Känns som att sportcheferna själv läcker uppgifterna vid sådana här tillfällen när man vill få ut nyheten (och sända en signal till eventuella nyförvärv) men inte kan presentera spelaren av olika anledningar.
{5647}: Jo, men det gäller att True har fart under rören och kan hantera isstorleken. Vet vi att han gör det? Det borde vara mer smickrande att vara defensivt skillad i nordamerika än i europa. Just att han är stor funkar ju bra i en transatlantisk liga men i europa behöver man ju kunna röra på sig också. Det återstår att se om det blir bra. Jag är superglad om jag har fel och härligt nöjd med att bli tillrättavisad av kolugna MoDoiter. :-)
M Horava: True har haft en mer defensiv roll den här säsongen tidigare säsonger har han producerat mycket bättre och i slutspelet förra säsongen så var han riktigt bra. Håller dock med om att det kan ta ett tag för han att anpassa sig till SHL.
M Horava: Strömgren är ju bara offensiv, medan True anvånds i alla soelformer. Det är ju som att du skulle ta Pavel Brendls poäng som en garanti för att han skulle vara en tvåvägsspelare. Och att ta poäng utan kontext gällande vilken roll och lag är generellt orättvist.
Vigneault avslutade säsongen riktigt bra. Sista tio matcherna bättre än Dickinson.
Tarasov: Jo, men varför är vi så impade av True? Han har ju spelat i amerika stora delar av sin vuxna karriär. Han om någon behöver anpassning.
Ta ett exempel: William Strömgren gjorde femtio procent mer poäng än True i år. Strömgren är väl 21 och True är 27 och man kan ju gissa vem av dem som tar störst steg under en säsong nästa år. Hade Hinken värvat Strömgren istället för True så är jag inte säker på att alla här inne hade varit trygga..
Saknar Dickinsson något oerhört. Vi har en center (Vigge) som visat att han håller i en tredjelina i SHL. Vi har Jasek som var kanske bäst bland centrarna i Oskarshamn som var ett lag som var kort på centrar och kom toksist.nnNä. Jag är inte trygg med detta. Nästa säsong kan bli en riktigt jobbig.
Heyerdal: Mycket lättare att förstå draftrankingarna när man ser Småkronorna. Tyckte Eriksson var rankad rätt långt ner för att ha varit så framstående som han ändå varit i Djurgården. Men i denna turnering har han varit rätt svag.
hanzon: Källan är Madhawk och Adam på expressen och Mattias twittrade även om att han hade samma uppgifter. Men nej, inget är officiellt från Modos håll.
{10015}: men det går ju inte att jämföra att spelare kommer i sent till ett förmodat topplag i en serie som Riley och Josh gjorde. Övriga laget var ju i förhållande till motståndet i serien så mycket bättre.nnJag behåller min nervighet men självklart kul för dig att du är relaxad.. ;-)
Schöönt: Är det bara jag här inne som är nervig och vill att laget landar de nya spelarna ASAP. Vi behöver få in de nya i gruppen så fort som möjligt, tänker jag. Det verkar ta ett tag för nya att anpassa sig i Karlinhockey och då är det fiffigt att man redan lärt känna sitt nya gäng i barmarksträningen för att sen foka på att få ihop grejerna på isen. Är Jasek på plats redan eller är han hemma på semester och tränar i Tjeckien?
jonsson: Han har ju lagt sin tippning på nuvarande trupper och där skulle väl modo ligga 11-12-13 tyvärr. Backsidan är för tunn just nu innan man presenterat 1/2 nya backar (Hägg förmodligen)
Avfärdar inte alla som tycker Lucas borde få speltid någon annanstans. Förstår absolut oron för att han inte ska få plats, att han kommer in i ett känsligt läge och så vidare. Det ska även tilläggas att han är en spelare som behöver ha mycket puck för att vara som bäst. Det innebär att han helst skulle ha medspelare som tillåter honom att ha det. Det jag vill få fram är att vi som klubb gör det yttersta för att vi ska kunna säga sen att vi gav honom chansen. Får man det att kugga i med juniorer som dessutom har stor talang är det ett enormt sparkapital vi har där. Ser gärna ett scenario med honom och Niederbach i en fjärdekedja, där Lucas är center och Niederbach ytter. Jag tror att deras spelsätt matchar och ”lika barn leka bäst” men det bygger givetvis på att de båda jobbar hårt och sätter defensiven först.
Confusius: vi ska ha klart för oss att om hägg aviserar att han vill spela i sverige så är modo (och brynäs) inte ensamma om signaturen utan bättre lag kommer också att vilja ha den. det är heller inget självklart fall som det var i jeppe olofssons fall där övik är hem.
modo har en fördel i att hinken är sportchef men det är verkligen inte glasklart att han spelar i modo för det.
