Backar: 3 Mattias Timander 5 Hans Jonsson 6 Tobias Enström 8 Oscar Hedman 32 Tobias Viklund 34 Tommy Wargh 35 Pierre Hedin 38 Adam Andersson.
Forwards: 4 Mattias Hellström 10 Per-Åge Skröder 17 Kristian Kuusela 18 Peter Öberg 19 Mikael Pettersson 20 Oscar Steen 23 Zdenek Blatny 24 Niklas Sundström 28 Miloslav Horava 29 Andreas Molinder 33 Johan Nilsson 39 Per Svartvadet 59 Robert Döme
Kommentar
Harald Lückner: - Vi måste vara beredda på allt! Första semifinalen blev, om inte avslagen, så i varje fall en väldigt odramatisk och lugn match jämfört med kvartsfinalerna, inte minst då den sjunde och sista. - Visst blev det så, erkänner också Harald Lückner, MODO- coachen. Tror att både vi och HV fick en naturlig reaktion efter de tuffa kvartsfinalerna.
Nu blev det knappt spännande. - Klart vi hade flyt som fick 1-0 på första skottet. Men lugn i båset var jag inte ens efter två perioder. I det här spelet kan saker och ting vända väldigt snabbt.
Känslorna inför semifinal två i Kinnarps Arena? - Framförallt att vi måste vara beredda på allt. Dessutom ödmjuka till max och att vi sett till att vi nollställt allt från första semifinalen. Vi är medvetna om att det blir ett helt annat HV vi möter nu.
Ingen risk att killarna känner sig säkra efter 4-1 i första matchen? - Får det bara inte vara. Det gäller att ta varje match för sig och sedan vara beredda på vad som kan hända inför fortsättningen. Precis som inför första matchen är vi i alla fall fyllda av tillförsikt.
Viktigt vinna första matchen hemma förstås. - Självklart. Nu har vi bara tre servar och då hade det varit tungt missa den första, som vi gjorde mot Färjestad i kvarten i fjol. Det gäller nu, till att börja med, för oss att försöka ta en bortamatch.
Nu var det Sundströms tur ta över huvudrollen efter Svartvadet. - Niklas kände väl att han ville göra lite utöver det extra efter Perras show senast. Men de här två spelarna till trots. Jag vill framförallt ge en eloge till många andra, som exempelvis Tommy Wargh som går in och ger järnet varje sekund han spelar och också gjort två slutspel, som Peter Öberg som sliter hela tiden.
Det viktigaste av allt just nu? - Att vi inte får vara nöjda. Nu ska vi ta vara på den chans vi spelat oss till!
Noterbart om laget
Noterbart 1: Skador/ sjukdomar: Andreas Salomonsson borta, axelskadad, resten av säsongen, Justin Morrison under rehab, hopp om spel söndag hemma. Noterbart 2: Tre MODO- besök i Kinnarps Arena i vinter, seger 2-1, förlust 1-2 och förlust 0-3. Noterbart 3: MODO Hockey åker charter t o r till semifinal två. Noterbart 4: Semifinal två HV 71- MODO Hockey sänds direkt i Canal plus.
Wayne Gresky: Det är väl Hasse som varit inblandad. Han är ju bra på att både lägga till och ta bort. Men kritisera inte, rätt vad det är så blir han ledsen.
Man undrar ju lite hur Mårts tänker då han säger detta:
"Vad beror det på att det blir så tror du? - Alla ville säkert, men handlar om människor. Linköping och Färjestad hade några dagar extra vila och kanske hunnit ladda om, medan vi var helt slut. Jag kan nog inte förklara på något annat sätt."
Så HV spelade dåligt för att Linköping och Färjestad spelat mindre?
Och så verkar det som att Hasse skriver HV:s krönikor också. :-)
Men eftersom MoDo ska flyga till matchen imorgon, samt åkte mera skridskor än HV förra matchen, då är det ju helt tvärt HV som haft flera vilodagar till fredagsmatchen, right?
Attans, då kan vi räkna in en förlust direkt, det märker man ju....
Gidde: Jämtin var ju faktiskt en av de få i HV som verkligen ville spela hockey i gårdagens match. Fast han försökte iofs i slutet av matchen att provocera Hasse och få honom att ta en utvisning, något som inte lyckades. Den enda som verkade provocerad av försök till provokationer var Lance Ward, han verkade irriterad på att ingen MoDoit gick på hans inviter
Äh, vad faan, så vi ska alltså råka ut för den där som inte hade så mycket koll, eller hur det var, även i semifinalen. "Semifinal två döms av Patrik Sjöberg, Gävle."
Dessutom är det tydligen inte bara Pörrsi som använder sig av tombolahjul som någon form av belöning till spelarna
"Gamle ordföranden och hedersordföranden Tore Erkén hälsade på MODO-gänget efter träningen i går. Då är det alltid mangrann samling. Tore körde sin vanliga lottodragning med tombolan och fyra middagar för fyra personer vardera stod på spel. Detta för tre kvartsfinalsegrar (den första redan dragen) och semifinalsegern senast. Oscar Hedman skötte hjulet och Niklas Sundström den som vanligt som övervakade det hela. Fyra forwards vann - i tur och ordning Johan Nilsson, Per Svartvadet, Miloslav Horava och Kristian Kuusela. Den sistnämnde mäkta imponerad då han hämtade sitt vinstbevis och av Erkén blev tilltalad på perfekt finska."
