1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 507174 inlägg · 4189 ämnen
« · 3036833 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly Season
Dundee:

Jag tror att Theodor Knights kommer få sitt genombrott i år!
Och ta en plats där!

Sv: Silly Season
Silly: Lätt hänt

Sv: Silly Season
Smurfen:

Japp.. skrev lite för fort där! :-)

Sv: Silly Season
Smurfen: Ebbe blir målvakt i Hudiks satsning uppåt:
www.hockeyettan.se/hudikhockey/nyheter/nyhet/?news_id=346934

Sv: Silly Season
Bad_Brett: Ecke värvade rätt galningar för att vinna..

Sv: Silly Season
Silly: Vem är Grundström ?

Förmodar att du menar Grundberg ?

Sv: Silly Season
Silly: Spännade värvning av Yoon, men nog skulle jag vilja ha in en till etablerad back i allsvenskan typ som kan spela i 3e backpar eller något sådant , känns alldeles för skadebenägna.

Framåt

Jeppe - Ejk
Topping
Kelleher
Fitzgerald
Swetlikoff - Caderoth
Linus A
Gästrin

Ska vi vara bättre än ifjol så förstår jag inte varför det bara ska in 3 forwards till. Falkenhäll såg jag en hel del ifjol i Sundsvall Hockey och han dominerade inte på division 1 nivå även om han ej gjorde bort sig heller så han ersätter ingen av dom ovan. Mattsson platsade långa stunder tyvärr inte heller.


Nä Gradin har mycket att bevisa för mig är man en storklubb som MoDo ska målet vara att placera sig top 4 minst varje säsong nu såg jag man sänt målsättningen till top6 vilket tyvärr visar på att han missar otroligt mycket spelare och han vill försöka rädda ryggen själv tyvärr. Ska man spela i Modo ska det vara stor press annars kan man gå till någon annan klubb.

Sv: Silly Season
Tarasov: Byt namn nu när du vet att Ivan Drago åkt från Nyland till Kramfors i farsans bil och NuMo har koll att det stämmer :-)


Sv: Silly Season
Vargen: Ep är inte kattskit, vem har sagt det?
Däremot är ju EP bara det mest vanliga mätbara hos en spelare, vill man verkligen scouta på riktigt så måste man nog titta på sport logiq och liknande.


Sv: Silly Season
Willow: jag hoppas såklart att du har rätt. Jag tycker truppen inte alls är bättre men såklart namn för namn.
Ejk , och måns Carlsson är ren bredd och dessutom äldre än tidigare . Går inte att jämföra poängpotential på dessa mot kelleher och Fitzgerald.
Berglund är kvar och kan förvisso troligen inte göra en sämre säsong än ifjol och året innan om han inte lägger av .
Linus Andersson var ju en besvikelse, och Emil Larsson är troligen svindyr och har tre gånger om att steppa upp för sitt kontrakt.
Det kommer falla eller flippa på detaljer, men jag tycker tyvärr att topp tre har klasser bättre trupper även om vi flippar.

Vi har förstås två till som ska komma in och det kan avgöra mycket.
Men jag hoppas att jag har fel.

Sv: Silly Season
Willow: Du får det att låta som tillfälligheter. Det stämmer att om du har en kompetent sportslig ledning så kan du åstadkomma mycket med små medel. Problemet är att Hinken inte bara är en svag sportchef, han är en katastrof. Argumentet att han gjorde några bra värvningar första året håller inte. Då kan jag lika gärna hävda att Ecke är den bästa sportchef vi haft eftersom han värvade Sundström, Skröder, Kuusela, Morrison, Döme och Blatny och vi vann SM-guld för första gången på 28 år.

Sv: Silly Season
Frontschwein: Räknat ut? Kan vi inte enas om att så enkelt är det inte. Du trodde nog aldrig att vi skulle komma tvåa efter att ha hamnat elva. Du trodde nog aldrig att vi skulle gå upp. Jag trodde vi skulle komma högre den här säsongen än vi gjorde.

Kort sagt så handlar det mer om bara vilket lag som har bäst trupp. Man behöver inte se VM för att förstå det. FBK och HV har väl haft bland de absolut dyraste trupperna, men ändå varit väldigt långt ifrån att vinna. SAIK ligger väl på undre halvan gällande lönebudget, men presterar sjukt bra sett till investerad krona.

Vi är helt enkelt inte överens här. Jag tycker att truppen (förutsatt att vi får in tre riktigt bra forwards) är ett betydlit bättre lag än i fjol. Inte för att man spelare för spelare är bättre, utan en mycket tydligare hierarki, tydligare kravställningar med många fler drivande spelare och framförallt en back- och målvaktssida som är rejält uppgraderad.

Sv: Silly Season
Willow:

Det verkar som att Björklövens sportchef saknar gott omdöme. Tur att Hinken valde bort honom.


Sv: Silly Season
Bad_Brett: det tror jag ett par stycken forumskribenter redan räknat ut och bara väntat på att få bekräftat.

