1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 504848 inlägg · 4189 ämnen

3031542 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: BBs statistikhörna
Tuppen: på tal om att prioritera titlar före pengar🙄

Sv: BBs statistikhörna
Randy Marsh: Jo, man budgeterar för nio hemmamatcher I slutspelet. Löven hade sju hemmamatcher nyss. Ska de lägga sig om de är på väg att vinna med 4-0 I matcher, så serien får fler matcher

Sv: BBs statistikhörna
Verkar som att Mario Kempe avslutar sin karriär.

Sv: BBs statistikhörna
M Horava: Antar att de som är och blir riktigt duktiga hockeyspelare älskar att vinna.

Pengar kommer och går, vinna titlar består.

Sv: BBs statistikhörna
Silly: Har för mig att SAIK har den billigaste truppen i hela SHL. Sjukt att det kan vara så att en klubb i norra norrland med en ganska risig arena/supporterkultur kan attrahera och utveckla spelare på det sättet som de gör. Respekt!

Sv: BBs statistikhörna
Willow: ..att Leksand får hålla på som de gör?! Snacka om ekonomisk doping. Risken för MoDo är ju att vi blir av med Widebro som blir sugen på VD-posten i Leksand för en riktig utmaning. Widebro hade ju löst Leksands problem på typ två år.

Sv: BBs statistikhörna
Randy Marsh:
Örebro kommer snart vara där också!

Baserat på information från juni 2025 rapporterade Örebro Hockeykoncernen ett ekonomiskt resultat för räkenskapsåret 2024/2025 som innebar en rekordomsättning på 154 miljoner kronor.

Här är de ekonomiska huvudpunkterna:Omsättning: 154 mkr (högre än föregående år och klubbrekord).Resultat: Koncernens resultat före skatt landade på minus 789 tkr.Eget kapital: 11,1 mkr.

Övrig ekonomisk information 2025:Örebro Hockey hade under inledningen av 2025 en av SHL:s dyraste spelartrupper, där Örebro Elithockey AB toppade listan över högsta snittlönerna bland företag i Örebro kommun.

Undrar vilken månadslön Josh D. fick med sitt kontrakt?

Sv: BBs statistikhörna
Willow:

Ja och dom budgeterar för nio hemmamatcher i slutspelet. Ett stort skämt till förening.

Sv: BBs statistikhörna
Willow: glöm inte att dom har budgeterat denna kommande säsong med 9 slutspelsmatcher hemma och ett snitt på 5500 besökare. 😂😂

Sv: BBs statistikhörna
dempa: Alltså Leksand... www.expressen.se/sport/hockey/hockeyallsvenskan/har-vadjat-till-kommunen-for-att-radda-ekonomin/

Det är säkerligen en låst artikel, men i korthet så har Leksand avsatt 12 miljonr för sign off, men borde satt utav 40 miljoner. Sedan har man en gravt eftersatt träningshall som man nu vill lämpa över på kommunen då den kostar så mycket pengar att driva (fast det gör den mest för att Leksand misskött underhållet).
Man funderar på att använda borgen för den riktiga arenan som kommunen gjort för att lösa löner kommande säsong och rester från föregående säsonger.

Lite överdrivet från min sida kanske, men i praktiken är det ungefär så det ser ut i Luftslott IF. De som ska ha högst spelarbudget i HA och betalade mycket över vad vi var beredda att lägga på Kelleher.

Sv: BBs statistikhörna
dempa:
Jag har en massa solkatter hemma i min lägenhet?
Är jag en kattvän då?

Sv: BBs statistikhörna
SPOODI: stabilt ostabil.

fantastiskt va väl vi känner varann här inne :)

Sv: BBs statistikhörna
Tarasov: BB är pålitligt opålitlig.

Sv: BBs statistikhörna
Bad_Brett:
Då är du per automatik en bra människa. Har bara två!

Sv: BBs statistikhörna
Tarasov: Stämmer.

Sv: BBs statistikhörna
dempa:
Har BB fyra katter! Love it

Sv: BBs statistikhörna
Gavelo: Jag har svårt att se någon bättre tvåvägsback än han i HA.

Sv: BBs statistikhörna
Tarasov:
Det är inte okej på dena sida 🤣🤣
Minns att jag anmälde något sådant här för länge sedan.
Fel forum ..😉

Men nu kom det plötsligt upp ett Demens Test här..
Den kan ju passa bättre här 🤣🤣

Som MoDoit i dag är det en tillgång att ha ett dåligt närminne... Fråga Constanza 🤣

Sv: BBs statistikhörna
Bad_Brett: Berna hade en förmåga att se loj ut, men när det gällde i slutspelet var han överlägsen offensivt, faktum var att han i stunder även var bästa defensiva back.

Dock var Näsén en bidragande orsak till hans offensiva uppsida men never the less en klassback på HA nivå.

Sv: BBs statistikhörna
Bad_Brett: ha 4 innekatter är en sanitär olägenhet, sätt dig ner Brett :)

Sv: BBs statistikhörna
Bad_Brett:
Men såååå gott! Vad gillar du? Eller du kör liver-king diet minus sterioder?

Sv: BBs statistikhörna
Silly:
Ska vi fixa en länksida 😈👌👈

Sv: BBs statistikhörna
dempa: Lösviktsgodis är en sanitär olägenhet.

Sv: BBs statistikhörna
Bad_Brett:
Tar man Pepsi max får man ofta glaset fyllt till bredden, kan vara lite si och så med bubbeltätheten. Bubbeltätheten i beställd Pepsi Max skiljer en bra restaurang från en restaurang i toppklass i min värld!

Sv: BBs statistikhörna
dempa:

P- Rulle ?🤣

Sv: BBs statistikhörna
Tarasov: jag tycker det är kasst att man inte kan gå och hyra en hederlig rulle längre, kanske lite smågodis på det.

Sv: BBs statistikhörna
Frontschwein:
Jag saknar välrenommerade skräddare och skomakare i svenska städer. Drar ner livskvaliteten

Sv: BBs statistikhörna
Bad_Brett: inte direkt som Mikkel Aagaard nej.

3031542 · »