1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 506294 inlägg · 4189 ämnen

« · 3035118 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly Season
modomille: Den där killen har aldrig färgat i HA. Såg ut som Lemieux nere i hockeyettan, men i Leksand gjorde han 11 poäng och i Vita Hästen 8 poäng när han ansågs vara bra nog för HA.

Så klart kan man inte ha förväntningar på honom i SHL, där han får en mer undanskymd roll och inte ska stå för poäng. Så säger inget om de säsongerna nu, men hur vet vi att han klarar det i HA?

Känns som överhängande risk att han blir utbuad som nepobaby med orättvis speltid. Fel av publiken, jo, men det är så vi redan vet att den fungerar. Missnöje yttrar sig där man kan - på läktarplats.

Sv: BBs statistikhörna
Bad_Brett: Det var mer självklart att förlänga med en hyperbegränsad Södergran efter ett hattrick i premiären. Jag kan inte vrida mitt huvud runt det.

Sv: BBs statistikhörna
Willow: Det var Hinken själv som sade det:

– Och då det gäller Josh Dickinson hade jag kunnat sajna honom i september ifjol, men man måste komma ihåg att Josh, Riley Woods och Mikkel Aagaard knappt gjorde en poäng första tio omgångarna [Bad Brett:s kommentar: De gjorde tillsammans 18 poäng de första 10 omgångarna], säger Henrik Gradin och fortsätter:

– Sedan valde han bort oss i januari då vi förlorade en massa hockeymatcher och han riskerade ett bra kontrakt. Han accepterade vårt bud då, men kände att han inte vågade chansa.

Det faktum att Hinken så tvärsäkert säger att han hade kunnat "sajna honom i september", torde ju rimligtvis innebära att Big Dick hade varit tydlig med att han ville förlänga...?

Men visst, jag vet inte hur intensivt han försökte under resten av hösten. Poängen var i varje fall att det fanns gott om tid mellan september och januari då Rögle blandade sig in i leken.

Sedan var han inte värd pengarna Rögle erbjöd, men poängen är att om Hinken hade säkrat upp honom under hösten så hade det varit en icke-fråga.

Sv: Silly Season
Zource: Hoppas också det.

Sv: Silly Season
Willow: Om Fitz stannar så ser jag honom som förstacenter. Men då ska han vara spelklar i september!

Sv: Silly Season
Zource: Jag tror att han är första eller andrakedja på HA-nivå

Sv: Silly Season
Bad_Brett: Vad skulle Karlberg få för roll i Modo? Om han värvas till en förstakedja så är ambitionerna för låga.

Sv: BBs statistikhörna
Bad_Brett: Jag har inte hört någonstans att Dickinson försökt få förlängning under hela hösten, men stämmer det är det inte bra. Jag umgås verkligen inte med Hinken så jag har jag inside eller åsikter så är det inte pga något slags vänskapsband.

Jag gillade Dickinson och ville behålla honom, men att Rögle inte vill ha kvar honom skvallrar lite om att han kanske inte vara så överdjävla bra som han framställs som.

Sv: Silly Season
modomille: Fördelen med att värva Karlberg är att vi slipper möta honom.

Sv: BBs statistikhörna
Vargen: Allting är relativt. Jag tyckte det var rätt att släppa Dickinson om det hade krävts en månadslön på 300 000 kr, vilket var så det lät när nyheten släpptes. Vidare sades det att Big Dick tvekade på att förlänga med MoDo på grund av risken att åka ur.

När det sedan visade sig att Big Dick själv hade försökt få Hinken att förlänga under hela hösten, och att Hinken inte ens hade koll på vad Big Dick hade uträttat och därför velat avvakta, ja, då sammanfattar det rätt väl varför snubben måste väck.

Sv: Silly Season
Zource: Lugn nu. Nån av dom har garanterat NHL-meriter.

Sv: Silly Season
Vad är egentligen tanken nu? Hinken ska hitta tre jänkare/kanadensare som ska vara vår förstakedja? En förstakedja som behöver fram till Januari på sig att komma in i svensk hockey och anpassa sig till stor rink.

Kommer sluta med att fjärdekedjan blir vår förstakedja.

Sv: Silly Season
JoJo2613: Hade han inte varit Karlbergs son hade jag varit ombord. Tror han lätt gör 15-20 mål.

Sv: Silly Season
Vargen: tar verkligen allt från Hockeynews med en grov nypa salt. Dom har missat mer än träffat gällande nyförvärv och liknande på senaste tiden.

Sv: Silly Season
Haakana32: Känns som en smart värvning med tanke på den förtjänta speltiden vi delat ut till många spelare den senaste säsongen. Not!

Att vi ens är intresserade av honom med tanke på att det är Karlbergs son känns märkligt. Han måste ju nästan lagt ett önskemål. Exempelvis var ju Anton Gradin aldrig ett alternativ eftersom han är Hinkens son.

Sv: BBs statistikhörna
Blake: I samband med nyheten att Josh var klar för Rögle, fick jag höra från en och annan användare här inne att ”minnet spelade mig ett spratt” och att jag överdrev Dickens betydelse.

