KRB: Vad fan läser jag? Kenttä som väl dubbats till Jesus i södra Västerbotten tar in en back med -20 i Alpligan, för att spetsa till bygget nu inför slutspelet. 😂😂
Jag tror vi vinner enkelt i kväll, Lassi kommer att storspela och laget är i toppform Det kändes som de flesta hade förväntat sig en tuff match senast mot Frölunda, det går inte att vinna alla matcher och när förlusten ändå på förhand skulle komma blev det lägligt att vila Lassi!? Laget i övrigt gick inte heller på maxvilja matchen igenom!?
M Horava: Ja, men då är MoDo inte heller värda att vara i den här ligan. Har andra tankar idag. Inga jävla bortförklaringar. Hela klubben är ansvarig om vi åker ut och det är garanterat välförtjänt. Gäller alla klubbar.
Werner: Jag är MoDoröv men svinrädd för att laget blivit mätta och tror att de kommer att vinna SM-guld bara för att de hamnar över ett streck. Nä, nu är det att gnugga som f-n som gäller i varje match framöver! Som matchen mot Frölunda. Livsfarligt att tycka att man spelat bra och varit bättre än Frölunda men komma hem med noll poäng. Målsättningen borde vara 3 poäng och att varje match är i ett slutspel. Allt annat är ointressant. (Ok. Mot Brynäs kan de få slappna av och checka ut och ställa OEEK men annars är det fullt fokus som gäller..) Btw. Häftig match för er som ska se den live. Svårt avundsjuk på er.
Werner: Ja, goda förutsättningar för fullsatt. Förutseende av MoDo-ledningen att just denna gång få till en matchstart kl. 15.15 på lördag så att folk hinner vidare och se matchen mot Finland sen. Blir hockey hela kvällen, goodbye Mello!
Smurfen: Själv var jag på besök i Karlstad och hade min MoDo halsduk på mig, detta ledde till en bortamatch med en Karlstad tös. MoDo öppnar många dörrar på glänt....
Werner: Kötta in pucken! Här i Umeå är det ett jävla rally. Träffat trevliga norrmänn och finnar och de vill bara snacka Forsberg när jag säger att MoDo är bäst i världen 🥳
Om man får drömma lite och det tycker jag man får göra såhär en lördag inför ett förmodligen fullsatt Hägglunds, så kan vi efter dubbelmötet mot Leksand ligga på play-in 🥳🤌 smaka på den MoDorövar
{10015}: Jo. En väldigt duktig 08:a. Jag skulle vilja ge Gradin ett annat namn för en annan duktig 08:a från Stockholms området. Alexander Command. SDE
Golden boy : Sjukt spännande ändå, men med 4-0 efter 2 perioder kan man snabbspola före efterrätten med firandet. Men först intervju med Snygg-Hasse efter andra perioden. Att vara MoDoit är en ynnest, nu ska vi bara slutföra denna säsongen med flaggan i topp
grimiss: Det är inte att spela ett högt spel med målvaktspositionen. Det finns ju inte någon målis att köpa till ett rimligt pris. Varför fixade annars Färjestad bara Lindbäck som andremålvakt som ersättare till Clara (3 insläppta mål i snitt, nej inget för oss) om det fanns något bättre på marknaden? För övrigt skrev Höken att ett icke namngivet lag velat regga AIK:s Victor Brattström men fått nej, så inte helt lätt heller...
Landar han ett stort namn, vi börjar spela kasst och vi åker ut så kommer han naturligtvis vara ansvarig för att ha förstört ett topp tre presterande lag osv.
Men jo nog har han is i magen, spelat ett fruktansvärt högt spel med målvaktspositionen
{10015}: Videll är ett skämt! Trött skojare. Äckligt att se bedragare utnyttja halvfigurer i sportledningar som i ÖIK och Löven. Åker bara dit och skiter på klubben.
Keriksson: Tre raka matcher utan mål. Man får väl ändå säga att de har överpresterat en del en rad matcher. Linus Videll är så usel och LP ser ut som en rund miljon i jämförelse. Synd att han inte har bättre omgivning.