Chamez: Vi skulle behöva ha några 3p i rad för att verkligen få känning, tror det kan motivera laget att rädda säsongen. Hinken får gärna trolla fram en Center eller ytter inom kort också.
Confusius: Klagar man på allt och alla, alltid. Visst får man rätt nån gång då såklart. Men menar inte just de du nämner, bara så trist med allt gnäll, oftast utan substans
grimiss: Någon äcklig negativ kultur är det allt. Trött på att läsa skiten bara. Man ser bara det negativa i saker. Det börjar nästan se ut som flashbacktrådarna.
KB: Winberg blandar lite för mycket men faller sällan ur helt och hållet, kan vara något att bygga på.
Märktes sista 10 att inget lag vågade gå för det, väldigt säkert spel med marginalerna på rätt sida och inga utsvävningar, var väl bara Berna som körda några paus finter men i övrigt kändes det kontrollerat. Jag tror Karlin är nöjd med 1 poäng faktiskt.
Confusius: En trea på torsdag så är vi HV och Linköping i hälarna. Dom har allt och förlora och vi allt å vinna när vi legat typ sist hela säsongen. Blir det under 5000 på plats så är det en underbetyg för Övik
Chamez: Gänget på forumet måste höja blicken här. MoDo tuggar löpande in poäng och det är 60p kvar att plocka. Klubben lever, då är det rätt drygt att bli deprimerad varje jävla gång man går in och ska skriva. Några neggo här är inte MoDoiter, men låt dem hålla på då. Kul hobby..
Chamez: Vi gjorde en bra match där Linköping fick ett turmål. Positivt är ju att vi tappade en poäng till Linköping, men tog in en poäng till HV, Rögle, Leksand och Malmö.
Chamez: fast är det verkligen medgångssuppporterkultur? Det är ju mer nån sorts konstig självskadekultur där man aldrig missar en chans att pissa sig själv och forumet i ansiktet
Framnäs: Och det säger ju tyvärr mot att vi får det väääldigt svårt i ett kval mot antingen LHC eller HV.
Vi måste värva, och inte bara "1 medelmåttig" som Hinken säger att vi har råd med. Vi behöver 2-3 st bra spelare. En back(polis), en center, och en målskytt.
Så nu är det fan bara att skaka fram stålar. Vi har minst ca. 45 milj. anledningar att inte åka ur. Och fallskärmen är väl borta i år va? Alla kontrakt bryts, hur fan ska vi ha råd att värva ihop ett slagkraftigt lag för Allsvenskan?
Risken är tyvärr att vi aldrig kommer upp igen.
Fatta om vi hade kunnat få in Ang och Freddy Olofsson till det här gänget.
Och förresten, om vi nu bara har råd med "1 medelmåttig" spelare till som Hinken säger. Varför i glödheta helvetet la vi då en enda krona på ytterst medelmåttiga Benson och Berglund???
KB: Såg precis klart matchen, behöver pausa ibland när det är jobbigt.
Oerhört imponerad av att Vi(VI sigge) lyckas få detta till förlängning med den usla starten och att vi hade så förtvivlat svårt att skapa gyllenen lägen. MoDo lever.
Sedan tycker, likt fotbollen. Vågar man inte vinna på ordinarie tid ska det delas ut en poäng. Spel 3-3 lät kul när det lanserades, men blir så trist nu, när lagen bara försöker hålla pucken inom laget-
Alla skräplag(förutom Cluben då) tog vi in poäng på, ingen asdålig dag alltså
Gavelo: Det är ju så otroligt korkat att gnälla över straffskyttar! Hade södergran satt den så hade han blivit hyllad. Det är så mycket medgångssupporterkultur här inne så jag kräks. Vi fick med oss en poäng och va väldigt nära både två och tre poäng. Hade kunnat gå hursomhelst.
Modo-Målet: skulle bänka berglund före Winberg alla dar i veckan. Trots sina indianare är Winberg som en granitstod i jämförelse med Berglund som verkar byggd av play doh.
Haha! Det blir ju inga men av det där som tur är. Men hon har haft en oturshelg. Igår plockade jag fram ett träningshjul, en sån där man rullar fram framför sig för att träna sin "cord". Hon var jävligt stark, betydligt starkare än sin far. Men tyvärr så gick det som det gick. Den rullade iväg för långt och hon tappade corden och slog i munnen i golvet med en hyfsat fläskläpp och blod i hela munnen efteråt. Det var svårt att ens se vart det blödde.
Tjejer som får skador som killar. Kan det vara något för MoDos damlag framöver?
NuMo: Äh. Jag vet inte heller vad det sitter i. Du och jag hade jagat upp temperaturen. Karlin eller hans två statyer bredvid har inte heller den förmågan. Kostar poäng att stå som fån i båset tyvärr.
Inte för att man får bli glad på riktigt, men vad värre var för mig så fick jag precis innan förlängningen veta att min fyraåriga dotter var på akuten för att sy ett stort jack i huvudet efter för vild lek med sin lillebror. Den som uppfann hörnet var en idiot. Men barn som ofta hamnar på akuten för lek brukar det ju gå bra för. (Det här var inte första gången) Så det gäller att se det positiva.
Bad_Brett: Straffar är dock ett lotteri. Kovacs hade kunnat satt den första straffen och då hade han inte varit den som avgjort. Även den som såg sjukt ohet ut kan avgöra genom straffar.
Sigge: Ruttet vet jag inte men det är klart fritt att tycka vad man vill. Vi kommer ju inte komma in i nåt stim där vi kan ta en 3-4 trepoängare på raken. Efter det bör vi dessutom knapra poäng i var och varannan match. Detta har jag svårt att se är nånting som kommer ske. Sen så får väl forumet fortsätta med sitt starwars debatterande, nån sida kommer att få rätt. Jag försöker vara realistisk.
{10817}: Han kommer in i sina stim på 6 - 7 matcher där han är bäst i hela laget, så det är därför. Hög högstanivå på den grabben, men blir för långa mellanrum av alibispel
Sigge: Nånting är ruttet med den som inte har nåt gott att säga om MoDo. TIKare eller Lövare? Du är långt ifrån en MoDoit. Motbevisa oss gärna. Annars kan du dra!
Sigge: Är något ruttet på det här forumet om något. Aldrig sett på maken hur luften går ur så många gnällkukar samtidigt, när vårt lag lyckas kvittera.