Kan inte säga att jag blivit motbevisad där angående min bedrövelse.

Sv: Silly Season
M Horava: Intresserade av Karlbergs son enligt Hockeynews som är mer miss än hit, tror jag.


Sv: BBs statistikhörna
Fel tråd

Sv: BBs statistikhörna
Vargen: Var det inte samma säsong Gradin skyndade sig att slänga
pengar på att förlänga med Södergran och woods. Medans Dickinson fick ett skambud?

Måste haft nån personlig agenda mot Dickinson.

Sv: BBs statistikhörna
Vargen: Det värsta är ju att Hinken själv har erkänt att Big Dick tidigt ville förlänga till ett rimligt pris, men att Hinken ville avvakta då kedjan "knappt gjorde en enda poäng de första 10 omgångarna" (de gjorde 18 poäng ihop).

Det som har blivit plågsamt tydligt med tiden är att Hinken helt saknar övergripande förståelse för vad han håller på med. Han har säkert fått pointers från Colorado vilka profiler som är intressanta som garanterat innehåller punkter som "storlek", "tvåvägsspel" och "hårt arbete", och som den svagbegåvade åsna han är, rekryterar han på exakt samma sätt till MoDo, för att sedan bli frustrerad när det inte fungerar:

"Men... Jag har ju gjort som det står på fusklappen, alltså måste laget vara bra! Nu är det upp till gruppen att få ihop det!".

Det är lite som någon mes som går en kurs för att lära sig hur man raggar tjejer, och sedan blir förvånande över att alla förhållanden spricker. "Jag drog ju raggningsrepliken klockrent!!! Vad gick snett?".

Det Hinken inte begriper, är att NHL-klubbarna söker efter dessa spelare som utfyllnad. Spelare som accepterar att härja i AHL men som kan gå in i en tredjekedja utan att göra bort sig.

Men de där kriterierna blir irrelevanta när det kommer till spetsen. Många NHL-klubbar binder ju upp sina stjärnor på långa kontrakt, så den stora rotationen sker ofta i de lägre kedjorna, och där är det såklart perfekt att ha hårt jobbande spelare som representerar ett starkt tvåvägsspel. Och det är detta tänk Hinken applicerar på hela truppen. Problemet är bara att vi inte har någon MacKinnon eller Makar på långtidskontrakt...

Sv: BBs statistikhörna
pdy: Vi borde ha garanterat budet med en sån som Dickinson. Finns inga ursäkter för den förlusten av karaktär.

Sen så var vårt bud betydligt lägre än det Rögle erbjöd oavsett. Hinken ville inte gå över.

Sv: BBs statistikhörna
Vargen: Fast när det kom till josh handlade det ju om att vi inte kunde garantera vårt bud eftersom att risken att vi inte skulle spela i SHL var relevant.. med andra ord... du drar detta ur röven.

Sv: BBs statistikhörna
Bad_Brett: Hinken kommer aldrig någonsin hitta någon som ersätter det Dickinson tillförde, mest troligt hittar vi generellt aldrig en spelare som honom på marknaden som direkt kommer in och sätter avtryck i en helt ny miljö. Vi hade mest sannolikt inte åkt ur om Hinken inte slarvat bort honom och gett upp när ”budet blev för högt”.

Det är ett ruggigt stort problem att riktigt riktigt bra prövade spelare på den här nivån inte ens är värt att lägga pengar på enligt ledningen….

Sv: BBs statistikhörna
k1m: Får lov att vara en inverterad oreo i sådana fall:
Uppladdat:

500x0-oreo.jpg


Sv: BBs statistikhörna
Bad_Brett: När du skriver "Big Dick" måste jag naturligtvis först tänka på mig själv. Men om du menar Dickinson kan jag säga att det var ett grovt tjänstefel att sära honom från Aagard och Woods. Det var en supertrio. Han var fyllningen i Oreon som höll ihop det.

Sv: BBs statistikhörna
Sigge: På tal om Big Dick, så har det nu blivit dags för dags för Big Dick's tilltänkte ersättare, nämligen den starka och hårt jobbande TVÅVÄGSCENTERN Alexander True.

Som vi redan har gått igenom finns det i regel skäl att oroa sig när Hinken haft ögonen på en spelare en längre tid, och True blev dessvärre inte undantaget som bekräftar regeln.

Redan under VM 2024 började supportrarna få en klump i halsen och undra vad i hela friden Hinken egentligen hade värvat. True var trög och klumpig, seg i tanken, utnyttjade inte storleken alls utan såg mest vilsen ut. Vissa Hinken-kramare inledde omgående ett motattack, och menade på att det var idiotiskt och okunnigt att döma ut en spelare efter några landskamper.

Han inledde säsongen i förstakedjan, men det blev aldrig någon succé. Under säsongen bänkades han flera gånger och i omgång 52, stod han uppställd som fjärdecenter – i en match där Tyler Benson spelade center i tredjekedjan. Det blev inte heller roligare i det negativa kvalet, där True stod för en ynka assist och slutade på -2.

