man inte förvänta sig och han fick uppenbarligen fortsatt förtroende gång på gång.

Er norrman fick 10 landskamper 21/22 men verkar ha blivit utkonkurrerad av andra efter det. Och turneringarna som Norge deltar i förutom VM är mot nationer som Frankrike, Danmark, Ungern, Österrike och Lettland. Om din tes är att er långe herre har tempoproblem mot de nationerna, så bådar det inte särskilt gott inför hans allsvenska äventyr.

Sv: Säsongen 25-26
Peja: Fast Rönningen hade väl inte spelat i landslaget tidigare, så att han som så stor spelare hade tempoproblem och förmodligen hade behövt betydligt med erfarenhet i det höga tempot är inte märkligt

Janne Larsson som både var i Modo och Brynäs var väl alltid bättre i klubblaget än landslaget, så att han inte kommer till sin rätt internationellt måste inte betyda att han inte passar i HA efter att ha kommit in i tempot.
Jag tror nämligen att han kommer behöva ett antal omgångar innan man ska döma honom.

Sv: Säsongen 25-26
Lena Drake: Vem är SHL-vereranen som det hintas om kan bli ett nyförvärv?

Sv: Säsongen 25-26
Willow: Håller med. Väldigt svaga analyser när man inte får någon kontext. Uppenbarligen var er norrman ”the real deal” i Norge men frågan är vad det säger i HA-kontext och den frågeställningen behandlas överhuvudtaget inte, att han fick väldigt lite förtroende i landslaget är ju suspekt. Också en väldigt slapp analys om Linus Nyman och varför han inte fick mer istid i Lukko utan att överhuvudtaget analysera centrarna som var ovanför honom i hierarkin där.

Sv: Säsongen 25-26
Willow: Det som stör mig med den där analyskillen är att han verkar inte ta hänsyn till laget. Om Rönningen spelar i laget som vann mästerskapet så lär han per default få bättre xG. Vad har lagets genomsnittliga xG, för det låter märkligt om inte laget som helhet hade en bra bit högre än 50%.

Det är sådant som stör mig med statistik. Det blir aldrig riktigt rättvist beroende på att det är så många parametrar så man kan aldrig ta hänsyn till alla.

Sv: Säsongen 25-26
Blake: Vill ni höra en analys på Sverre Rönningen så ratta in Spotify och spola fram till närmare 53 minuter. Det är hockeynews podd.

Spoiler. Han verkar vara the real deal. Hans expected goals är sjukt bra. 50% innebär att det skapas lika många chanser framåt som bakåt när han spelar. Rönningen hade 72%, medan 60% anses väldigt bra.

open.spotify.com/episode/2SSeJOWqN5GEAypRTvO6kK?si=hGmMADjKTPeVmPn9bpQQNQ

Sv: Säsongen 25-26
bollan123: Har ni räknat med att chansen kommer minska med 20% när Wennerholm går från att ha haft Björklöven som favoriter, till MoDo efter att MoDo vunnit serien?

Sv: Säsongen 25-26
Lena Drake: Du kan inte räkna. Expekt har MoDo till 2.75 x att vinna slutspelet. Gör vi om detta till sannolikhet får vi 36,4% att gå upp.

Utöver detta har ju expekt en extra edge och avgift på såna här spel så om vi ska vara ärliga så är nog sannolikheten närmare 40% enligt spelbolagen.

Länkade nedan en hemsida där du kan räkna ut decimal odds till ” Implied Probability”

Sv: Säsongen 25-26
Jag läste en intressant analys på Hockeysverige (bakom betalvägg) där slutsatsen är att MoDo gjort i princip alla rätt och att det skulle vara ett fiasko om de inte går upp i SHL. Jag håller inte riktigt med om den slutsatsen.

Jag håller personligen med om att MoDo är tydliga favoriter, men dessvärre är sannolikheten inte på deras sida. Tvärtom faktiskt. Enligt Expekt har MoDo drygt 26% chans mot cirka 16% för tvåan Björklöven, vilket förstås är ett klart övertag. Det innebär dock -- håll för öronen nu -- att det är hela 74% risk att bucklan hamnar hos något annat lag än MoDo ...

Är man tillräckligt vidskeplig vet man dock att det garanterat är MoDo som går upp, hehe.

Jag har vid tillfälle tänkt gå igenom alla lagen för mig själv och fundera på var de skulle kunna hamna i tabellen. Har pillat lite med det redan. Ganska trångt i toppen, ännu trängre i botten och sedan kan nästan alla lag hamna i mitten. Det är nog bäst att jag inte satsar några pengar på detta haha. Blir nog lite lättare efter halva säsongen, men kul att spekulera redan nu!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
JoJo2613:
Jag såg det,
Tråkigt men det blir nog bra ändå det här!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: Vi missade ju Emma Söderberg som skrev på för SDE istället för oss :/ Hoppas Lucy överraskar!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
hanzon:
Bra Jobbat Björn!
I år går vi för Guld!
Nu är det är dax igen!
Uppladdat:

500x0-modo-dam.jpg


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Lucy Morgan ny målvakt i MoDo
www.youtube.com/watch?v=GYVbxotzxxE

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
NuMo: Det var en helt annan tid. Nu finns så sjukt mycket videomaterial, så mycket statistik samt att lagen har börjat lägga mycket mer pengar på scouting och att kolla upp spelarna.
Det var också en inte lika rörlig marknad där spelare i regel stannade i en klubb längre. Lagen i mellaneuropa var inte heller lika attraktiva

Säsongen 25-26
En egen tråd med ett fokus på MoDo i hockeyallsvenskan 25/26.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
NuMo:

"Ta igen på gungorna vad man förlorat på karusellen "

Haha,

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Willow: Ja du har rätt. Jag saknar den tiden.

Klubbar scoutade hem en eller en annan från annan liga och ofta var det ett bra utfall.

Angående MoDo så blev "Problemet" ofta att det fanns så många talanger att man inte kunde offra dem med gott samvete. Bra på ett sätt, men kanske kom vi lite efter när det gällde scoutingen.

Det är som karusellen. Hmmm? Nu kommer jag inte ihåg hur det var med karusellen. Det var säkert en bra liknelse. jag tänkte på , men som försvann ;)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
NuMo: Det var en helt annan tid. Det vsr liksom som en oskyldig tid. Ingen statistik, väldigt lite scouting och en agentmarknad som var extremt ny.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Willow: Det var en annan tid. En del klubbar var före, inte alla. Men vi hade så många egna MoDoiter också.

Det var enkelt på ett sätt.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Supertrött: Appropå en sportchef som aldrig scoutade.
Var delvis anställd på den tiden. Bengt var chef för verksamheten, men inte sportchef som det fungerar i Sverige idag.

Sv: Silly season
Lena Drake:

Fler som du från alla möjliga lag. Det här är HS, inte bara Modos gästbok. Precis som alla andra gästböcker här.Många glömmer det. Det här är en community. Varje gästbok med sitt klimat såklart.

Sv: Silly season
puffe2: Jag tog inte illa upp alls, tyckte det var kul att bli "misstänkliggjord" på ett humoristisk sätt hehe. Bra incitament till att skriva en presentation på sin profilsida också!

Jag är jätteglad att jag är välkommen, trots min logga.

2890314 · »