1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 505077 inlägg · 4189 ämnen

3032181 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly Season
Willow: Sour låter otäckt, men deras Kellerbier på tapp är ju en klassiker, framförallt när det är fint väder.

Sv: Silly Season
Bad_Brett: Nej, lämnade precis. Sorry.

Men deras nya Halo Sour är värt ett besök. Båda sorterna.

Sv: Silly Season
Willow: Är du där nu? Har gångavstånd dit. Hojta till så kommer jag över och bjuder på en kall.

Sv: Silly Season
Costanza: Ja, eller mitt i sjöstan. Hör av dig.

Sv: Silly Season
Willow: Lät ju riktigt trevligt. Kommer inte du hem till Ö-vik också i sommar? Ah, ligger mittemot Hammarby Sjöstad.

Sv: Silly Season
Costanza: Du skulle hängt med på Nya Carnegiebryggeriet. En Kelleherbier efter ett par Halo Sour så hade vi varit mjuka och fina.

Sv: Silly Season
Bad_Brett: Vi ses i Ö-vik. Snacka lite hockey. Först tugga vidare på detta forum.

Sv: Silly Season
Willow: Nu kliver vi på och tar över SHL. Usch! Luktar nåt surt kring den ligan.

Sv: Silly Season
Bad_Brett: Jo, än värre har rykten gått kring Löven. Väldigt bra lön och låga krav.
Ingen går till Karlskoga för att det är en mysig stad eller för att man får bra betalt.

Sv: Silly Season
Tarasov: Jag tror inte att det är alkoholen som är problemet. Spelarna kan dricka bag-in-box om kvällarna utan att någon märker det. Utan jag tror snarare att det är inställningen. Dvs om jag spelar i MoDo får jag bra faciliteter, lägenhet med gångavstånd till arenan, bästa bordet på krogen etc. Helt plötsligt blir två resor till Visby avgörande, för dealen blir inte lika attraktiv längre.

Det är uppenbart att i t.ex. Karlskoga så ligger allt fokus på att spela ishockey. Lite som att åka på kollo. Man åker dit för att umgås med andra kollomänniskor och så spelar man hockey tillsammans. På kollo är man tacksam om man får ett glas Bobs blandsaft och en kanelgiffel.

Fotnot: Bad Brett har aldrig vistats på kollo.

Sv: Silly Season
Tarasov: Jag spottar ju inte i glaset som många vet. Dock stängde BAE Hägglunds av folk då de druckit mycket under semestern. Kom ihåg att testerna mäter regelbundet intag och inte enstaka tokfester.

Sv: Silly Season
Bad_Brett:
Så länge det inte handlar om alkoholmissbruk är det rimligt att de får gå ut och dricka särskilt om nästa dag är ledig.

Sv: Silly Season
Blake:
Den typen av resultatmål är i princip meningslösa.

Sv: Silly Season
Saleva: När jag var yngre hade jag nolltolerans mot sånt där. Idag kan jag tycka att spelarna bör få ha lite skoj efter en seger en fredagkväll om det är några dagar till nästa match. Men känslan är att hockeyn nästan blev sekundär gör vissa...

Sv: Silly Season
Haakana32: Mycket bra inlägg och rätt att Strinnholm får lämna.

Sv: Silly Season
Saleva: En av grejerna jag tyckte Hinken sa lite konstigt i det videoklippet var någonting om "efter matcherna". Det var emfas på just efter matcherna. Kan ha varit det.

Sv: Silly Season
Blake:
Jag har hört av några yngre medarbetare att vissa i laget i princip hade ett stående bord på Olearys fredagar, eller om det var lördagar. Såna grejer måste bort, det var inte bara mat som inmundigades.

Sv: Silly Season
Costanza: Känslan är att styret förra säsongen, säger inte om Hinken ingår där eller inte, men någon eller några högt upp bestämde sig för att vi ska gå upp igen direkt. En normal känsla precis efter att ha åkt ur. Inget fel i sig, vi kände alla likadant. Problemet låg sedan i att ingen i föreningen hade en aning om vilka lag som faktiskt går upp i SHL.