Ett otroligt förfall på bara några säsonger som nästan saknar motstycke.

Jag tror vi kommer få in två stycken halvspets och en totalt obegriplig forwardsvärvning till innan seriestart.

Ser oss fortfarande som kandidat till en femte eller sjätteplats.

Men Yoon är en spännande värvning, helt klart !

Sv: Silly Season
Icetheman: Interna målsättningen kommer vara att gå upp. Vad man kommunicerar utåt däremot är en annan sak.

Sv: Silly Season
Haakana32: Oerhört märkligt. Vad ska de ha Alba till? Det är väl spets de söker och inte ytterligare spelare där Killinen, Possler, Hemmyr, Mustonen och så vidare finns???

Jag ville inte ha Alba till MoDo, men det beror mest på att vi redan har MC och Larsson för de två puckvinnande positionerna i de första två kedjorna. Vi behöver kreativ spets.

Generellt ser Löven sjukt svaga ut för närvarande. Vi har såklart också ett par bra spelare kvar från att tippas i toppen, men de måste till med mycket mer för att inte kännas cementerade på 14e plats.

Sv: Silly Season
Bad_Brett: Med vår budget vore det fan ett brutalt misslyckande att hamna utanför topp-6. Men antar att det som vanligt blir en överkorrigering, vi insåg att hamna topp-1 från förra året var för svårt och istället för att säga topp-3 så blir målet att inte spela i hockeyettan nästa år!

Sv: Silly Season
modomille: Är snarare mer orolig om Hansson tror det blir en bra värvning än om han skulle säga att den är dålig. Men vi får hoppas verkar spännande med tanke på att han är aningen för bra för ECHL och då brukar absoluta toppspelare i ECHL ofta leverera riktigt bra i HA.

Sv: Silly Season
Frontschwein: Ja, Yoon är förmodligen en klassvärvning. Men vi lär dessvärre bara få följa honom ett år innan han blir plockad av SHL.

Läste förresten i Allehanda att Hinken har sänkt målsättningen. I tidigare intervju sade han att vi ska vara ett topp-3-lag varje säsong - nu heter det helt plötsligt att vi ska sikta på att nå topp-6 varje säsong.

Sv: Silly Season
Haakana32: Bra vi behöver inga fler kötthuven

Sv: Silly Season
Emil Alba till Löven.

Sv: Silly Season
Tarasov: Jag håller till i gnällbältet nuförtiden, är ju därför man har blivit som man har blivit. Men kommer från vackra Ångermanland från början . Hade varit trevligt att dra en avgrundsfylla någon gång, sånt tackar inte Leif nej till .

Sv: Silly Season
Silly: absolut inte! Jag tror att det här är en riktig raketvärvning! Bra jobbat med den.
Däremot tycker jag att forwardsbesättningen förutom juniorerna känns bedrövlig så jag hoppas att han tar in tre forwards eller åtminstone två av samma klass som Yoon.

Sv: Silly Season
Gavelo: Nyss var EP kattskit. Går fort i hockey

Sv: Silly Season
modomille: Jag tillhör nog veteran gänget här inne och jag älskar hans presentation av spelare
Å då är jag gammal som satan

Sv: Silly Season
Andreas Hansson på hockeynews om Yoon , "Hör att det är en riktig spetsback Modo hittat här. Blir rolig att se i HA!"

Nu behöver Hansson inte ha hört ett skit han jobbar trots allt på blaskan hockeynews men hinken har nog hittat en riktig juvel här

Sv: Silly Season
Silly: Om nu Berglund bara åker hem till föräldrarna och tränar slagskott på garageuppfarten hela sommaren så har vi plötsligt en väldigt stark backsida.

Sv: Silly Season
Sånt här kan ju vi som inte är för gamla uppskatta hehe ;). Landfors fortsätter leverera.

Sv: Silly Season
Silly: 3 2 1

Sv: Silly Season
Vilken jävla Kung han är Hinken!

Nu tar väl någon timme innan Frontman och Klm m.m.
Börjar såga Yoon längs med fotknölarna.

Dom skall bara gräva feam att han har missat öpoet mål vud något tillfälle eller ramlat på isen vid något baklängesmål.
Uppladdat:

500x0-4yoonbryan.jpg


Sv: Silly Season
modomille: Härligt !

Nu kör vi !!

Sv: Silly Season
Såja!
Uppladdat:

500x0-screenshot2026-06-11-10-46-24-890b2fce7a16bf2b728d6ffa28c8d60efb.jpg


Sv: Silly Season
modomille:

Mccallum kan väl ta med sig lillbrorsan hit.
Hinken kan väl ta honom på ett rookiekontrakt?
Uppladdat:

500x0-images-4_PjQozUzab0UZRvQ.jpeg


Sv: Silly Season
BurkLeffe:
Ses gärna. Var håller du hus. Tror vi skulle har kul ihop.

Sv: Silly Season
Eftersom det har gått en vecka nu och den där nordamerikanen inte har presenterats ännu, får det mig att tro att det är någon som fortfarande spelar. Så antingen en i ECHL finalen eller AHL finalen.