{5647}: tror han får svårt att gå in i laget om alla är friska, särskilt om modo hittar den där forwarden också, men det är alltid nån som är skadad eller sjuk och modo spelar ofta med 13 fw. han har bonusen att han kan spela center och forward så han kommer nog att få bra med speltid även om han inte är skriven i sten på fyra kedjor. kommer han in och gör det bra så är det inget som stoppar honom från att ta en ordinarie plats under säsongen givetvis
som hinken varit inne på så är det viktigaste för honom att han får spela, inte var han spelar. jag gissar att när vi summerar säsongen 24-25 så har han spelat shl, j20 och hockeyallsvenskan.
när det kommer till niederbach så är det verkligen en viktig säsong för honom nu, han behöver ta nästa steg om han ska bli en "riktig" shl-spelare, kontraktsår också. skillnad mot lucas som det verkligen inte är do or die för. där tycker jag inledningsvis att niederbach ska få chansen med bra spelare så får vi se om han tar den eller inte.
erjo: Min poäng är att Lucas är en spelartyp som rimligen kan spela i en fjärdekedja, medan Niederbach både var för svag defensivt och fysiskt för att kunna göra det. Därför kan det också vara olika vad behovet av att spela i allsvenskan är. Jag tycker att Niederbach hade varit i behov av att spela i en offensiv roll, istället för att få minuter i en defensivt inriktad fjärdekedja. Däremot klarar Lucas av att spela i en defensiv fjärde.
Jag är inte emot att låna ut honom alls, men min poäng är att jag tror att han kan vara bra nog att ta en plats till hösten. Men blir det Östersund i tre månader där han får gå som center i topp tre kedjorna, kan det vara det bästa för honom inledningsvis.
{5647}: Tror också att han kan bli en bra spelare i framtiden, jag gav bara ett exempel på en spelare som gick någorlunda lika i en draft i närtid. Ville mest påpeka att detta är en tallang och inte en supertalang typ Nylander eller ens någon av Djurgårds-grabbarna (Öhgren/Östlund/Lekkerimäki) i samma ålder. Därför tycker jag att man måste ha lite förståelse för att han förmodligen inte kommer gå in och spela 15-20min/match. Då tycker jag inte heller att man ska avfärda alla som kommer med förslaget att det vore nyttigt för honom att få en stor roll i ett allsvenskt lag, som har en bra tränare med en bra filosofi. Jag anser inte heller att man kastar bort en talang från staden för att man väljer att förädla honom hans första "riktiga" säsong.
Jag tycker att rödluvan från första stund haft en extremt försvarande attityd mot alla som sagt att LP inte ska gå in i de två första kedjorna och kanske inte någon av de tre första heller. Och det är okej att tycka, men när hans enda argument har varit typ "han kommer gå först av svenskarna i draften", "han är en talang från staden som måste tas till vara på", osv osv. Att då avfärda alla som försöker argumentera för att det är viktigare att han får en stor roll med många minuter i olika spelformer, än att han spelar i SHL blir lite konstigt och man börjar undra vad han har för relation till spelaren.
{5647}: nu har jag dålig koll på LP men spontant känns han ju verkligen på uppåtgående mentalt? Neiderbach känns ju verkligen som han delvis kört fast mentalt också ?
erjo: Jag tycker dock att Lucas har ett helt annan profil än Niederbach. Han är betydligt bättre defensivt och gällande positionsspel än Niederbach och bör ha betydligt lättare att passa in i SHL. Lägg därtill en sommar med bra försäsongsträning. Jag tror på honom i vinter.
{10015}: För att klubben ska äga rättigheterna så måste han skriva på ett kontrakt med dom först, det räcker inte med att bli draftad. LP har en stor talang men han rankas inte högre än vad tex Niederbach gick i sin draftkull. Så att detta är en "supertalang" bara för att han rankas högst av de svenska spelarna i en historiskt svag svensk årskull blir ju en sanning med modifikation. Jag hoppas verkligen att det går bra för honom men av någon anledning så sitter du och stångar dig blodig över honom var och varannan dag, man skulle kunna tro att du är pappa/syskon till grabben.
Tarasov: Inte akterseglade, jag tror inte heller vi blir som Oskarshamn. Men är vi där på 10-14 plats och kämpar för överlevnad så kommer det vara tufft för honom att få 10 minuter per match. Och oddsen att vi hamnar där igen är väl inte jättehöga?
{10585}: Ligger vi där efter 10 omgångar, så är det inte på grund av att Lucas P fått 8-10 min i några matcher. Tror inte vi är akterseglade i botten efter 10 omgångar oavsett.
Sen skall man inte förkasta det allsvenska alternativet heller men det verkar ändå som Gradin/Karlin ser honom som 12-14 fw