2026: Björklöven gick upp efter att ha fått jobba med samma grupp i flera år. Varit bosatta i Allsvenskan längre än vad några skribenter här har levt.
2025: Djurgården gick upp efter att ha fått jobba med samma grupp i flera år. Gick inte upp direkt efter nedflyttning.
2024: Brynäs gick upp direkt! Fick behålla nästan halva laget från SHL och kryddade bra.
2023: MoDo gick upp efter att ha fått jobba med samma grupp i flera år. Gick inte upp direkt efter nedflyttning.
2022: HV71 gick upp direkt. Framstår som nästan unikum som kunde köpa sig upp.
2021: Timrå gick upp efter två säsonger.

Lag som Mora och Oskarshamn som varit i SHL någon gång under senaste tio åren simmar fortfarande i allsvenskan. Elakt att säga att dom har samma förutsättningar som MoDo.

Det finns inte en punkt som gör att man går upp, men av historien kan man se att det hjälper att få spela allsvenskan några säsonger med samma (bra) grupp eller ha möjligheten att få med många (bra) spelare från SHL-laget ned. MoDo fick trots allt med sig några spelare ned, tyvärr inte gänget man vill ha ledandes ett lag.

Därmed inte sagt något om Hinkens förmåga att sätta ett lag. Tycker årets nyförvärv så här långt ser bra ut, men mycket kvar.

Sv: Silly Season
Bad_Brett: va fan händer hinken. 14/ 4 sa du att laget ska i princip vara satt om 3 veckor... snart 5 veckor nu å vi saknar: 1 första kedja
1 center till 2:a kedjan
1 första back
1 3/4 back
Wtf hinken skaru snälla göra ditt jävla jobb nångång! Mvh/ medlem i MoDo

Sv: Silly Season
Tarasov: Men inte för höga krav, inte kräva att vi ska vara etta i serien till jul, inte ha krav att vi ska gå upp. Utan mer lagom krav, typ att du ska vara i tid till träningen.. att du ska lyssna på coachen under match och iaf titta på taktiktavlan när han instruerar under timeouten.

Sv: MoDo Hockey - Juniortråden
Tarasov: Manfred Hållberg från Örnsköldsviks SK är han släkt med med en gamle storspelaren Per Hållberg?

Sv: Silly Season
erjo:
KRAVSTÄLLAN!

Sv: Silly Season
Silly:
Vill ha backar som väger 100 kg!

Sv: MoDo Hockey - Juniortråden
Kulltorp

A tunt men lyckades iaf plocka in en från Östersund som lirat lite U16 landslag, behöver dock inte säga sig mkt. Vi har haft iaf en rätt bra topp per kul i några år nu, så naturligt med ett lite svagare år.

Sv: Silly Season
grimiss: Det är väl kanske här problemet sitter som Brett sagt. Bygga rätt lag, inte lasta in namn.

Sv: Silly Season
Haakana32: Sparkar som en häst iallafall.

Sv: MoDo Hockey - Juniortråden
Tarasov: Inte för att Timrå har ngt bättre intag, men det känns som lite sämre än normalt med Modomått.
Eller?

Sv: Silly Season
Nucky: hann vann serien mot AIK åt oss. Hade vi inte toksugit som lag mot bik och vunnit den serien hade värderingen av honom sett annorlunda ut tror jag. Då hade man haft serien mot AIK i bakhuvet istället för typ "han vann inte semin åt oss också så han är pallar inte trycket". Han blev totalt nedstängd mot bik ja men frågan är vilka växlar som är rimliga att dra på det.

Sv: Silly Season
Bad_Brett: Gillar Hinken som person, men det lät så ihåligt. Mer riktat ut mot oss och media. Det vi vill se är riktiga beslut när vissa suger.

Sv: Silly Season
Gavelo: En kompetent sportchef hade naturligtvis kunnat hitta en Øby Olssen. Men Hinken är inte kompetent.

