Sanyet: Det hoppas vi inte! Norlinder har varit sämsta back efter november och stoltserar med helt osannolika -22 Han är så svag i defensiven att det skadar oss som lag när han inte heller levererar framåt.
Framnäs: kommer ihåg när vi vann (tror det var kvarten) mot HV på glada 2000 talet , vi förlorade väl en av matcherna med typ 9-0 eller var det var och sen tog vi över matchserien och vann.
Framnäs: på vilket sätt har de inte allt att vinna? Vi kommer bli överkörda nästa match också. Våra bästa spelare är helt osynliga idag och det är ytterst tveksamt att det kommer bli annorlunda på fredag
{10884}: Match 5 mot Leksand vann väl MoDo med 7-2, men en sån överkörning återhämtar man sig väl inte från?. Inte heller ska man återhämta sig från 2-0 i matcher.
Monno: Stöttar laget gör vi nog alla, men folk måste få säga negativa saker med utan vissa går upp i varv. Vi är chanslösa idag HV hanterar detta på ett imponerande sätt. Det är bara hoppas vi kan hantera detta på ett bättre sätt på fredag..
Smurfen: Det är många här som lever under sina virtuella stenar, och bara ibland befinner sig i verkligheten, men då med otroligt skruvad verklighetsuppfattning.
jonsson: OK, ska leta något positivt att ta med oss till fredag nu då... HV kommer inte ha allt att vinna nästa match. Vi förlorar alltid den här typen av möten när motståndarna bara kör. Vi kan ha en chans att göra det mer jämnt spelmässigt iom att HV nu kan komma ikapp, vilket blir en psykologisk faktor.
vonDöbeln: Modo har väl inte varit uppställd i anfallszon på två perioder, finns ingen anledning att ta ut målvakten. Spela av matchen och vila tills Fredag
Blake: Fast det där att andra efternamn går före... Ja det kanske kan stämma men det kommer också från jävligt partiska personer (föräldrar oftast) "Min son kom inte in med det gjorde NN för han har rätt pappa" Sen om NN faktiskt kanske är mer lovande än ens egna son skiter man i. Så man ska ta det med en nypa salt.
Det är ju inte orimligt att gamla stjärnors barn har en procentuellt högre fallenhet för hockey än gemene man. Rent genetiskt och kulturellt.
Dock bör man ju inom MoDo stark fundera på hur J20 laget mår...
Varför tar inte Karlin ut målvakten när det är typ 5 minuter kvar? Jag vet att matchen är körd, men värdefullt att få lite speltid i 6-mot-5 till om det faktiskt skulle spela roll i en senare match i serien..
JonathanF: För att det ser helt förjävligt ut spelmässigt. Vi har noll att hämta i denna match, första matchen hade vi rent flyt, och den andra var det bara ogjort att vi tappade 3-0. HV går in och tokdominerar denna match
Frontschwein: Ja tänk om vi gjort som HV och spenderat mest pengar i ligan på massa dyra namn. Då hade vi nog sluppit kval precis som dom. Eller vänta nu...
Det är inte svart eller vitt. Men framförallt vi har fortsatt 2-1 i matcher. Stötta laget och tro på det era syltryggar! Nu tar vi och kör den här serien in i kaklet och ser hur det går. Sen har vi flera månader på oss att såga Hinken och Karlin!
De kommer åka hem med klubbskaft som sticker ut där bak varenda en av dem, det är helt kört :( - Byberg Nordin hänger upp en wunderbaum rökt böckling för att lindra hemresan något.
Blake: Inte konstigt då att juniorlagen körts i botten. Och det är ju inte tillåtet att kritisera Gradin då han är en fantastisk sportchef som tog oss till SHL.
Och för att ytterligare stärka sin position har Gradin fyllt styrelsen och ledande positioner med sina egna kompisar. Den bistra sanningen är att det måste till en rensning för att rätta till den här tystnadskulturen som utvecklats. Annars är det rätt ner i HA som gäller, om inte denna säsong så nästa.