Gavelo: Nu tror jag inte att någon klubb är beredd att betala en slant för dom spelare du nämner. Men för Andersson så kanbnog ett SHL lag betala några hundratusen för i dessa tider.
modomille: Säger ganska mycket om Hinkens inkompetens! Han var alltså på väg att släppa ett av dom få bra nyförvärv han gjort på flera år tillika en av säsongens bästa målskytt.
Nu kan han tänka sig att släppa Swetlikoff vilket man kan köpa.
Men för fan, dumpa Bjerselius , Op och Granberg ist, fullständigt meningslösa spelare för oss
Costanza: Tycker dagens MoDo kunde få specialstudera det första målet i klippet. Det ser ut som att Peter fullständigt skiter i att det är en spelare i vägen, han bara ska fram. "Flytta på dig", typ.
Willow: Vet att Fredrik har varit inne på att han skulle må bra av ett miljöombyte. Jag hade varit försiktigt positiv till en sådan värvning. Nu lär det ju inte hända dock...
Gath en Svensk/Dansk terrier hade varit perfekt som head coach för MoDo. Då hade det ställts krav på spelarna ,dom som inte jobbat för laget hade blivit förpassade till läktaren.
Bad_Brett: När jag förut hade råd att hänga i baren som glad 36-åring så blev man tafsad på av både 24- och 48-åriga damer. Ingen av dem gillade hockey. Skönt.
Vikingmodo : Förstår inte att flera skriver att han kommer stanna kvar i Florida efter karriären. Nu har ju Hedman sagt att han ska flytta hem till Ö-vik flera gånger så fort som karriären är klar där borta, t ex i Expressenintervjun från 12 augusti 2021 när han vunnit guldpucken. "Kärleken till Ö-vik är väldigt stor. Allt finns här, staden är av perfekt storlek och sommaren med skärgården är det finaste som finns. Det är här jag är född och här jag kommer bo när jag är klar där borta".
k1m: : Ja, det här får väl stå för ni amerika-älskare. Själv skulle du inte ens kunna betala mig för att flytta till det där skitlandet. Sämre i precis varenda aspekt.
Du har helt rätt i det du skriver. Jag gillar inte det landet. Men Hedman gör det säkert.
Smurfen: Hoppas detta bidrar till att fler skrotar det veka tankesättet att laget ska förtjäna publiken på plats. Är man en supporter är föreningen mer än bara individerna som spelar denna säsong.
Bad_Brett: Bäckström uttalade sig aldrig som Hedman gjort i media. Och för den delen, det var många som trodde att Bäckström skulle återvända. Det var ett odödligt återkommande ämne på X i flera år att folk hörde att han gör comeback innan han faktiskt tillslut gjorde det.
Vargen: Det handlar bara om att hans uttalanden i media inte stämmer överens med det jag har hört privat. Sedan kan saker å ting såklart förändras över tid, men som sagt, jag blir inte förvånad ifall han väljer att köra ett par år i MoDo.
Vem trodde att Bäckström skulle göra comeback i Brynäs för ett år sedan...?
Bad_Brett: Hoppet är det sista som lämnar en och förnekelse at it’s finest 😅
Men jag kan förstå det oxå. Whatever makes your boat float. Att MoDo producerar spelare från Ö-vik som aldrig återvänder från NHL igen är faktiskt ett stort flex i sig.