Den största chansen till framgång vi har är att ge Hinken tillräckligt mycket pengar så att han kan dammsuga marknaden på de bästa namnen, och sedan be till gudarna att tränarna får ihop laget.

Att försöka fynda sig till framgång är ingen bra strategi så länge vi har en kretin vid rodret.

Sv: Silly Season
Bad_Brett: Jag håller med om att Hinken är en svag sportchef som historiskt har svårt att hitta bra spelare och bygga lag, MEN jag köper inte jämförelsen med att köpa fler lite sämre spelare ist för 1 bra, jag menar att man nog kan hitta bättre, betydligt bättre spelare än Kelleher för samma pengar och kanske lite billigare, Øby Olssen, tex.

Sv: Silly Season
Gavelo: Du har såklart rätt, men problemet är att du är alldeles för rationell. Du tänker typ "ZETA:s pasta är visserligen lite godare, men om jag får tre paket Barilla för samma pris så är det ett mycket bättre köp!".

Grejen med Hinken är att du bara kan be till gudarna att han köper Barilla istället. Det troligaste är att det blir ruttna jordgubbar för 100 kr litern och lite utgånget bacon från ICA Basic.

Han är så urbota korkad att han är fullkomligt inkapabel till att begripa att jordgubbar och bacon inte kan ersätta pasta i en pastasallad. Och därför fungerar inga av dessa till synes "logiska" resonemang.

Sv: Silly Season
Costanza: Han har förmodligen snappat upp det från en bumper sticker i Järved och tänkte "Ahhhaaa, det där lät smart!".

Sv: Silly Season
Bad_Brett: Du utelämnar rätt viktiga nycklar i dina argumentationer tycker jag.
Angående Kelleher så måste man väga in 2 saker, Bang for the buck!
Kelleher är en av ligans bäst betalda spelare och ville ha högre lön än den topplön han hade gångna säsongen, han rankas in som 20e spelare i totala poäng, 30e i målligan, 30e i assistligan och plats 346 i +/- ligan.
Så detta är ingen gris i säcken per se, MEN sett till den lönen han sväljer så var det iaf för oss en kulting i säcken!

Att han dessutom försvann så fort vi mötte tyngre och bättre motstånd är precis allt annat än vad toppspelare brukar kännetecknas för.

Grattis till Leksand säger jag!

Sv: Silly Season
Bad_Brett: Det var hinken och jag håller med dig om att han inte borde vara kvar. Men med det sagt så tycker jag fortfarande att det var rätt att dumpa Kelleher.

Sv: Silly Season
Bad_Brett: Jo, det är ju så djävla lätt. Löven med samma förutsättningar har hunnit igenom Wallsson, Stråhle och Hellkvist. De två åren innan Bogren lyckades Kenntä vara sämre än vi var denna säsong. De åkte i kvarten båda åren efter att ha kommit sexa och fyra.

Kenttä är mycket sämre än Gradin alltså fyra år på raken. Fast inte i år då rollerna var ombytta. (Jag tycker såklart inte att man kan bryta ned det till att bara handla om vilken sportchef man har).

Problemet är att det är inte så enkelt. Hellkvist som var riktigt bra för oss var usel I Löven. Wallsson som ledde SAIK till guld fick sparken i Löven. Samma ledare som gjort väldigt bra jobb, var plötsligt inte alls lika lyckosamma.

Till och med fantastiske Yngvesson I BIK hade en säsong då de höll på att få kvala för att stanna kvar. Förutom den har han gjort det väldigt bra med små resurser.
Han hade jag gärna haft, men om han lyckas bättre än Hinken i vinter har vi ingen möjlighet att veta. Eller, ja, du är nog säker. Själv tror jag att det beror på många olika parametrar där tillfälligheter och flyt spelar in.

Sv: Silly Season
Bad_Brett: Suttit och kollat nu på när Hinken inför gruppen drar 1. Kravställan. 2. Kravställan. 3. Kravställan. Vad menar han?

3032181 · »