1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 530139 inlägg · 4121 ämnen
« · 2664844 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly season
Smurfen: Otroligt välförtjänt, Brynäs hade lekstuga långa stunder.

Sv: Silly season
Costanza: Äckliga Brynäs

Sv: Silly season
Ingen bryr sig. Lika bra det en trött måndag. Nu ska jag kolla på en repris av Allt för Sverige.

Sv: Silly season
Padrone78: Alla vet att MoDo är bäst på hockey. Nu ska de få spö!

Sv: Silly season
Gavelo: inte nästa år. Nästa år har vi råd med LP i topp 9. 😜

Sv: MoDo - Damlaget
{8225}: Beep! Beep!

Sv: MoDo - Damlaget
JoJo2613: Grymma tjejer från Ö-vik! Vinn!

Sv: MoDo - Damlaget
{8225}: Helt otroligt att Brynäs fick PP just nu... Domarinsatsen är på topp.

Sv: MoDo - Damlaget
{8225}: Bra av Ö-viks starka hockeydamer!

Sv: MoDo - Damlaget
{8225}: 1-1 i Gävle efter 2 perioder

Sv: Silly season
{10015}: Jag har +20-årig rutin här på forumet och du ser ju hur mycket hockey jag kan :-) Gllliar spelare runt 25-30. Om Fröberg är 3:a och Vigge 4:a så kommer MoDo tugga in poäng. 2 toppcentrar in sen.

Sv: Silly season
Padrone78: Samtidigt är Saik ett etablerat topplag i Shl som har ”råd” att spela juniorer medans Modo kommer få kämpa för överlevnad och för att kunna etablera sig i högsta ligan😘

Sv: Silly season
Costanza: Rutin är ett överskattat ord. MoDo behöver spelare i centrallinjen nästa år som är bra. Vilka det blir och hur gamla dem är återstår att se.

Sv: Silly season
{10015}: Nu går vi efter Rögle för slutspel. Fattar dock att MoDolaget är rätt trötta.

Sv: Silly season
Gavelo: samtidigt så lirar Axel Sandlin Pelikka som ordinarie och i PP i SAIK, vid samma ålder som LP kommer vara nästa år 😜😃

Sv: Silly season
Gavelo: det luriga blir att hitta ett allsvenskt lag som vill ge honom mycket speltid i en offensiv roll och speltid i pp, jag tror det kan bli svårt. få 18-åringar som får det och dom som får det finns det också ett annat intresse (ex nhl-pengar) från föreningen att spela spelaren. mindre incitament att låna in en 18-åring och ge massa speltid som man sen inte får nånting för. om han nu inte skulle gå in och göra 30 men det är väl osannolikt

tror att han kommer få nöja sig med extraforward i modo, speltid när det är skador och mycket speltid i j20 och kanske i ettan med övik

Sv: Silly season
Gavelo: Att han är ”för dålig” säger vi nu innan vi ens värvat nästa säsongs toppspelare. Tror han har mycket god chans att slå sig in, tippad i förstarundan och hur många gånger har förstarundstippade spelare i andra klubbar inte varit tongivande i A-laget?

Kan självklart gå hur som helst, men jag tror han löser en plats i A-laget nästa säsong, speciellt eftersom att jag räknar med att minst en av spelarna presterar under förväntad nivå.

Sv: Silly season
{9315}: känns som vi behöver byta lite mer…. Är ju mer eller mindre samma lag.

Sv: Silly season
grimiss: Den blir alltid större om en Ö-viksblondin juckar mot George på Statts dansgolv ;-)

Sv: Silly season
{10015}: Lucas är för bra för J20 men för dålig för att ta plats i en Modo topp 9.
Spelare i den åldern utvecklas bäst med mycket speltid i en roll där han får praktisera sina styrkor.
Lp behöver mycket speltid i en offensiv roll och speltid i pp, det är helt omöjligt att han får det i Modo, eller kanske inte omöjligt men iaf väldigt osannolikt.
Han kommer givetvis testas under nästa höst men jag tror en utlåna likt Jacobsson och Norén ligger närmast och bäst till för hans utveckling.

Sen kan ju vad som helst hända givetvis..

Sv: Silly season
{10015}: Inget ont om unga spelare men MoDo behöver säkra upp centerlinjen nästa säsong med rutin. Ser gärna LP få en chans.

Sv: Silly season
grimiss: mer tv-pengar

Sv: Silly season
Costanza: men blir den större?