Paddan: Jag gillade det där med att han förut kom med en plasthink med matvaror som de kunde vinna. Hade varit coolt om han kom med det nu. Jag menar kanske bara jag som fått för mig att killarna som tjänar 200.000 i månaden inte skulle finna det som en rolig sak att vinna. Men vem vet, det kanske är så trevliga och bra killar så det skulle ha glatt sig åt gesten och verkligen uppskattat den.
mitt tips är att modo kommer spela tätt försvarsspel och trötta ut hv... Resultatet blir att hv spelare blir tjuriga å drar på sig onödiga utvisningar i 3:e,och modo kan hålla undan å vinna..
Mats Edström: jo lite avig tråd blev de..men om vi sätter samman morgondagens match med ett par kalla så e de väll ok?! :) fast nån sa till mig en gång att sport och "starkt" inte hänger ihop! =) hur som helst..seger i morrn
Mats Edström: Staropramen distribueras som Frisco sa redan av Carlsberg och enligt en säljare som sålde in folköl i en av "mina" butikar berättade att den skall vara på gång. Han trodde på 4-5 sorters stark och 2-3 folkis innan årsskiftet.
Salle: Det där låter som ljuv musik i mina öron! Problemet med DraughtMaster är ju annars att varumärket ägs av Carlsberg men den saluförs av OBH Nordica. Det innebär att andra bryggerier varken får eller förmodligen är intresserade av att tillverka fat till ölpumpen. Fast egentligen är problemet överkomligt.
Mats Edström: Ett till problem är att 5l inte räcker länge samt att kvaliteten är ojämn p g a av att kylningen inte fungerar som den skall oavsett om fatet har legat nergrävt i någon glaciär. Har för mig att en en ny modell är på väg ut på marknaden. Må denna kontrollera skummet bättre.
Mats Edström: Vilka besvär ni verkar ha med era DraughtMaster. Min funkar perfekt, skumkronan blir bara centimetern högre än den rekommenderade tummen. Se till at skölja glasen innan och att luta det då ni tappar i ölen.
60 Karol Krizan
(30 Mikael Zajkowski).
Backar:
3 Mattias Timander
5 Hans Jonsson
6 Tobias Enström
8 Oscar Hedman
32 Tobias Viklund
34 Tommy Wargh
35 Pierre Hedin
38 Adam Andersson.
Forwards:
4 Mattias Hellström
10 Per-Åge Skröder
17 Kristian Kuusela
18 Peter Öberg
19 Mikael Pettersson
20 Oscar Steen
23 Zdenek Blatny
24 Niklas Sundström
28 Miloslav Horava
29 Andreas Molinder
33 Johan Nilsson
39 Per Svartvadet
59 Robert Döme
Kommentar
Harald Lückner:
- Vi måste vara beredda på allt!
Första semifinalen blev, om inte avslagen, så i varje fall en väldigt odramatisk och lugn match jämfört med kvartsfinalerna, inte minst då den sjunde och sista.
- Visst blev det så, erkänner också Harald Lückner, MODO- coachen. Tror att både vi och HV fick en naturlig reaktion efter de tuffa kvartsfinalerna.
Nu blev det knappt spännande.
- Klart vi hade flyt som fick 1-0 på första skottet. Men lugn i båset var jag inte ens efter två perioder. I det här spelet kan saker och ting vända väldigt snabbt.
Känslorna inför semifinal två i Kinnarps Arena?
- Framförallt att vi måste vara beredda på allt. Dessutom ödmjuka till max och att vi sett till att vi nollställt allt från första semifinalen. Vi är medvetna om att det blir ett helt annat HV vi möter nu.
Ingen risk att killarna känner sig säkra efter 4-1 i första matchen?
- Får det bara inte vara. Det gäller att ta varje match för sig och sedan vara beredda på vad som kan hända inför fortsättningen. Precis som inför första matchen är vi i alla fall fyllda av tillförsikt.
Viktigt vinna första matchen hemma förstås.
- Självklart. Nu har vi bara tre servar och då hade det varit tungt missa den första, som vi gjorde mot Färjestad i kvarten i fjol. Det gäller nu, till att börja med, för oss att försöka ta en bortamatch.
Nu var det Sundströms tur ta över huvudrollen efter Svartvadet.
- Niklas kände väl att han ville göra lite utöver det extra efter Perras show senast. Men de här två spelarna till trots. Jag vill framförallt ge en eloge till många andra, som exempelvis Tommy Wargh som går in och ger järnet varje sekund han spelar och också gjort två slutspel, som Peter Öberg som sliter hela tiden.
Det viktigaste av allt just nu?
- Att vi inte får vara nöjda. Nu ska vi ta vara på den chans vi spelat oss till!
Noterbart om laget
Noterbart 1: Skador/ sjukdomar: Andreas Salomonsson borta, axelskadad, resten av säsongen, Justin Morrison under rehab, hopp om spel söndag hemma.
Noterbart 2: Tre MODO- besök i Kinnarps Arena i vinter, seger 2-1, förlust 1-2 och förlust 0-3.
Noterbart 3: MODO Hockey åker charter t o r till semifinal två.
Noterbart 4: Semifinal två HV 71- MODO Hockey sänds direkt i Canal plus.