1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 534899 inlägg · 4127 ämnen
« · 164326 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo - FBK
Det finns många sätt att ta sig ur matchen.Modo kan dem alla.

Sv: MoDo - FBK
Va i helv... Släpper ni taktpinnen till Kalt?

Sv: MoDo - FBK
Wewillwintoday:

Rolig mand, är kun en tilbage nu.

Sv: MoDo - FBK
Jaha. Det var det det. Vilken gastkramning. Modo vägrar släppa taktpinnen som Kalt drar frenetiskt i. Nog är det bättre att leda med ett mål än att ligga under med ett. Nu kan vi hålla alla drömmar vid liv, över pausen i alla fall. Wennerberg har ju inte gjort något än. Borde han inte det? För att inte tala om Wernblom, eller Staal för den delen. Söderberg skulle kanske passa på att göra ett mål igen. Högardh verkar vara Modos genomgående bästa spelare, så mitt tips är attt han hänger en. Ja det kan bli en jämn match det här.

Sv: MoDo - FBK
Wewillwintoday: Gnnngg.... tur att Kalt finns.....

Sv: MoDo - FBK
Björn VII: GÖDT MAND! (eller hur nu danskar pratar :))

Greeeeeeeeeeeennnnnnnnnnn ^-^
Hans första goal i år??

Sv: MoDo - FBK
NuMountain: Hahaha! Nu blev det en greenare rakt i mål. Faan! Nu blev det mål i baken....3-2

Sv: MoDo - FBK
Wewillwintoday: Det verkar vara en modoistisk företeelse att ta utvisningar. Hur ska det här kunna hålla?

Sv: MoDo - FBK
NuMountain:

Hjärta. Stort.

Sv: MoDo - FBK
NuMountain: Sigh, sluta ta utvisningar...

Sv: MoDo - FBK
NuMountain: Satan i amen. 2-1. Tommy, Tommy- det finns bara en Tommy P.

Sv: MoDo - FBK
NuMountain: Nu går HS riktigt segt för mig. Vid Wennerbergs senaste utvisning tänkte jag skriva att vi skulle få 1-1 lika säkert som amen i kyrkan. Ja, nu säger jag AMEN!

Sv: MoDo - FBK
nikki88: Modo skulle behöva ett par mål till. Staal verkar vara på gång. Det räcker förstås att man vinner med ett mål. Röda lampan, den ska lysa.... (Eller är det gröna?)

Sv: MoDo - FBK
nikki88: Stalle är het. Snart sätter han dit pucken!

Sv: MoDo - FBK
Wewillwintoday: Dom klarade det..När kommer nästa utvisning?

Sv: MoDo - FBK
Wewillwintoday: Nu börjar Modos evinnerliga utvisninstagande.

Sv: MoDo - FBK
Wewillwintoday: Nu börjar vi ta de här "nödvändiga" utvisningarna också.... bra.......***

Sv: MoDo - FBK
Wewillwintoday: Dom klarade Box Playet - Sen en till utvisning!

Sv: MoDo - FBK
Wewillwintoday: ***

Wennerberg utvisad 2 min boarding T_T

Sv: MoDo - FBK
Wewillwintoday: Oh! Ah! oh ah eh!

Sv: MoDo - FBK
Wewillwintoday: VACKERT!!!!

1-0 Pierre Hedin!Q

Sv: MoDo - FBK
Frisco: 5 mot 3 direkt. Staal fri men bränner T_T

Viktigt att sätta dit den nu!

MoDo - FBK
Mot Kempis!!!!

Sv: Renberg-Insikt
Lulekickan: Ibland kommer visst sporten i 2:a, 3:e eller 4:e hand och pengarna i första.

Sv: Renberg-Insikt
NuMountain: Är du ute efter att provocera fram en diskussion om överenskommelsen med någon du tror kommer att anta utmaningen eller är felet bara det att du inte är läskunnig? Det står klart och tydligt i pressmeddelandet att LHF och MR har kommit överens. Hade du varit lite mer påläst så hade du dessutom vetat att MR:s ovilja att betala inte berodde på att något var tvetydigt i hans kontrakt med LHF. Likadana klausuler finns för övrigt i ett antal ES-spelares kontrakt.

Sv: Brithén chockar imorgon???
Björn VII: Lite grann chockad måste jag erkänna att jag blev av beskedet att Staal kommer att spela från start i kvällens match!