Sv: Silly season
KB:

ranta-ny-ny
woods-ny-mikkel
södergran-sam-niederbach
ohlsson-jacobsson-op
ejk, lucas p

(winberg)-rundblad
bernhardt-näsen
ny-berg
???

lehtinen-olle

det är status med 2 backar och 3 forwards. en back till och en forward till (så 3 backar, 4 forwards totalt, dvs 7 som hinken pratade om) gör mycket

Sv: Silly season
Gavelo: Problemet där är väl att då får vi nog inte se mycket mer av honom i MoDo sen. Lucas som spelare hade passat utmärkt i AHL därför väldigt sannolikt att de vill testa honom där förr eller senare

Sv: Silly season
{10015}: Tänker att 2 backar och 3 forwards är vad som ligger som minimum.

Sv: Silly season
{10015}: Det är jag tämligen säker på att det inte är.
Han kommer säkerligen få testa spela i Modo vid vissa tillfällen men det absolut bästa för en sådan offensiv spelares utveckligen är att få spela mycket i den roll han är tänkt för och då framförallt i seniorhockeyn.

Sv: Silly season
Gavelo: Tror det är mer givande för hans utveckling att spela SHL/J20 faktiskt.

Sv: Silly season
{10015}: Hoppas han får en betydande roll i någon bra klubb i allsvenskan, typ Djurgården med mycket speltid

Sv: Silly season
{9315}: Dicken stannar vid 1p mot Luleå? Äh, gillar killen och önskar honom lycka till i Ängelholm med Trissvinsten efter att ha hjälp upp MoDo och lirat kanon för oss i SHL!

Sv: Silly season
{9315}: Eftersom att jag missade att du skrev att Hinken bekräftade att Dicken lämnar.

Sv: Silly season
Costanza: ser bara ett tomt inlägg från rödluvan. spännande

Sv: Silly season
Costanza: Tror verkligen på LP nästa säsong.

Sv: Silly season
{10015}: Bra att det är officiellt. Nu går vi vidare! Bli ett bättre lag med större budget.

Sv: Silly season
{9315}:

Sv: Silly season
KB: Det blir nog en mellansäsong nästa säsong

Sv: Silly season
KB: Hoppas att vi lyckas med det också. Tänker mig att det är en ersättare till OEE där.

Sv: Silly season
{9315}: 5-7 spelare in känns väldigt bra!

Sv: Silly season
*1921*: och vi skulle ändå vara före malmö också om man ser nuvarande tabell :P

Sv: Silly season
sammanfattning från 60 minuter modo på aftonbladet

realistiska värvningar enligt ros
norlinder, tufte (finns inget rykte bakom detta utan ros resonemang är att hinken värvar en spelare från eagles varje säsong)

drömvärvningar:
jesper olofsson och HAHA, oliver ekman larsson, nej.

hinken gästar:
modo är inte klara, men hans nervositet har gått från 10 till 7 senaste dagarna

underlättar när han och potentiella värvningar vet (med reservation för den där minimaliska chanser) att det blir shl

tycker att vi började säsongen bra, sen tuff svacka, dom hade väntat sig svacka men inte så stor.

hinken är mest nöjd med värvningen av lassi lehtinen, men han är nöjd med flera.

dickinson spelar inte med modo nästa säsong. modo kunde inte vara med ekonomiskt, josh öppnade väldigt bra för att han ville stanna, men det blev dålig timing, modo förlorade så mycket under perioden där detta hände (januari) och - som jag tolkar det - josh bestämde sig då

kommer inte att få pengarna man givit till brynäs denna säsong i budgeten nästa säsong av olika anledningar. befintliga kontrakt kommer att öka i kostnad kommande säsong.

kommer värva för dom två första femmorna framför allt.

mattias norlinder: en spelare modo jättegärna vill ha hem, tränar med modo på sommaren, vill definitivt ha hem honom.

hinken hävdar att sampos rantas nhl-chanser är större idag än när han kom till modo, och kan bli samma sak för norlinder om han vänder hem. hinken pratade med norlinder i mitten av februari, hans rådgivare häromdagen.

jesper olofsson: modo har ett stort intresse, beprövad målskytt, klart som tusan han är jätteintressant för modo. modo är i samma situation som norlinder, vill gärna ha hem honom, han vet vad modo känner gällande honom. det har inte varit konkret med kontrakt (rak fråga från abris) men hinken har koll på vilken lönenivå han ligger på. hinken tycker att dom har haft en bra dialog och jesper är en fantastisk människa. modo kommer göra allt i deras makt.

