1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 549491 inlägg · 4168 ämnen

2987247 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly season
Sigge: Tror inte det. Tror inte det handlat om pengar.

Sv: Silly season
Sigge: Klassiska repliken, samma ursäkt varje gång

Sv: Silly season
Edvin Olofsson lämnar Modo, enligt Expressens uppgifter.

Målvakten ser ut att fortsätta karriären i Slovakien, där en övergång väntas bli klar inom kort om inget oförutsett inträffar.

Sv: Silly season
jonsson: Hinken kommer säga att det fanns spelare på kroken men det blev för dyrt. Trots att vi ska vara laget med bäst ekonomi i ligan.

Sv: Silly season
modomille: Vart läser du detta?

Sv: Silly season
modomille: Kul för Edvin, behöver lira. Skit i pengarna. MoDo badar i guld..

Sv: Silly season
E Olofsson lämnar för Slovakien, återstår att se hur mycket vi får för han.

Sv: Silly season
Bad_Brett: Nä, vi kommer inte gå upp. För få vinnarskallar högre upp.

Sv: Silly season
HIFK vill ha över miljonen för Larsen enligt MP. För några månader sedan så hade hinken fått rätt mycket för en miljon..

Sv: Silly season
Gavelo: Det stora problemet är att detta börjar bli ett mönster, dvs:

1. Det går knackigt i inledningen av säsongen
2. Hinken säger att de tycker att de har ett tillräckligt bra lag för att kunna prestera bättre
3. När ledande spelare fortfarande åker runt med taskig attityd efter 10 omgångar, deklarerar han att om de inte kommer ingång före omgång 20 så kommer det börjar hända grejer i truppen
4. När 20 omgångar har gått så säger Hinken att han tittar efter nyförvärv, men att det inte är någon panik, för att det är viktigare att det blir rätt. Och innan de har fått in några nyförvärv så är de inte heller villiga att släppa några spelare.
5. Juluppehållet och alla andra lagar börjar kapprusta inför slutspelet. Då kommer de sedvanliga undanflykterna om att det är en "svår marknad" och att de inte ska värva bara för värvandets skull.
6. Till slut skiter allting sig och vi får inte in någon förstärkning överhuvudtaget. Hinken förklarar att de är nöjda med den trupp de har, att de hade några namn på kroken men att de sista pusselbitarna inte föll på plats.

Jämför med Södertälje som kom in helt fel i årets säsong. De skeppade spelare med dålig attityd och har värvat 4-5 forwards under pågående säsong. Nu har de helt plötsligt hugg på 6:e-platsen.

Hinken skulle såklart ha sålt Jasek, True med flera redan i november och jobbat för att ändra dynamiken i truppen. Istället lät han bara allt rulla på, och det är samma sak nu. Det lag vi har idag kommer inte gå upp, det finns inte en chans. Däremot var möjligheten att fixa till detta bygget väldigt god. Men är ju så satans passiv. Ingenting händer.

Sv: Silly season
modomille: Jag är ju galet investerad i Elton & Milton. Grymma lirare. Berg är en galen karaktär som MoDo behöver. Vill dock att MoDo satsar hårt nu för sina fans.

Sv: Silly season
modomille: TPS vann idag igen, dubbla segrar mot bottenlaget på 2 dagar och är nu uppe på 10 plats, spiken i kistan definitivt.

Hinken har nu tappat O’Rourke och Wernblom.

Sv: Silly season
grimiss: Berg är kung!

Sv: Silly season
Gavelo: Det här sa han i januari efter man värvat Anderson. Hur man än ser på detta så har hinken misslyckats enormt om det inte blir något mer och borde avgå.

Sv: Silly season
modomille: Andersson + Berg - Rönnibgen = 1+

Men man hade ju hoppats på en forward och en back till.

Sv: Silly season
modomille: *back

Sv: Silly season
grimiss: Hur kan han få fullt godkänt när planen var att ta in minst en till navk
Uppladdat:

500x0-img20260214163118.jpg


Sv: Silly season
Costanza: minus brickan och Wernblom kan det vara för min del.

Han landade berg. Räcker för fullt godkänt i min bok.

Sv: Silly season
Frontschwein: Hoppas verkligen Hinken har något nytt. Som sagt, jag gillar inte att dreva mot anställda MoDoiter. Vi börjar dock se seriösa tveksamheter om vad vår Sportchef levererar med den ekonomiska bas han sitter med. Det måste ju hända nåt nu eller ska de fisa på.

Sv: Silly season
Zource: Det anser jag hade varit en god investering för framtiden!

Sv: Silly season
Zource: Somnade efter den där svettiga oxfilepizzan. Gött som faan!

Sv: Silly season
Smurfen: Varför? Hon borde få lika mycket skit som t.ex Lucas Raymond får nu. Hon förstörde för hela laget idag och borde få skit för det.

Ska vi kasta kärlek över Rundblad när han kastar iväg pucken till en motståndare och åker och byter?

Sv: Silly season
Costanza: Han hade ju kunnat betala av dina Klarnaskulder för de pengarna istället…

Sv: Silly season
Andraassist: En back bör kunna vara rimligt att få
In.
Vi behöver en till defensiv back som kan spela fysiskt och tufft, sådana backar står inte lika högt i kurs som offensiva spetsar så Hinken borde kunna få loss någon från Finland eller Tyskland tex.
Men tiden rinner sakteliga ut.

Sv: Silly season
erjo: Hinkens telefon går nog jävligt varm i dessa dagar.

Sv: Silly season
Frontschwein: du kanske ska vänta tills på måndag innan du börjar kasta ur dig ord som pajas osv då. Pajas!

Sedan alla som börjar klaga på att han är på OS och scoutar spelare, det går förmodligen att ringa/maila från Italien med. OS däremot går knappast att flytta på.

Sv: Silly season
Frontschwein: Lugn i stormen, jag tror det kommer förstärkning. Känner på mig det.

Sv: Silly season
Zource: suck. Var det nån som trodde swishpengarna skulle gå till nåt vettigt. Kommer inga förstärkningar ska hinken börja tömma kontoret på måndag morgon.

Vilken jävla pajas.
Lägg lumberjackspengarna på en fet jävla avgåbanderoll till syltryggen

Sv: Silly season
Zource: Hinken åkte till OS.

Sv: Silly season
Zource: Jag är ju fan till 100%, men klantar de bort det här och inte går upp så är nog förtroendet kört. Inte för att MoDoiter ser ner på andra topplag som varit bättre. Framstår som parodi med tanke på ekonomin MoDo sitter på.

Sv: Silly season
jonsson: Vad gick alla Swishpengar till då? God mat, dryck och galanta damer?

Sv: Silly season
jonsson: Favorit i repris
Uppladdat:

500x0-img20260214143729.jpg


Sv: Silly season
Väntar på att Hinken går ut o säger att det blir inge mer, men vi va nära

Sv: Silly season
Nucky: topp 1 i klassisk med..

Sv: Silly season
Smurfen: Synd om Ebba, förstår Fridas frustration men hon verkar ändå va hyfsat lack. En annan sida än leendet när hon vinner.
Sundling alltid lika gullig oavsett.

2987247 · »