Jim Brithén ställer tre backpar och fyra kedjor på benen. Målet vaktas av Juuso Riksman.

Så här ser laget mot Färjestad ut:
Pierre Hedin - Martin Wilde
Jesper Damgaard - Martin Johansson
Dusan Milo -Mika Lehtinen

Anders Söderberg-Miroslav Hlinka-Magnus Wernblom

Kim Staal-Morten Green-Peter Högardh

Fredrik Warg-Jan Öberg-Mattias Wennerberg

Joakim Lindström-Stefan Öhman-Tommy Pettersson.

Extrabackar:
Tobias Enström
Magnus Hedlund

Sv: Brithén chockar imorgon???
Björn VII: ....och SM-bucklan överräcks till Kanin av en viss Hugh Hefner?

Sv: Brithén chockar imorgon???
Hmm, ÖA Hockey, ja, varför inte....

Sv: Brithén chockar imorgon???
Paddan: Jovisst, helt riskfritt då det enbart är MODO som skjuter på de där avstånden numera. Tar vi även den abstrakta parametern relativ talangnivå i dagens Elitserie jämfört med division 1 Västra i början av 80-talet tror jag att vi snart har kommit fram till en skapligt habil målvakt för ett SM-guld.

Man skall även beakta Bens ansiktshår i ett merchandisehänseende, vem har inte dröm om ett enormt hav av franskkanadensiska lös-mustascher på en ståplatsläktare nära dig i ett slutspel?

Min favoritdröm för våren måste ändå vara att Mr. Kanin återkommer, börjar producera på fjolårets Högardh-nivåer, samt tvingar belackarna att krypa till korset. Så, hans heder återupprättad, när plötsligt en illvillig 13-åring knäcker den stora frågan..hur hylla honom? Det börjar med ett endaste par lurviga Bugs Bunny-öron som sticker upp ur klungan med kids längst fram på stora stå...sen sprider det sig långsamt uppåt på ståplats under de sista grundserieomgångarna. Tisslande och tasslande...ska vi inte? Detta tar sedan våldsam fart sedan han sänkt Färjestad i kvartsfinalens sjätte match på hemmaplan i förlängning. Så slutligen SM-final nummer sex och hemmaplan mot Timrå med en 3-2-ledning i matcher. Niklas Nordgren&co tar sig ut på isen i en Kempehall med en kuslig stämning. 5500 par kaninöron vajar fram och tillbaka inför det oundvikliga. Fem mål av nummer 28 i denna final och bergen av de inkastade morötterna växer till Hallstabergsstorlek.

Froza!

Sv: Brithén chockar imorgon???
Björn VII: Jamenvisst, självklart, även om jag fick en syn för mitt intre om en riktig frälsare när jag såg förra veckans "Spelare vi minns" i ÖA: Ben Perrault.....

Sv: Brithén chockar imorgon???
Paddan:

Och Ola Hedqvist i mål?

(jätte-grrrrr)

Sv: Snart verklighet, eller?
Paddan:
"Egoister som ägnar sig åt soloåkningar bannlyses liksom lirare med lönekrav som överstiger Kommunals gällande kollektivavtal.
Dylika existenser är förödande för lagmoralen, menar idrottsministern." Med tanke på populistmona så utgår jag från att det inte gäller om det är en kvinna, eller en boxare från förorten.

Sv: Brithén chockar imorgon???
....eller rättare sagt idag!

Ska man kanske ställa in sig på att få se en Staal-Kanin ikväll, nej det är väl för mycket begärt. Att vi spelar med tre femmor kanske, och att Brithén äntligen beslutar sig för att använda Lehtinen och Milo, så att det blir lite mer backskott i PP. Han kanske till och med anlitar Påhlsson som saftblandare.

Sv: Dags att locka hem Johan Hägglund?
Idag uppges det att Johan Hägglund är klar för Hammarby IF. Detta skulle innebära att han återförenas med Mattias Nilsson.

Sv: Ett mönster börjar bli synligt
Lumber Jack: Man börjar undra om de två verkligen står när de är på wc och gör det lilla.

