KryptonitKasper: Detta har man saknat så in i helvete. Sällan man får se uppleva detta spel i en MoDo-match numera. Blir vi kvar i HA och Löven går upp sker det inte på en hel säsong.
Vargen: Deras båda mål har skett under total överbelastning av försvaret. Nu senast precis när pucken gick över linjen så låg det 3 svenska backar över Love som i en böghög, vad fan ska han göra då tycker du?
Visst det är klassiskt Sverige att gå rent i gruppspelet men inte vinna guld men ändå, man hoppas ju inte de förlorar för det. Just den här USA-killen hade man väl extrema problem med o förlorade med typ 3-7 många ggr runt 17-års åldern
Vargen: tyvärr är ju 3 måls ledning ingen säker ledning i hockey o speciellt inte i jvm. Vi får se hur det här går. Men tycker man gör mycket bra och har bra fart.
Gavelo: tycker iallafall Rödluvan kan fortsätta sina spaningar då jag håller dom högre än dina när det gäller juniorerna.
Hur ser det ut annars? Är i Norge o Skröders hemby, ska åka skridskor nära Amfi Borg imorgon med småglinen. Med det sagt, Svtplay funkar inte här tyvärr..
Gavelo: Varför skriver du att jag inte har någon aning innan du ens frågat? Fystesterna är offentliga från draft-combine. Han var i den absoluta toppen. Genborg tex som ses som ett monster i Timrå kunde inte ens mäta sig. Frondell har kallat honom för ett djur. Dessutom har ju MoDo och ÖA publicerat topp tre i olika kategorier från MoDos fystester med Bäckström, där Milton dyker upp här och där.
Trodde genuint du som PT eller vad du är skulle ha koll på detta. Har du missat hur outtröttlig han är hos oss? 100% i varenda byte. Givetvis en produkt av att han är vältränad. Capitals lyfte också Miltons fysik som en av hans största styrkor under draften. Och inte minst så har Milton pratat mycket om hur viktig träningen är för honom.
Vargen: Nu argumenterar du för något du inte har en aning om, du har öht ingen aning om den fysiska statusen på alla SHL spelare på isen idag så jag tänker inte ens bemöta den killgissningen!
Övrigt, som sagt, Milton har rätt roll i detta jvm
Gavelo: Att skriva att han inte räcker till mot ett ”så här fysiskt motstånd” blir konstigt när han är kanske topp tre mest vältränade och fysiskt spelande spelare i Sverige. Skridskoåkningen är det inget fel på heller. Det som händer är samma fenomen som med Lucas förra säsongen hos oss, du kan bara visa so much när du får knapert med speltid.
Fjärdekedjan är dessutom en ny roll för Milton, även om hans profil egentligen passar in där. Han har aldrig spelat i en fjärdekedja i hans karrär, någonsin, hittills.
MorganaLefaey: Hävelid valde att flytta Eriksson som spelat i samma länk som Milton i fjärdekedjan resterande gruppspelsmatcher, upp som förstacenter. Går att argumentera för att man hade kunnat flytta Milton istället.
MorganaLefaey: Svårt att verkligen vissa något också när man spelar 8nin per match. Hur många puck känningar hinner man med per match då, typ 5st? Gäller att verkligen ta tillvara på det lilla då.
Trilske: Fast det är fel att stirra sig blind på poängskörd som sportchef. Verkar vara Hinkens signum... Kolla på flopparna som varit poängsprutor men är sämst i modo. Har de gjort poäng måste de vara bra!? Dickinson var alltid grym åt båda håll redan från början i SHL. Helt klart tjänstefel att inte inse det tidigt under säsongen i SHL.
Han var ett guldägg motsvarade Tambellini, inget annat än dåligt jobb av Hinken att bomma honom. Sen är det enkelt att sitta på facit, men en chansning och signa honom billigare i början av september hade sannolikt räddat oss kvar andra säsongen också.
Znark: Är det ens lönt att jämföra. Killen fick sparken efter lång tid av dåliga resultat. Såg förbannat trött och less ut. Ska nya tränare trolla fram 3-poängare.
Bad_Brett: men spelar exakt poängantal nån roll? Dicken hade spelat många matcher i modo vid det laget, en vass sportchef hade fattat vad han satt på och signat, oavsett säsongs inledning (om det inte var super uppenbart att han def inte höll på shl nivå)