1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 507561 inlägg · 4189 ämnen
« · 491296 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Slut på konflikten?
Poffa: På tal om NHL konflikten. Nu rapporterar Expressen att man ska ha ett nytt möte idag om NHL säsongens vara eller inte vara. Blir konfunderad faktiskt. Två möten på två dagar. Igår i Chicago och enligt uppgifter idag i Toronto. Det känns lite skumt faktiskt. Två möten på två dagar ger trots allt indikationer att förhandlingarna eller i varje fall samtalen kanske är på rätt väg för de som vill se säsongen komma igång. Men hur sportsligt rättvist är det att köra en NHL säsong på 36 omgångar. Lagen hinner ju knappt komma igång förrän det ska spelas Stanley Cup.

Nej. Jag hoppas och tycker att man definitivt borde avblåsa denna säsong i NHL för att i så fall köra igång nästa år.

Annars kanske jag missar världsbacken när han kommer till Göteborg för att bli utspelad:-)

Sv: Näslund Auccion
Poffa: Det finns ett ord som förklarar allt... S Ä L J A !

=)

Sv: Näslund Auccion
Dragan 2k:
 
Det är ingen som begriper varför AB och E skriver som de gör. Förmodligen gillar journalisterna att slänga sig med superlativer när de vill hylla och elaka kommentarer då de vill dissa personer inom sportvärlden.
 
Aucoin är en världsback, men är man det minsta intresserad av ishockey och NHL så vet man det.

Sv: Näslund Auccion
Poffa: Jag gillar vad som skrivs i AB angående Aucoin. Alltid benämningen världsback. Varför skriver man så? Visst är killen en riktigt bra back men det vet man väl. Eller är det bara för att upplysa den ej initierade massan som, ignoranta som de må vara, inte vet vem det är?

Räcker det inte med att skriva backen Aucion går direkt in i laget?

Sv: Näslund Auccion
Poffa:
 
Hihi. Fan, varför har inte Mittnytt gjort någon stor Hinoteintervju än? Tror jag ska ringa och tipsa dem. Känns som att man skulle kunna få ur den karl'n en hel del roligt.
 
"allt för att han skulle få komma ut lite"...hmm... Jag kan tänka mig att förbarma mig över honom om han behöver få komma ut lite någon mer gång. 

Sv: Näslund Auccion
AM:
 
Hinote, var det ja. Fick höra en liten lustig historia i går. I förrgår (tisdag) var det medlemsmöte ute på Veckefjärdens GK. Peter hade tagit med sig Hinote till mötet, allt för att han skulle få komma ut lite.
 
På plats hade far min stått och pratat med Peter och Hinote hade kommit fram och presenterat sig. I samma sekvens kom en annan person förbi och frågade om "busschauffören" och vad Peter visste om det. Då hade Peter bara skrattat, pekat på Hinote och sagt: "Ask him!".
 
Då man frågat Hinote så svarade han med ett flin som gick från öra till öra: "When I had a rumble with the goalie, I asked him if he was the busdriver. He said one word, yes".
 
Hinote, kungen av trashtalk?

Sv: MoDo vs Linköping 20:e jan.
Kuben!

MODO Hockey - Linköpings HC
ANDERSSON, Thomas
TAKULA, Leo KARLBERG, Anders

Sv: Näslund Auccion
Deas: Att någon/några skriver att Aucoin är rankad etta beror på att jämförelsen mellan NHL och vanlig hockey är svår att göra. Detta tillsammans med att Aucoin ska spela i Modo + att Aucoin var uttagen i senaste allstarmatchen gör det självklart för en säljatidningsjournalist att Aucoin helt plötsligt vid 30+ blir världens bästa back.

Näslund Aucoin debut mot Linköping
Håller med Kent att vi inte kan kräva allt för mycke av killarna direkt, matchotränade som de är. Det måste vara hela övriga laget som skall visa att de kan och vill spela för att vinna.
Hinote med Foppa ser bra ut, bara killarna kan hålla styr på humöret.
Hyllningar inför kvällens match, hoppas att publiken visar att man uppskattar att Näslund kommit hem. Många fattar nog inte riktigt hur stor han varit i NHL de sista åren. I Göteborg presenterades Daniel A före man sjöng Du gamla du fria, det kanske skulle vara en bra grej.