Någon av dom här i så fall
Anthony Romano, Florida
www.eliteprospects.com/player/438110/anthony-romano
Jackson Jutting, Kansas
www.eliteprospects.com/player/413300/jackson-jutting
Landon McCallum, Kansas
www.eliteprospects.com/player/582562/landon-mccallum

Eller om man får drömma lite
Cedric Pare, Toronto Marlies
www.eliteprospects.com/player/319958/cedric-pare
Evan Vierling, Chicago Wolves
www.eliteprospects.com/player/503023/evan-vierling

Sv: Silly Season
Costanza: Om du vill kan du få träffa Leif, det är mycket häftigare.

Sv: Silly Season
Tarasov: Du borde heta "Rad Rhett".

Sv: Silly Season
Costanza:
En till Ivan Drago. Funderar fö på att byta tillbaka

Sv: Silly Season
Gavelo: Norlinder drog dock ner LaDue rejält. Det var när han slapp spela med Norlinder som han blev riktigt bra.

Jag skrev tidigt att Norlinder var backarnas Ranta och jag tycker fortfarande det är en bra beskrivning. Nämligen, han har alla verktyg för att vara en toppback, men han spelar så otroligt svårt, håller i pucken alldeles för länge och fattar så många korkade beslut att han kostar mer än han smakar. Det tar ett tag inse detta, då det är lätt att bli charmad av hans fina skridskoåkning och teknik.

Sv: Silly Season
Smurfen: Det är bara 4 personer mellan dig och Kim Jung Un. Sov på det. Smurfen-George-Georges morsa-Löfven-Trump-Kim. 2 personer till Ivan Drago. 3 personer till Rocky och Rambo.

Sv: Silly Season
Costanza: Varför kommer ens Trump på tals i en Silley tråd för vårt älskade MoDo för 🤔🤔

Sv: Silly Season
k1m: Absolut får du använda EP för att bedöma något sådant och du får naturligtvis tycka som du gör, men jag håller Norlinder högre, en Norlinder i form skall sägas.

Sen är det kanske lite orättvist att jämföra dessa 2 då Norris är offensiv och Rubins främst defensiv, Norris gjorde 20p Rubins 10 osv.

Skall tilläggas att jag gillade Rubins och fattade inte varför man inte behöll honom, men med det sagt så skulle jag ta Norlinder om jag letade en offensiv back och Rubins om jag letade en defensiv.

Att Byström och Berg initialt konkurrerade om samma platser stämmer fullt ut, men nu var det ju Berg som självmant valde att lämna och inte att Byström som ersatte och det är ju det du vill få det till.
Berg ersattes inte av Byström utan han valde självmant att lämna för att förstod att han skulle bli nedpetad i hierarkin i och med Norlinders intåg, Byström valde att stanna och ta kampen om platserna medans Berg valde att flytta hem och få mer speltid.

Sv: Silly Season
k1m: Jag har helt svängt kring Trump i alla fall. Trodde gubben skulle förändra lite men visade sig vara korrupt Zionist in i benmärgen. Kanske utpressning där ändå från J.E. och Mossad.

Sv: Silly Season
Silly: Pausa?!? Det är ju den bästa tiden på året att tjafsa.

Låt säga att du har en grupp på tio människor där varje person har fel 50 % av gångerna. På andra sidan har du en enda person som har rätt 90 % av gångerna.

Vem skulle du lita på – gruppen med tio människor, där man har fel hälften av gångerna, eller den enda personen som bevisligen har haft rätt i nio av tio fall?

Lite som med alla som röstar på Donald Trump och människorna som röstade för Morgan Johanssons migrationspolitik. Det blev inte så jävla bra, även fast majoriteten trodde det.

Sv: Silly Season
k1m:

Det är så klart att du alltid har rätt!
Så... Pausa lite nu lilla gubben och vila dig lite...


Så vi alla andra här inne som är lågbegåvade får lite lugn och ro !
Natti Natti!

Sv: Silly Season
Gavelo: Nej, Rubins var en bättre spelare än Norlinder. Både initialt, under och efter. All statistik talar för detta och bara en snegling på EP bekräftar detta.

Byström och Berg konkurrerade om samma plats. Vi visste även att Norlinder troligen skulle ansluta. Byström blev rent effektivt Bergs ersättare.

Vill inte kalla dig dum, för det vet jag att du inte är. Men här har du tänkt fel.

Och jag ljuger icke!

Sv: Silly Season
k1m: Är du Lövare? Konstprojekt? Jag blir aldrig förvånad. MoDo är störst så jag har alltid ett storkukslugn..

« · 3036833 · »

Välkommen att skriva i Modos gästbok. 

Trivselregler 

Hockeysnacks regler

  • 0x40-ikoskarshamnlogosvg.png Senast: Vinst mot IK Oskarshamn
    Hägglunds Arena, 5-4 (1-1,1-3,3-0)
Sidan sköts av: NuMo Tarasov KB