fredrik olofsson: finns ingen dialog mellan honom och modo, en drömvärvning. han har spelat i nhl hela säsongen fram tills en vecka sen, hinken tror inte han vill släcka drömmen redan. hinken har inte fått för sig att han vill flytta till sverige.

ros tar upp ett gäng eaglesspelare som hinken svarar på: finns en hel del shl-kompatibla spelare i colorados organisation, vi får se var vi hamnar där.

centersidan: två centrar ska in i första hand. center ett och center två. tittar brett, inte bara nordamerika. har inget emot att hitta en finne eller något, bra hockeyspelare är modo intresserad av oavsett land.

hinken säger att det har stor inverkan om spelaren har varit i shl innan, då vet man vad som krävs för att klara av det.

angående tufte: svårt att värdera om han är snabb nog, han är inte på modos bord så hinken har inte tagit ställning till det. svårt med ahl, vissa är bra i ahl men dåliga utanför och tvärtom.

hinken räknar med 5-7 spelare in, där nånstans, närmare fem tror han.

brickley: vi får se var vi landar, har gjort en jättebra säsong, hade en liten svacka som hela laget, bra på slutet.

rubins: kanske spelar innan grundserien är över, hinken hoppas han kan spela redan denna vecka. för en liten dialog med agenten men hinken vill inte ha för bråttom, han vill utvärdera efter säsongen exakt vad han behöver och få svar från dom som gab har förfrågningar på innan.

om colorado-jobbet: hinken tycker det finns fördelar, han får tillgång till scoutrapporterna från hela organisationen, och han har lärt känna scouterna i organisationen. fördel sett till tiden han lägger ner, det ger mer än tiden han lägger på det.

var nära en spelare från colorados organisation i februari, inget namn, men nån som kört fast som colorado ville ha igång.

lucas petterssons framtid: hoppas att han ska banka på dörren och komma in i spela, ska träna med a-laget i sommar, gå på is med a-laget i augusti, det viktigaste är att han spelar hockey hela tiden, oavsett om han spelar med a-laget så kommer han få spela mycket juniorhockey också. blir inget bättre av att spela 6-12 minuter i shl utan behöver isåfall varva med mycket istid i junior. hinken har höga förhoppningar. hinken tippar sen förstarunda tidig andrarunda i draften.

hinken är inte rädd för att sampo skulle lämna för nhl även om chansen finns, men vill att det ska vara den utveckling man får i modo, att man går från modo till nhl.

drömvärvning: victor hedman. han tror dock inte att victor kommer hem. behöver inte prata om honom som spelare men som person, han är ett fullblodsproffs, hade varit guld värd för modos yngre och mindre rutinerade spelare. en spelare som kan sätta en standard. hinken säger att dom inte har någon dialog om det utan det är mer en monolog från hinkens sida som tjatar på honom att komma hem, men victor har inte direkt öppnat för det

hinken såg hv-matchen på tv pga vidskeplighet, han har aldrig varit nervös på det där sättet men det började mot djurgården i fjol, har modo vunnit har han samma tröja på sig på matcherna, han har varit med på nån roadtrip och modo spelar dåligt, då följer han inte med nästa gång... smågrejer, löjliga, men det har blivit värre senaste året. ifjol tog han alltid samma promenad, samma runda, samma tid under slutspelet. dock inte samma runda nu.

---

har skrivit medan jag lyssnat så det kanske är otroligt osammanhängande

Sv: Silly season
Brander: Ros: ”Modos räddning är att HV gjort en sämre säsong än förväntat.”
Jag: ”Eller då kanske HV hamnat i kval för att Modo gjort en BÄTTRE säsong än förväntat och tagit 11 av tolv poäng i inbördes möten?”

Sv: Silly season
Bad_Brett: OP +5 säger en hel del...

Sv: Silly season
Randy Marsh: Där snackar vi en rejäl pjäs! Ersättare till Walli?

Sv: Silly season
{9315}: det kommer en sammanfattning men hinken bekräftat precis att josh dickinson INTE spelar med modo nästa säsong

Sv: Silly season
Brander: jag ska lyssna nu. återkommer om en timme

Sv: Silly season
SPOODI: ja, annars blir det tufte för honom

Sv: Silly season
Randy Marsh: kan 0 om honom men är han snabb nog på rören för SHL?

Sv: Silly season
Brander:

Ser att det är Riley Tufte från Colorado Eagles på bilden bland annat. 197 cm och 105 kg bjässe.


Sv: Silly season
Rht: Det gör den ju såklart, det är som att tro att man kan tjata sig tillbaka en partner som lämnat en.

« · 2664844 · »