Dagens Påhlsson
....lite grann som dagens dikt, kanske.
Ett utdrag från artikeln i dagens AB:

"- Ja, Påhlsson är fri att spela för vilken klubb han vill i Sverige, den dag Anaheim säger att det är okey, säger Bengt Hedin.
- Men väljer han en annan klubb har vi rätt till utbildningsbidraget. Men det är inga stora pengar. Eftersom det här är tredje året sedan han lämnade Modo, handlar det om 25 procent.
Det innebär att Samuel Påhlsson kostar 200.000 kronor att lösa - småpengar för en landslagscenter."

Snart verklighet, eller?
Läser dagens ÖA och viker mig dubbel av skratt åt veckans "Som Sahlander ser det":

"Mona Sahlin uppges gå ut stenhårt i rollen som idrottsminister. För att få bukt med ungdomsarbetslösheten och öka demokratin på arbetsplatsen skall t.ex. den av Tommy Sandlin lanserade s.k "sossehockeyn" upphöjas till lag, erfar vi.
Minst 40 man i laguppställningen och ständigt rullande femmor blir ett måste.

Att toppa laget kommer under inga som helst omständigheter på tal utan sluten omröstning bland samtliga lirare.
Egoister som ägnar sig åt soloåkningar bannlyses liksom lirare med lönekrav som överstiger Kommunals gällande kollektivavtal.
Dylika existenser är förödande för lagmoralen, menar idrottsministern.

Verka utan att synas blir i stället mottot när det kollektiva synsättet fått fotfäste i den svenska ishockeyn. Glansnummer som att göra mål "köksvägen" kan t.ex. bli raka vägen ut i kylan för vederbörande.

Runt 2004 väntas hockeyn bli föremål för en ännu mer övergripande socialisering. Då betraktas varje seger över två måls marginal som övervinst, varvid en poäng dras av och överförs till så kallade poängtagarfonder.
Vid säsongens slut fördelas fondpoängen till de mest behövande.
Något av 80-talets löntagarfonder alltså. Fast på hockeyvis.

Jim Brithén har ej gått att nå för en kommentar."


Vem vet, förr eller senare kanske dessa "visioner" blir verklighet.

Ett mönster börjar bli synligt
Först var det Micke P som dängde en domare, nu gnälls det om höftkulor. Jag tror de skäms...

Sv: MODO i julklapp
Frisco:

En sak är då i alla fall stensäker, den där kampanjen som just nu pågår med bl.a. MoDospelare kommer INTE att sprida sig till Sollefteå Hockey...

Sv: Vinhandlarn
westerlind: Det verkar som om vissa har svårare än jag att erkänna när de har fel. Troligen är det bara du som tror att du har rätt i detta fall.

Z5 = zzzzzz

Sv: Vinhandlarn
Frisco: Och?

Jag skrev "Peter Forsberg valde samma nummer som Ove Molin". Ove Molin har nummer 21 - det ser väl alla att jag har rätt.

Sv: MODO i julklapp
Frisco:

Jaha. Vad tråkigt.

(Antecknar att jag ska komma mig för att kolla synen igen.)

Sv: MODO i julklapp
knaskamilla: #23 och #7.

Z4

Sv: MODO i julklapp
westerlind:

Nja. Jag har redan köpt alla julklappar, ju.

Sv: Vinhandlarn
westerlind: FEL FEL FEL FEL FEL...!!!!! Ove Molin hade nummer 24 i Brynäs fram till och med säsongen 95/96. Därefter har han trott att han varit en Foppa.

Z3

Sv: MODO i julklapp
Frisco:

Aha...såg inte att det var bild också... Vilka är det? Sötnosen och han som pratar rolig svenska, eller ser jag fel?

(Attityd - the projekt som bekostade tre veckors resande för mig förra sommaren.)

Sv: MODO i julklapp
knaskamilla:

En gång har jag surfat på en garderobsdörr. Jag kan skriva min autograf på den och skicka till dig.

Sv: MODO i julklapp
knaskamilla: Ser det så ut på bilden?

z2

Sv: MODO i julklapp
Frisco:

Grattis, grattis! Vad ville de - ha hjälp att sätta i sladden till skrivaren hemma?

Sv: Vinhandlarn
Lumber Jack:

Lite intressant det där du nämner om tröjorna. En del ville ha 99 på tröjan precis som Gretzky - Peter Forsberg valde samma nummer som Ove Molin. Utsökt val.

« · 164326 · »