{8384}: nu tbx. Å inget säger de. Men typiskt cmore de låtsas som ingenting för tv4 och cmore kan ju aldrig göra fel! Skitkanal. Skönt att man får se matchen iallafall man vet ju aldrig med dem^^
digitalbath: Ja jag kan förstå det för när man tittar i tabellen är vi många poäng bakom lagen framför med fler spelade matcher. Så att avancera i tabbelen känns inte som en realitet, tvärtom!
Ser inte så kul ut och jag kan också fatta att kompetenta spelare inte skriver på för ett krisande bottenlag, utan sportslig ledning!
Robin Ztorken L: Jag gissar att de hugger efter allt för att komplettera på de viktigaste poster, men har nog väldigt svårt att locka de spelare som behövs eftersom det är ren cirkus i vår sportsliga ledning. Kan inte tänka mig att en offensiv back var plan A, snarare plan D.
digitalbath: Precis, man pratar om att värva för att stärka upp defensiven och värvar Boivin som tydligen skall vara en Rickard Lintnerkopia, om jag fattat det rätt.
Är det så, så är det så hål i huvudet att det bör lagas snabbt!!
Robin Ztorken L: Så här blir det när man tvingas lappa ihop ett lag byggt på chansvärvningar. Gissar att det inte blir lättare att bygga en stomme när allt som återstår på spelarmarknaden är överbetalda rejects.
{8384}: kan de inte skotta taket får de fan lämna wo och ge oss 3 välbehövliga poäng. Är de så nojiga att möta starka Modo att de kör sådana fulknep. Får de fan stå för det när de förstör lördagsunderhållningen för oss supportrar^^ haha
KB: Ja med tanke på att han var den utpekade ersättaren till just Gagnon. Jag tror dom har ingen djävla aning om vad som köps in och hur de ska användas!
Det är som ett lotteri, man drar upp en kanin ur en hatt så får vi se hur det går ungefär så ser Toker genidrag ut över lag denna säsong. Han gör en sak och tränarna något annat, pratar dom inte med varandra öh???
Robin Ztorken L: Om Rockwood spelar i första eller andra spelar mindre roll för min del. Men håller med om att det är jävligt märkligt att sätta han som ytter.
jonsson: En fråga, är man helt dumma i huvudet i tränarstaben, eller är det ren skär inkompeten? Värvades inte Rockwool in som förstacenter och ersättare till Gagnon, nu hittar jag honom som ytter i andrafemma??? Driver dom med oss, eller är detta på allvar?
Jag håller i alla fall på att bli galen på detta vansinne och misskötsel av vårt lag!
JoseGonzales: Jo att ingen har sett detta är helt sjukt i mitt tycke, vilket kan leda nu till att kommunen kanske kommer få behöva betala en större summa istället för en liten summa av att hyra in folk till att skotta arenan..
{9108}: Det är en vaktmästare som är där dagligen också och sköter om driften, att ingen av dom sett detta är sjukt faktiskt.. jag ser folk skotta tak till höger och vänster..
JoseGonzales: Var inte jag skulle lägga någon skuld på Kenttä, var mer om att gjorde han kommun uppmärksam för detta i tid eller gick han runt och trodde att kommunen skulle fixa detta på egen hand?
{9108}: Tror för det första inte det är en sportchefs jobb att hålla koll på snömängden på en arena, så försök inte lägga skulden på Kenttä.
Sedan är det absolut konstigt att man låter det bli så jävla mycket snö innan man reagerar. Det är en smärre skandal men ingenting som löven kan påverka.
JoseGonzales: Då är det lite mer skrämmande i mitt tycke, hur en kommun kan låta en Arena bli så översnöad utan att göra några åtgärder åt det, med tanke på tidningar/nyheter m.fl har gått ut med att det kommer en klass 3/2 varning utav snöfall ,och inte vara där att skotta i tid.
med tanke på ni har väl varit där och tränat med tror jag väl? kanske eran sportchef skulle ha ringt och tryckt lite hårdare?
Rytter: Fast om man läser på sportbladet så är det diskussioner angående lördagens match och denna.. men nästa helg möter modo, löven igen och det är den matchen som kommer bli uppskjuten.
Förutom Björklöven–Södertälje på måndag kan även Björklöven–Modo nästa fredag också behövas flyttas.
Rytter: Jo lite så tänker jag med.. jäkligt korkat av dom att behöva skjuta på en match pga lite snö på en arena, när man har ett dubbel möte i ett derby.. vilket KAN lösa sig så himla snabbt. x2 möte i FC sen dom 2 sista matcherna hade man kunnat göra i A3
Kanske man ska dra en nej men bussen kan ej ta sig till umeå pga väder, ska den bli framflyttad då med? för jag gissar att det kommer bli WO då.
jo och mer snö kommer det veckan som kommer med.. hur ska detta gå för dom?
Ja med tanke på att vi ligger efter i spelschemat så är det ju bara korkat att flytta matcher varför inte spela dubbelmöte i FC denna helg och sedan har löven 2 matcher hemma kvar som du säger.
Sedan kan man ju fråga sig om man förtjänar att vara i serien när man inte har en hall som håller måttet och inte kan spela matcherna, dom får väl hitta en ny hall eller lämna WO då.
Framförhållningen verkar dessutom kass, snön kom förra veckan och tidigt (redan förra helgen) stod det klart att det skulle komma mer i slutet på denna vecka, man har haft ca 1v på sig att röja taket på arenan istället för att vänta och se.
ante08: A3 borgar verkligen inte för kvalité. Jag antar att man får de sponsorer man förtjänar och just A3 är bland de sämsta bolag jag haft att göra med.
ante08: herregud, kunde löst sig på ett mkt bättre sätt än vad dom gör nu.. ge modo x2 utav deras hemma matcher emot löven denna helg, och löven för x2 möte med modo hemma för dom..
Olli Hahl: Du behöver inte vara Modoit imorgon! Under eftermiddagen meddelade också Björklöven att matchen mot Modo inte kommer spelas på lördag. Den flyttas istället till den 6 mars.
JoseGonzales: Den här engelsmannen som bor i en van bredvid sitt nyköpta torp i norra Sverige, undrar vad fan som händer. Snö? Ikväll försvinner nog det sista av bilen i en driva. Kul med drömmare dock.