Sv: Näslund Auccion
NuMo: Då det gäller NHL har Wennerholm och även andra på AB författat enorma mängde dynga...där är vi helt överens =)

Sv: Näslund Auccion
Deas: Åtminstone Wennerholm rankar ju NHL spelare helt och hållet efter de drömmar han drömde natten innan han skrev. Forsberg hade väl ett flertal gånger blivit vald till NHls bäste defensive forward t.ex. Muir höjde han plötsligt till skyarna som en etablerad stjärnback i NHL och så vidare.

Sv: Näslund Auccion
NuMo: Ja eller nån liten form av media nånstans. En piratradiostation i quebec hade väl nån prao-elev med en egen lista på favoritbackar och eftersom han var på väg hit så nappade AB direkt =)

Sv: Näslund Auccion
Deas: Jag tror att de grundar det på felaktiga antaganden.

Sv: Näslund Auccion
NuMo: Ja, och du skriver det där om journalistik. Jag skrev att Aftonbladet nämnde det först och att SVT sen hakade på. Men frågan är vad Aftonbladet grundar det hela på.

Nån som vet varför de surrar om att Aucoin rankas som NHL's näst bäste back?

Sv: Näslund Auccion
NuMo: Ja det skulle väl vara typiskt om de skulle lyckas komma överrens nu efter så lång tid... Men tror aldrig spelarna kommer gå med på ett lönetak.

Neh... nu får man fundera ordentligt på att åka upp på tisdag... Bara synd att man har skola egentligen... :(

Sv: Näslund Auccion
Tycho: Det kommer att bli ordentligt spännande att se om hans handledsskott komemr att fira lika stora triumfer här i ES som de gör i NHL. Tyvärr så verkar man ju desperat i förhandlingarna over there just nu så det kanske endast blir några få matcher för honom. Fem timmar tog visst mötet idag och de bestämde sig för att mötas snart igen.

www.aftonbladet.se/vss/sport/story/0,2789,591109,00.html

Tydligen räcker det inte med att förstöra säsongen i Nordamerika, man vill förstöra säsongerna i hela världen. Brinn NHL, Brinn!

Jag tror jag gör en omröstning.

Sv: Näslund Auccion
NuMo: Det ska bli väldigt intressant att se hur Näslund kommer in i spelet i ES. Han har juh imponerat mäktigt i NHL men var däremot ordentligt blek i World Cup.
Jag tror nog att han kommer att göra sina poäng men tror inte han kommer vara så outstanding mot de andra i laget.
Jag tror det är väldigt viktigt att hitta rätt omgivning som passar hans spelstil.
Får se om jag kommer upp på Tisdag och får se han in aktion.

Snacka om kvalitetsspelare i den matchen...

Sv: Näslund Auccion
Deas: "Nu skriver Aftonbladet återigen hur Aucoin rankas som NHL's näst bäste back. Vad grundar de det på?"

Sv: Näslund Auccion
NuMo: Jag står fast vid att jag inte frågade om det. Men det kanske kvittar? :P

Sv: Näslund Auccion
Deas: Jo, det var nog en av de saker du frågade. Fast den andra, hockeyrelaterade frågan, den får jag nog överlåta till hockeyexperterna.

Sv: Näslund Auccion
NuMo: Eh jo men det är inte det jag frågar om =)

Sv: Näslund Auccion
Deas: Det är enkelt. Journalistik av idag handlar om att så snabbt som möjligt planka (Planka? Heter det så, i sådana fall varför?) den som först kom ut med nyheten. Hade den första fel så kommer alla andra också att få fel.

Sv: ZZZ-tråd
Frisco: De där stjärnorna runt idolbilden fick mig genast att rusa till den trälåda som jag tillverkade på träslöjden på Bjästaskolan och som jag hittade i förrådet för några år sedan. Men mina stjärnor var ljusblåa, så det var inte från Semics Elitserien 83-84 i varje fall.

Men bland de korten jag har finns Timo Lahtinen i härligt ljusblå glansig overall, En Leif Boork med sanslöst stora glasögon, , Flygis i Brynäsdress, Harald Lückner i FBKmundering, Bros, Stefan Larsson, och ett antal fd Modoiter i andra klubbtröjor.

