Shangattay: Har faktiskt träffat Kedén, ytterst lite, i jobbet. Men har hört oerhört goda refererenser att han är en chef på hög nivå, som värnar om personalen. Låter bra
Shangattay: Tänk vad enkel och fin världen skulle bli om de där 14 spelarna satte sig ned i ett rum nu efter exitsamtalen och sade högt i kör till varandra: "Stannar du, stannar jag".
Då skulle vi vara tillbaka i SHL hösten -26.
(Jag jag vet att det är orealistiskt, men som någon skrev så är väl forumet en plats för stora drömmar).
Shangattay: Känslan är att det behövs att del på den där listan stannar om Modo med trovärdighet ska kunna hävda att vi ska tillbaka direkt.
Vi blir nästan sist in på marknaden i HA och att då behöva värva en helt ny första och kanske andra kedja och samtidigt försöka sälja in till fans och sponsorer att vi ska upp direkt vore oseriöst i mina ögon
JoJo2613: Jag tror deras fallhöjd lönemässigt är för stor för att i deras fall vilja vara kvar. Säkert 50% mindre för LaDue. Ännu mer fall för Big Sam.
Tarasov: ”Då det gäller övriga spelare, som inte nämns här, för vi fortsatt dialoger och hoppas givetvis att ett antal ska vilja bli odödliga hos MoDo Hockey, bestämmer sig för att stanna och är med på resan tillbaka.” /Gradin
Det här är ju hyperintressant. De spelare som alltså INTE har sagt nej till Modo än, efter genomförda exitsamtal, är alltså följande:
Mattias Norlinder David Rundblad Victor Berglund David Bernhardt (!) Jacob Norén
Jesper Olofsson Theodor Niederbech Johan Södergran Riley Woods Mikkel Aagaard (!) Lucas Pettersson Milton Gästrin Sebastian Ohlsson (Klar!) Oscar Petersson (Klar!)
Skulle hälften av dem verkligen stannar kvar, då har vi redan där lyckats behålla fler killar än både HV71 och Brynäs när de degraderades.
19MoDo21: Ok gillar de namn som är kvar såklart ett pussel. Synd på Sam. Gissar att vi har några klara snart. Lite förvånad över att Norlinder inte är bland de som drar på studs
Costanza: Du lägger fram orden fint George! Jag tycker personligen att det är många gnällisar här inne. Vi borde se framåt och med spänning se fram emot nya modoiter som kommer spela upp oss i SHL igen och förmodligen göra det bättre än dom vi hade.
Förstå mig rätt nu men hur mycket jag än har älskat Niederbach, Aagard och gänget så är det lite skönt nu i efterhand att de kommer spela i andra lag nästa säsong. Lite ont i hjärtat men nya tider kommer!! Heja MoDo!!
erjo: Snacka om att projicera dina innersta problem, du... Hur mår du egentligen? Undrar genuint då det liksom inte fanns någonting att reta sig på eller måla upp någon alternativ berättelse kring.
Mitt inlägg var ett konstanterande bara på svart och vitt. Vår j-verksamhet (som en av styrelsens viktiga punkter med ett satt mål) ägnar sig åt värvningar för korttidsspel. Är det något du ställer dig positiv till så säg det bara? Vadan denna tuppfäktning?
Domsjö: Flåt, är jag hemsk som inte upplever samma sorg som dej? Alla får väl lida som dom vill, men jag personligen ser inte detta som en apokalyps. Snack om amatörer och 'ingen historia' får stå för dej. Jag skriver vad jag upplever, inget annat.
Sluta gärna att lägga in värderingar som jag inte skrivit, tack.
Nu tänker jag provocera forumet och alla får gärna tugga tillbaka mot mig:
MoDo skiter i den torra ligan SHL, lirar kunghockey med bl.a några lovande junisar, fyller arenan. Korven är varm och ölen kall. Nyförvärven är roliga att se. MoDo är ju ändå bäst och störst på denna planet.
{9742}: Nu vet vi att du har varit med och vi andra har ingen historia med Modo och att vi dessutom är amatörer. För att vara tolerant är du rätt klumpig emellanåt.