{10015}: Han får gärna fråga varför man spelar True som på runt 10 minuter spelade lyckas släppa in 2 mål bakåt och varför Näsen som är rädd för att få ett blåmärke kan gå in och dra på sig -3 sådär lätt. Tack och hej vi ses i kvalet jag vill dock säga att jag tror att vi klarar oss kvar emot HV men det kommer oavsett vad bli ångest deluxe.
{10015}: Pelle kommer väl ge alla spelare godkänt betyg och hylla Hinken för sitt fantastiska lagbygge. Karlin kan dessutom aldrig göra ett felbeslut eftersom han lyckades bra i HA
Ja det är bara be till hockey gudarna att andra resultat går med oss ikväll. Och sedan är det minst 6 poäng nästa vecka som gäller annars är det bara ställa in sig på kval. Och förbereda så gott det går.
Silly: Ja, ska han spela i en fjärde kedja är det kanske lika bra, inte så man lyfter honom där. En av få spelare som egentligen kan spara lägen på egen hand, med rätt kedje kamrater lär han göra succe.
Steken84: Avbruten klubba inte mycket backen kunde göra utan klubban när han var enda back framför mål. Det är sånt som händer. Otur bara att det hände just då
Gavelo: Mattias Persson är uppe i Ö-vik i dag för att se matchen och utgår från att han till skillnad från ryggdunkaren Pelle kommer ställa några kritiska frågor till Karlin, ”Varför spelar du de sämsta spelarna i de mest kritiska lägena?”
Silly: Jävla pisslag Hinken har värvat ihop. Han fick 5 miljoner och lyckas bara värva in 60 metarN som ligger på 0p efter 100 matcher. Han får fan avgå jag skiter i det är hans fel att vi ligger där vi ligger och att vi har spelare i laget som "Alexander True" som ens går in på 12 fws och sedan får spela 15min + varje match
Framnäs: Dåligt fokus nu att slå riktiga passningar. Slänger iväg puckarna bara utan att titta på vad dom har bladet. Och iofta i fel lägen, Väldigt otajmat!
ForzaMoDo1921: Hade vi spelat på en normal nivå mot Leksand X 2 och Idag hade vi tagit 9 poäng. Men vi har kört slut på grabbarna pga truppen är på tok för tunn och finns inga vettiga alternativ till bänka och göra förändringar. True ska inte spela en minut till men så har vi sagt större delen av säsongen lika förbannat så får karln massvis med istid.
JonathanF: alla matcher för detta skitlag är svåra att vända. Vi har behövt rusta för stundande kvalet sedan ioktober, fick tom extra anslag, men hinken hittade benson och en värdelös breddback från Finland på hela vintern. Den mest korrumperade värvning jag sett i modo på länge. Hade Berglund hetat smith eller vijzjek hade han aldrig värvats trots identiska kilon, siffror, spelstil och prislapp.
Dundee: Jo, det säger sig självt att i vårt tabelläge där allt handlar om överlevnad, och när styrelsen skjuter till 5 extra millar. Då bör man se till att något händer med truppen inför slutspurten. Håller med dig helt om den grejen.
Framnäs: Man har chans på poäng i varje match. Brynäs är ju inge bra denna match men vi lyckas vara sämre en sämst. Detta är otroligt oroväckande hur det ser ut, och jag står fortfarande fast vid att Gradin skulle ha agerat och breddat laget. Känns som vissa spelare dragit jävligt tunga lass på slutet och det börjar märkas nu.
Det blir skoj detta. Först ska vi genomlida ett kval mot HV och sen ska vi börja om i HA mot lag som Tingsryd. Finns ju inga spelare kvar i truppen heller.
{10015}: Ja ja. Ingen hade trott på poäng här egentligen. Det som är synd är att vi inte hade mer energi mot Leksand, hade vi kört som mot Frölunda där hade poängen trillat in. Så är mer de matcherna vi ska skämmas över.
Gavelo: Ja eller åtminstone fått lite stopp på honom. Nu är han i landet mellanmjölk. För dålig fart för att hinna med i vändningen och för långt ifrån för att kunna få med farten på honom.
Tarasov: Näsén spelar sitt sämsta spel tyvärr där han tvekar i varje situation. Flertal gånger han inte vågar stå upp på blå trotts gott om tid. Så bara tidsfråga innan han skulle bli rundad. Ska man pincha måste man va jävligt bestämd på det.
Dundee: Vi skulle må otroligt bra av att ha 2-3 forwards som smäller på och verkligen går på kropp, det skapar energi i ladan och det behöver ju för jävlar vad dålig hockey vi spelar.
Frontschwein: Om inte True sitter på läktaren resten av säsongen kan Karlin och resten av tränarstaben avgå. Han kostar oss så otroligt mycket baklängesmål. In med LP som kan komma in med energi och vilja