Sv: Näslund Auccion
Nu skriver Aftonbladet återigen hur Aucoin rankas som NHL's näst bäste back. Vad grundar de det på? Även SVT har nämnt det, men det är säkert bara pga Aftonbladet.

Han var inte en av de nominerade för Norris Trophy, och han var heller inte så högt rankad sett till poäng, istid eller +/- statistiken. Någon som kan ge mig klarhet om detta?

Sv: MoDo vs Linköping 20:e jan.
knaskamilla: Angående Almtorp och Muir kan jag bara säga; den som inga pengar har får inte ens ha Almtorp kvar. Efter flera års svindlerier och allmän misskötsel av föreningen ser det återigen ut som om vi brynäsare får bekanta oss med den gamla hederliga KVALSERIEN. Som brynäsare har man dock läderhud efter de senaste säsongerna och ser fram emot det hela med ett leende på läpparna!

Sv: ZZZ-tråd
NuMo: Ingen dum idé. Då måste ju alla bli glada och nöjda. Inga felaktiga domslut men ändå nån att irritera sig på.

Sv: ZZZ-tråd
Emma no15: Vi måste införa tvådomarsystemet. En partisk domare åt vardera laget. Sen kan ju Vimmelkantig vara med som apatiskt bihang också.

Sv: ZZZ-tråd
Paddan: Förresten dyker väl denna man upp vare sig han står med på stats.swehockey.se klockan 00.00 eller inte.
www.hammarbyhockey.se/Historia/bilder/84melin.jpg

z3

Sv: ZZZ-tråd
Paddan: Om det vore så väl att det var Hjerpe jag menade.

www.hammarbyhockey.se/Historia/bilder/84annons3.jpg


z2

Sv: ZZZ-tråd
Frisco:

Vinnerborg, Lärking... Same shit, different name.
Jag har funderat på att ta över faktiskt. Jag tror jag skulle klara det bättre än båda två. En partisk domare som endast dömer åt ena hållet. Ja, det skulle nog funka!

Sv: ZZZ-tråd
Frisco: "...en gammal Hammarbyspelare.." vadå, är Håkan Hjerpe ishockeydomare nuförtiden?

Sv: ZZZ-tråd
Om drygt 50 minuter hoppas jag att dte står Vinnerborg på stats.swehockey.se/
Men sån tur har vi väl inte. Det kommer säkert att stå namnet på en gammal Hammarbyspelare eller en servitör.

Zz zzZ Zzz z zZZ zz
www.sportforum.se/images/personer/frisco/28.gif

Sv: Näslund Auccion
Såg att Hinote nämdes i denna tråden så då tar jag mig friheten att berätta en liten historia från träningen idag.

I en spelövning kom hinote lite väl nära Königsson i målet och han slog på bromsen, men han hade lite för hög fart. Han får upp armen och brakar in i Königssson. Ingen fara med honom dock, de skrattar åt händelsen.

Då kommer freddan och säger åt Hinote att om han ska göra så där nåt mer så får han allt sätta upp klubban så att det tar lite...
Då kommer Melinder och säger åt honom att inte vara så snäll.
Tre minuter senare är han i slagsmål med Enström.......dock med ett väldigt stort leende på läpparna.

Sv: Näslund Auccion
Paddan:
Tror nog alla som inte kommer från Bjästa begrep vad jag menade. Men det är en fin idé, det behöver vi - hela laget.

Sv: Näslund Auccion
Paddan:

Frälsning? Du vet väl att hela BIF har den helige ande i sig?
 
westerlind:
 
Det är okej, du behöver inte böna och be - ni FÅR ta över Muir.

Sv: Näslund Auccion
westerlind: Men om alla får spela så är det väl ingen mening att fråga vilka som är hela. Eller handlar det om någon form av frälsning och frågan istället lyder "Vilka är helade?"

Sv: Näslund Auccion
Paddan, AM, knas m fl:
Helledudane då vilka problem ni har med laguppställningarna - dutta mig hit och dutta mig dit med julbordstränade amerikanare.

I Brynäs tramsar vi inte, så här tar Kyrö ut laget: "Vilka är hela? Alla får spela."

Så enkelt är det.

Sv: Näslund Auccion
Paddan:
 
Jo, jag var lite inne på Hasse, men sen tänkte jag att det kanske bara var Sollefteågänget som hade vett att uppskatta honom... Osnygg har han nog inte blivit. När han tappade hjälmen i måndags såg han i alla fall snygg ut.