På det stora hela var värvningen ett praktfiasko, och det är därför helt rimligt att Alexander True är Hinkens 6:e sämsta värvning sedan SHL-avancemanget.
Uppladdat:

500x0-6-alexander-true.png


Sv: Silly Season
Haakana32: Fatta om MoDo kunnat byta Linus Andersson med Wernblom nu när syrran vänt hem. Det hade ju varit en dröm men också funkat parallellt med en förlängning av Måns. Tror att Måns och Wernblom skulle kunnat ha kemi.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Costanza:
Det ska vara mycket chili i stroganoff och n0gra droppar av Tobascosåsen Luiseanna så det bli lite drag i grejorna.
Och jag lägger även i Annanas för att få lite sötma..

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
FV Herman klar för VM !! 😃😃😃

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Zource: Ingen dålig ide´ Funderat på att ge mig in i matbusiness! Var ju Cock in the Military i Sollefteå. För mycket vitpeppar dock i cantinen med stroganoff.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Costanza: Du borde starta en egen firma. ”Hangover Truck” åker omkring och bjur folk på bakismat.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Zource: Prata alltid med George då ni mår dåligt. Lasta direkt in fet mat, svettig pizza, grisig hamburgare, pastalass ox- eller fläskfilé med grädde, bacon och lök. Jag kan mat..

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Costanza: Fint att du lever på gamla meriter.

Jag var på AW igår, mår piss nu. Kanske kommer behöva ta fram spyhinken, och jag syftar inte ens på Gradin.

Sv: BBs statistikhörna
Bad_Brett: Hinken har väl en succévärvning som jag ser det på 4 år. Och det är Big Dick som man såg direkt skulle dominera och även hålla i SHL.

Sv: BBs statistikhörna
Silly: Får Leif vara med? Jag letar efter kompisar

Sv: BBs statistikhörna
Costanza:
Vi kan väl dela på en.bl8ndin.kompis 😉
Jag tror du och jag är ganska samspelta?

Sv: BBs statistikhörna
BurkLeffe: Kullis är trevlig. Jag börjar bli medlare här med alla lag och MooDooismen som Luleå-Sven säger..

Sv: BBs statistikhörna
Kulltorp: Pulver City? Vad i helvete?

Sv: BBs statistikhörna
Kulltorp: Jo, två stycken godkände jag. Timråiter fick ta resten :-) Sa åt damerna att hålla sig borta vid vissa.

Sv: BBs statistikhörna
Costanza: Fanns det inte ngn glädjedam i Kramfors…?

Sv: BBs statistikhörna
BurkLeffe: Lördag 09:42 här vid varmt Dyngdike. Känns som utomlands. Tar nåt starkt så att aptiten kommer tillbaka..

Sv: BBs statistikhörna
Hello! Leif här. Nu har man tagit sig en återställare så nu är man banan igen efter en natt i fyllecell. Jag skulle behöva ha en ny bästa kompis nu när JonteD inte vill vara min kompis längre. Enda kravet är att ni gillar Sofiero och tycker om att kolla på gamla Elitseriematcher från 90-talet med massor av hakningar.

Sv: BBs statistikhörna
Bad_Brett: Haha. Jag vet. Han har ju inte lyckats än att sätta en förstalina. Jag försöker va positiv, han har ju inte ens börjat värva än så ännu är inget förstört.

Sv: BBs statistikhörna
Bad_Brett:
När lyckades Hallam sätta ihop en 1: kedja senast.
Och då behöver inte han spendera en enda krona
Och han har möjlighet att plocka från den översta hyllan?
🤣🤣

Sv: BBs statistikhörna
Blake: När lyckades Hinken värva en förstskedja senast?

Aagaard var redan på plats, Woods värvades 2021...

Sv: BBs statistikhörna
Costanza: Tror det är positivt, man tar in spelare som är 100% tänkta för att spela i första och i PP. Som de tre amigosarna Johnson/Tambellini/Karla. Spelarna vet EXAKT vad dom ska göra.

Låter som att förra säsongen visste knappt någon sin roll. Hinken måste lovat mycket speltid till Fitz/Zwett/Kelleher/Olofsson/Andersson/Larsson.. inte kunde dom anat att vi hade två vilda juniorer som många gånger överglänste stjärnorna. Sedan Måns på det som verkar ha tvingats spela en roll han inte ville ha och som andra i laget också kände var fel.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Faktiskt glad att få se Löven i SHL välförtjänt, kunna möta TIK och SAIK. Vet inte om någon var med mig här då Sedinarna lekde med Löven i 6-0 vinst. Satt i alla fall och gapade. De fick inte låna pucken. Det var riktig underhållning. Kanske vi är bortskämda. Jag ser ju även underhållning då Werner & Tolle gick bananas och började veva nävarna. MoDo är störst!

Sv: BBs statistikhörna
Blake: George är vaken och solen skiner på Dyngdiket nedan redan. Alltid spännande att se när MoDo värvar spets. Allt kan dyka upp. 3 nya Amigos rider mot solnedgången..

Sv: BBs statistikhörna
JoJo2613: Men han har ju rätt...?

« · 3035118 · »