sundsasen: Dom två i ledarstaben som jag har varit tveksam till sedan förra säsongen är Sundell (har varit negativ till honom från första dan) och Zaikowski ( tycker inte han verka utveckla målvakterna som Anders Eriksson gjorde)
Durkslaget ska in och visa att han kan sno en match, vad gör han.. "trumvirvel" utbytt efter halva matchen.. Werner skadad och vi hade legat närmare kval än topp 4
Znark: Vi ser ut att ha vaknat till lite nu och förstått allvaret. Efter att bara ha såsat igenom period 1 när hallen ej kändes inspirerande. Men kan vara för sent att komma in i matchen när man är i underläge med två mål. De har 20 min på sig nu att bevisa motsatsen.
DrCox: Foppa bor i Schweiz av en anledning.....Sanny krossade ju Yetman en gång i tiden. Historiens bästa tackling! Sanny är GUD i Timrå. Kelleher cashar bra dock 😄
Det bittra är ju att Modo inte ens försöker låtsas längre.
Nepotismen är norm: vi sitter med en andramålis för att farfar är från Gideå och höll på Modo. Inte för att han är bäst, inte för att han passar i ett spelsystem – utan för att han passar i släktträdet. Runt honom: en röra av legoknektar värvade på fina siffror ifjol, utan en tanke på roller eller struktur, för det finns ju inget system.
Släktband före sportslig logik, panikvärvningar före plan – och ändå maler snacket om “kultur” och “Modo-hjärta”, medan föreningen i praktiken verkar mer intresserad av farfars postnummer och Eliteprospects än av att bygga ett lag som håller ihop.
Skäms skäms skäms.... såååå dåligt!!! på alla andra arbetsplatser i alla möjliga verkligheter hade huvuden rullat... I övik och modo "nä vi måste jobba med det här" ... kaaaa taaa strooof!
Sanyet: Koncentrera er på att öppna kiosken på bortastå istället. Jag förstår att det är svårt att finna den kompetensen i Timrå men jag tror att ni ska kunna lyckas innan säsongen är slut om ni verkligen försöker.