Sv: Näslund Auccion
knaskamilla: Den andra backen bör givetvis i sådana fall vara Hasse Jonsson. Eller har han blivit osnygg sedan senaste matchen?

Sv: Näslund Auccion
Paddan:
 
Bäst line up publikresponsmässigt:
Zakke, Aucoin (gissar jag), Hinote, Foppa, Macke.
Jag kom inte på någon mer back som skulle göra publiken extra glad, så jag föreslår att vi börjar matchen imorgon i BP.

Sv: Näslund Auccion
AM: Äh, inte komma med såna positiva kommentarer, betyder att man bara kommer att bli besviken imorgon när det visar sig att Näslund knappt var snabbare än en Karlin med rullator... ;)
 
Fast det kommer onekligen att bli en intressant line-up imorgon kväll. Räknar med att både Näslund och Aucoin kommer att finnas med i startformationen.

Sv: Näslund Auccion
Jag tog mig friheten att besöka MoDos träning i dag och under de 45 minuter jag var där så tyckte jag att Näslund såg pigg ut. Såg ruskigt rapp ut på skridskorna.

Auccion syndes inte så mycket i övningarna jag såg men han slog flera passningar rätt i alla fall.....

Sv: MoDo vs Linköping 20:e jan.
Emma no15: Ja, det kommer att bli grymt kul att se dessa herrar i elitserien. Hoppas Macke kommer igång fort!

Sv: MoDo vs Linköping 20:e jan.
Foppa, Weinis och Hinote känns som en bra lösning. Hinote skapar ytor och tar skit framför mål, Foppa snurrar bort motspelarna och lägger passningar som egentligen inte går, och Weinis slår in pucken i öppet mål. Hur bra som helst tycker jag! =)
Salle och Sedinarna har ju spelat bra ihop tidigare så dom är det kanske dumt att sära på.
Sen Steen, Macke och Svartvadet är jag mer tveksam till. Men jag litar på Kent.
Och angående backarna... Viklund är bra mycket bättre än Enström, enligt min mening. Men som nån sa tidigare, när spelet blir lite tuffare så försvinner han lite. Han har ju inte mycket att sätta emot direkt. Men hellre Viklund än Muir iallafall.

Jag hoppas att det blir fullsatt imorgon och att både Macke och Aucoin kommer att känna sig varmt välkomna!

Sv: MoDo vs Linköping 20:e jan.
Frisco:
 
Har Selander barn?

Sv: MoDo vs Linköping 20:e jan.
Poffa: Om inte annat så kanske Jämtland/Häjedalen behöver snabbskrinnande ynglingar till sitt TV-pucklag?

Sv: MoDo vs Linköping 20:e jan.
65selander:
 
"Jo jag kan åka skridskor både översteg vä, hö"
 
Se där, du är redan bättre än Djoos på papperet. Är det bara grillorna det sitter i kan du säkert få låna några gamla grillor som jag har liggande. Allt för svensk ishockeys skull.

Sv: MoDo vs Linköping 20:e jan.
Dragan 2k: Dessvärre är det väl så att dom flesta inte tycker Eriksson platsar så dom kanske kan byta plats helt enkelt.

Sv: MoDo vs Linköping 20:e jan.
Poffa/Knas

Almtorp var bara ett lån eftersom Almtuna är våran sopstation.

Muir skulle nog trivas i Gävle, vi har ju MAX och trevliga supportrar.

Ang mitt deltagande på isen så blir den nog försenad eftersom mina grillor har blivit stulna efter ett inbrott i förrådet. Jo jag kan åka skridskor både översteg vä, hö :-))

Sv: MoDo vs Linköping 20:e jan.
knaskamilla: Om du vill stå med mig så är det bara att komma förbi. Det finns en LumberJack-lång person man bör undvika men annars skall du nog kunna se bra.

« · 491296 · »

Välkommen att skriva i Modos gästbok. 

Trivselregler 

Hockeysnacks regler

  • 0x40-ikoskarshamnlogosvg.png Senast: Vinst mot IK Oskarshamn
    Hägglunds Arena, 5-4 (1-1,1-3,3-0)
Sidan sköts av: NuMo Tarasov KB