1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 543910 inlägg · 4154 ämnen

2947994 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: IF Troja-Ljungby - MoDo Hockey - 3 dec 2025
Trilske: Ja verkligen.
Tycker han passar bra som expert då han vågar ha en åsikt utan att bli tjatig
Han är väldigt obrydd på så vis.

Gillar honom dock inte som bisittare under MoDo-matcherna då han precis som flesta andra med en koppling till en klubb då blir extra gnällig för att "väga upp"

Sv: IF Troja-Ljungby - MoDo Hockey - 3 dec 2025
Saleva: Det är just det här som får mig att få ont i magen av oro. Om huvudtränaren skyller allt pä individerna och inte tar åt sig av kritiken själv kommer Strinnholms krav på bättring bara leda till ännu mer frustration och kramp bland spelarna. MK har många goda egenskaper, men han har uppenbart misslyckats med att plantera sin spelide, och om han vägrar gå till sig själv måste han bytas ut snarast, annsrs kan det här bara bli värre. Men jag hoppas att jag har fel.

Sv: Vimmerby HC - MoDo Hockey - 5 dec 2025
Hinote: Vad kan vi förvänta oss att få se i afton?
Tror inte på någon nämnvärd förbättring just idag, kommer nog se lika uselt ut som vanlig.
Har vi inte efter 30 matcher och 500 träningar samt genomgångar fått det att se bra ut lär det ju inte plötsligt vända mot Vimmerby

Sv: IF Troja-Ljungby - MoDo Hockey - 3 dec 2025
jonsson: Jag tror vi har ett spelsystem men det är alldeles för krångligt som spelarna inte klarar av och blir frustrerade. Minns ni "offensivt frejdigt spel" som var Modos slogan under ett par säsonger innan det krashade fullständigt. Idag tar vi den meningen med tång.

Vi skulle bygga upp ett spel bakifrån med vårdande av pucken. Alltid försöka hitta ett blad med passningen oavsett om vi är i försvarszon, mittzon eller anfallszon. Spela konsteuktiv och kreativt. Inte slänga iväg puckar, (dvs sarg ut). Detta är såklart omöjligt att upprätthålla på lång sikt då man blir alldeles för lättlästa, lättspelade och sönderpressade när tempot numera är högt i svensk hockey. 2005 var ett tag sen.

Sv: IF Troja-Ljungby - MoDo Hockey - 3 dec 2025
jonsson: Beror väl på vad man menar med "satsning". Den här typen av "storsatsning" går nog bara att hålla i 2 år utan externa finansiärer som skjuter in pengar, lär väl t.ex. ha varit en förutsättning för Diffen att kunna fortsätta satsa efter att de mer eller mindre gick all-in första året.

För övrigt rätt kul att verkligheten verkar ha kommit ikapp Leksand. Minns att det drogs paralleller till dom förra året med argumentet "kolla det går visst att locka spelare till ett mindre ställe!!!111".

Men visst, det kanske funkar om man inte har en budget att förhålla sig till...

Sv: IF Troja-Ljungby - MoDo Hockey - 3 dec 2025
hompa90:

Men alltså vi måste ju ha nån form av spelsystem? Sebbe om någon bör ju veta det som har varit här sedan X antal år tillbaka.
Det är väl den här säsongen som allt bara fallit typ, ifjol och året före det så var det väl mer stabilt.

Vimmerby HC - MoDo Hockey - 5 dec 2025
Dags för andra bortamatchen denna vecka.

Sv: IF Troja-Ljungby - MoDo Hockey - 3 dec 2025
modomille:
Absolut, men om det pågått under tre års tid beror det kanske på systemfel. Vad beror det på att spelarna hamnar i situationer där de begår misstag gång på gång.

Sv: IF Troja-Ljungby - MoDo Hockey - 3 dec 2025
Saleva: Han har ju dock inte fel. Många av våra mål börjar med individuella misstag.

Sv: IF Troja-Ljungby - MoDo Hockey - 3 dec 2025
Trilske:
Väldigt intressant intervju av Adam J i expressen. Man får känslan av att Karlin vill släta över mycket, som när han får frågan om Ohlssons uttalande:

Jag har snackat med ”Sebbe” om det, jag frågade vad han menade. Han var så jävla frustrerad för att vi släppte till stora lägen och gjorde misstag. Det blev inte rätt, det han sa i tv, men han var så irriterad eftersom att vi låg under efter andra perioden. 

Han tar inte till sig av kritiken. Samma sak när han ska kommentera Måns C kritik, "det var nog inte så han menade", osv..

En annan fråga från Adam:

Men ser vi till de tre senaste säsongerna, två i SHL och den nuvarande säsongen, har ni släppt in över tre mål per match. Samtidigt har flera spelare bytts ut och ni har förfogat över olika trupper. Faller inte det tillbaka på er tränare då?

– Det är svårt att jämföra säsong till säsong, men det är klart att vi inte vill vara där. Jag tycker någonstans att tittar man igenom våra mål så börjar tyvärr väldigt mycket med att vi gör individuella misstag.

Han skyller alltså på individuella misstag under tre års tid. Som sagt, han är inte särskilt självkritisk överhuvudtaget.

2947994 · »